Cum hraniti un voinic la 1 an si 4 luni?

Cum hraniti un voinic la 1 an si 4 luni? | Autor: Gaby

Link direct la acest mesaj

Dragelor,
Va scriu din motiv de fericire... dupa un timp indelungat , este adevarat.Razvan, baietelul meu, mananca din nou cu pofta....cam de doua saptamani.Sper sa-l tina cat mai mult!Asta dupa ce am terminat tratamentul miraculos....
Deci vin si va intreb:ce dati voi copiilor sa mai pape la vartsa lui(1an si 4 luni)
Dar ma intereseaza in special cat...cel mai important, pentru mine...ca noi am cam ramas in urma...Deci cum arata meniul vostru zilnic si cat?
Nu pot sa spun ca mananca atat cat as vrea eu dar...merge.Dimineata savureaza de obicei cascaval, ou, paine cu miere, iaurt cu banana...
LA paranz nu manaca niciodata doua feluri de mancare...doar felul doi si ceva dulce...iar seara orez cu lapte, budinca, papanasi...Am uitat sa va spun ca mai papa lapte la ora 22 si dimineata la 7-8.
Sper ca nu gresesc nimic si nu voi avea probleme de alimentatie cu el...Poate imi dati cateva sfaturi dar si retete.
Multumiri si pupici de la
Gaby si Razvan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Iulia are aproape 1 an si 3 luni, si papa foarte asemanator. Lapte cu cereale dimineata si seara, la 10 branza de vaci cu fructe, la pranz ceva cu carnita sau cu ou, neaparat bucatele sa manance ea cu mana, si desert, la 4-5 fructe si chec sau placintuta sau ceva asemanator.
La pranz papa de ex. piept de pui(partea mai moale, din interior, "muschiuletul") taiat fasiute, inabusit cu legume(cartof, morcov, dovlecel, gogosar). Sau creier pane. Budinca de paste cu carne de vaca. Ficatel de pui cu salata de rosii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Piticul meu are aproape 1 an si 2 luni si maninca f.f. bine dintotdeauna. Dimineata (8-8,30) laptela sin, la 10-11 fructe (acum nu i le mai dam pasate) si biscuiti, la prinz putina supa si felul doi (piure de legume diverse cu carnita si in unele zile ou cu brinza si smintana, pe la 5 d.a. lapte de sin si pe la 9 seara lapte cu gris sau cereale, sau iaurt cu cereale, eventual inca un supt pe la 11 (in timp ce doarme). Si in timpul zilei diverse fructe, pufuleti, napolitane, si ce mai mancam si noi (ii plac brinza topita felii si bananele si le maninca la orice ora indiferent ca este satul sau nu).
Cam atat. Sanatate multa bebicilor vostrii.

Catalina+Andrei(1 si ~2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Anna are 13 luni si maninca cam asa: dimineata si seara un biberon cu 300ml de lapte de crestere cu doua linguri de cereale,la prinz legume cu carne de pui, sau pireu de cartofi cu ou,sau macaroane cu brinza ,dupa masa la ora 16 de obicei fructe sau iaurt pentru copii, un biscuit si suc de portocala sau alt fruct.
Are 12kg si 80cm, nu refuza niciodata mincarea ,pot sa îi dau aproape orice.
Pupici

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Fata mea a fost dintotdeauna innebunita dupa mamaliguta cu branza, unt si putin cascaval, de asemenea i-au placut mereu macaroanele cu branza de vaci. Eventual, poti incerca si tu, pentru variatie.

Sa aveti pofta si sa cresteti mari!
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Copilul meu are 15 luni si papa cam cat al tau Gaby.
Adica dimineata pe la 8.30 mananca cascaval pe paine(cam 2 felii fara coaja) si o felie de paine cu dulceata, sau un ou scrob cu smantana, sau papanasi cu iaurt..
La pranz, adica pe la 12.30-1 manaca de obicei ciorbita cu legume, de pui sau de vita. Ii plac foarte mult legumele, le mananca cu mana. Felul doi nu mai incape.
Pe la 4-5 cand se scoala mai mananca un fruct cu branza si biscuite, sau placinta cu mere.
La masa de seara ii dau un fel de felul 2 de pranz, adica ceva cu legume si cu carnita... de obicei mananca orice. II dau si mamaliguta cu branza si unt, cand nu am ceva gatit seara.
Are cam 13 kg jumate la 15 luni. MAi bea lapte de vaca intre mese, poate 500 ml pe zi... sau mai putin
E un dolofan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

Scuze pentru acest raspuns intarziat...dar accesul la internet mi-a dat batai de cap.
Deci...
Razvan are acum pofta de mancare cum nu a avut nciodata, sau mai bine zis de pe la 9 luni...De atunci am stagnat...avea inainte de tratament 9 kg si 77/78 cm. Acum de cand papa, adica cam de doua saptamani, are deja aproape 10kg... cu toate ca nu manaca cat as vrea eu...Marea mea problema actuala sunt orele la care isi ia masa , programul lui difera de al vostru...mai ales masa de pranz. Sper sa reusesc sa-l pun pe picioare, oricum sunt pe calea ce-a buna.
Multumim si pupici,
Gaby si Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ce bine papa copilasii vostri! Noi avem mari probleme, ma mir din ce traieste. Refuza aproape orice, are toane, ar manca doar sticksuri si paine goala, daca ii pun sunca, branza, unt sau orice altceva pe paine, le da la o parte sau le arunca. E inalt, in primii 1% copii de varsta lui si doar 60% la greutate, 12kg la 1 an si 6 luni. Nu e sub greutate totusi, asa mi-au spus la doctor, e doar putin "printre cei slabutzi". Oare ce sa ii mai fac, ce sa ii mai dau? Refuza inainte de a gusta.

Hai ca va pup pe totzi si sper sa va pape voua bebeii f. bine si de acum inainte.

ruxij

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Vladut (1 an si 3 luni pe 12 oct.), in privinta meselor are urmatorul meniu:
7-8 lapte formula (inca) 200ml
10-11 o felie de paine cu branza topita sau cascaval sau sunca de praga si un fruct
13,30-14 ciorbica cu carnita sau piure de legume cu ou sau ficatel, pilaf cu carnita, paste cu branzica (cam o farfurie plina cu papica- din aia de ciorba); desert un fruct sau danonino sau praji facuta in casa sau napolitane;
18,30-19 cereale cu lapte(200) sau iaurt
22,30-23 lapte - 200ml.

Mergi la inceput