Mananca greu

Mananca greu | Autor: Andreeass

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Eu am o problema grava de rezolvat si nu mai gasesc nici o solutie, copilasul meu de la varsta de 8 luni mananca doar cu seringa de la nurofen, a incetat sa manance peste noapte, in 2 saptamani a slabit a fost palid la fata, a aratat foarte rau, am fost la medic, m-a trimis la tot felul de analize fara un rezultat nu am primit nici un ajutor in afara de pareri, apoi mi-a venit ideea sa ii dau cu seringa si de atunci pana in prezent tot asa mananca, acum are varsta de 1 anisor si 7 luni, dar probleme este ca nu mai doreste sa manance nici cu seringa si nici singurel ma chinui cu el ca nu mai stiu cum sa procedez am incercat in tot felul sa ii dau de mancare dar fara nici un rezultat trebuie sa il oblig sa il cert ca sa manance, nu mai suport.
Nu mai stiu cum sa procedez, am fost si la medic si nu ma ajutat sfaturile lor, i-am dat ptr. pofta de mancare si degeaba, ca au fost fara folos. Problema nu este, ca nu are pofta si nu ii este foame, el chiar nu doreste sa mnance, si plange de foame nu doarme ma chinui cu el ca deja sunt disperata.
Daca aveti vreo idee ce as mai putea incerca va rog sa imi comunicati.
Merci astept un raspuns.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu cred ca este un joc al nervilor. Cam tarziu ai ajuns la concluzia ca asa nu se mai poate. Opinia mea este sa nu cedezi. Era(este) de mult timpul sa schimbi, va fi dificil nu din cauza copilului si mai degraba din cazua voastra ca nu rezistati santajului. Nu sunt adeptul contrelor dar in niciun caz al santajului emotional. Desigur este opinia mea.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La 1,7 ani mananca cu seringa de Nurofen ce anume ???

Cand a fost ziua lui nu si-a bagat mainile in tort ?
Cand stati cu totii la masa, el nu intinde mana sa guste ce aveti voi pe acolo ?
Cand vede alti copii ca mananca, el nu e curios ?
Cat timp l-ai lasat nemancat ?
Lichidele cum le bea ?
Cam cate ore / zi va ia sa manance ceva asa chinut cu seringa ?

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Din ce spui tu nu cred ca te-ar ajuta sa-ti povestim diversele smecherii folosite pentru a pacali copilul la masa. Parerea mea este sa mergi la un psiholog care te va ajuta sa afli si de ce refuza mancarea si te va sfatui si cum sa faci sa ajungi la un regim normal cu el, fara sa il obligi sau sa il constrangi.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Eu cred ca este un joc al nervilor. Cam tarziu ai ajuns la concluzia ca asa nu se mai poate. Opinia mea este sa nu cedezi. Era(este) de mult timpul sa schimbi, va fi dificil nu din cauza copilului si mai degraba din cazua voastra ca nu rezistati santajului. Nu sunt adeptul contrelor dar in niciun caz al santajului emotional. Desigur este opinia mea.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


De ce crezi ca e vorba de santaj, Marius?
Presupunand ca un bebe de 1 an si 7 luni isi santajeaza parintii, care e scopul acestui santaj?



Andreeeass, parerea mea este ca baietelul tau e pur si simplu un ne-mancacios. Exista o gramada de copii din astia.
Iar faptul ca tu il obligi si il certi in timpul mesei, face ca ora mesei si mancatul sa fie ceva si mai chinuitor decat este deja.


Dar ce inaltime si greutate are baietelul tau?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru ca asa s-a obisnuit. Este aceeasi situatia ca si suzeta, sau dormitul cu ceva sau cineva.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

dulciuri mananca? cand mergeti in vizite mananca? in parc, in orice alt loc....

fara sa supar pe nimeni, dar ceea ce face un copil, este rezultatul comportamentului parintilor fata de el. toate temerile, nervozitatile, starile de tensiune, bucurie, fericire , trec asupra copilului fara ca sa realizam....si brusc ne dam seama ca avem o problema la care nu mai stim sa facem fata.

nu exista metode, care prin aplicatie sa dea rezultate, doar perseverenta. stati impreuna la masa, toata familia, in masura posibilitatilor, ajuta foarte mult. masa luata impreuna e un factor de unitate si un prilej de a crea momente placute cu toata familia.

nu vreau sa critic, incerc sa privesc din alt unghi....

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

Bazar pt Mihaita

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SPOME spune:

Andreeass imi pare sincer rau ca te chinui sa-l convingi sa manance te cred ca-ti este foarte greu si ca simti de multe ori ca nu mai ai putere dar nu ai ce face decat sa te inarmezi cu multa rabdare. Poate ar fi o solutie sa mergi cu el undeva la sat ca acolo de obicei gasesti mai multi copii si care sa fie dispusi sa ia masa cu copilul tau poate l-ar stimula si i-ar marii pofta de mancare pt ca de obicei copii cand vad pe cineva ca mananca vor si ei.Sau daca nu ai unde sa mergi eventual adu un copil din vecini sau al cuiva apropiat tie .Eventual incearca cateva zile consecutiv si vezi poate da rezultate.Am o cunostinta care a procedat asa si a avut rezultate foarte bune . succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nu stiu de ce baiatul tau si-a pierdut pofta de mancare la 8 luni, dupa felul brusc in care s-a intamplat banuiesc ca a existat o explicatie la vremea respectiva. Poate fi ceva extrem de banal ca o durere de gat. Problema insa ai creat-o tu prin faptul ca ai insistat sa manance atunci cand el refuza. Ai creat o problema care a ajuns de domeniul ridicolului la 1 an si 7 luni sa manance cu seringa . Motivul pentru care refuza acum sa manance este faptul ca il fortezi, il certi, etc, asociaza orele de masa cu experiente foarte negative si chiar daca ii este foame refuza sa manance.

Ce poti sa faci este sa nu mai insisti cu mancarea si sub nici o forma sa nu-l mai certi in legatura cu mancarea. Daca as fi in locul tau, adica sa iau in ingrjire un copil cu o astfel de problema, as face urmatoarele:
- l-as pune la masa cu alti copii si cu familia, i-as pune mancare in farfurie (exact ce au ceilalti in farfurie) si l-as lasa sa se descurce singur, nu as insista nici macar o data sa ii bag in gura
- i-as cumpara suplimente in forma lichida (aici se dau la cei care slabesc excesiv sau la cei care nu pot sa manance) si le-as prezenta ca sucuri, le-as lasa prin casa sa le bea singur
- as lasa mancare prin casa, o farfurie cu prajturele pe masuta de cafea, niste bucati de fruct pe o farfurie undeva unde poate ajunge, etc. Nu as pomeni de ele.
- as continua sa il pun la masa cu familia de 3 ori pe zi dar fara sa insist deloc cu mancarea
- daca este un caz extrem si nu functioneaza l-as duce la spital sa-i puna un tub naso-gastric si l-as hrani asa fara sa insist deloc pe mancare pana cand ar incepe sa manance singur.

Problema asta cu copii care nu mananca pare foarte raspandita in Romania, aproape necunoscuta in Australia , motivul fiind faptul ca aici parintii aproape niciodata nu insista cu mancarea (mai putin emigrantii de origine est-europeana). Daca un copil refuza sa manance se presupune ca exista un motiv, mai ales daca pana atunci nu a existat aceasta problema. Acest motiv este investigat dar sub nici o forma nu iti va recomanda cineva sa fortezi copilul cu mancarea sau sa il terorizezi la fiecare masa cu insistente si certuri. In majoritatea cazurilor atunci cand motivul pentru care copilul a refuzat mancarea s-a rezolvat, copilul va reincepe sa manance pentru ca nu a fost traumatizat de certuri si fortat sa manance.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

andreass, fetele ti-au raspuns bine. cel mai probabil sufera de anorexie infantila. si eu am trecut printr-o faza cu alexutza, bine, nu la nivelul celei descrise de tine, caci ma capiase pediatra (acea pediatra ), ca e slabuta, nu e in grafic, si eu ca fraiera insistam, insistam sa manance, copilul meu statea si 2 ore cu mancarea la falca!!! tinea si laptele in falca! cum facea nu stiu!! ca am incercat si eu si nu am reusit!
faceam ca circarul, cucurigeam, imi atarnam clopotei de vant de urechi, doar sa o pacalesc sa mai ia o gura...pana nu am mai putut! ora mesei devenise ceva de groaza. ii puneam special mai mult in farfurie si imparteam in 2 jumatati si ziceam ca mananca numai una din ele, apoi, mai mare...ii aratam limbile de la ceas si ii lasam 30 min pt un fel de mancare... sau faceam scenete cu Dl.Ou care merge la bal cu Dna Rosie si danseaza in sala de bal (aia fiind burta) si intra pe usa (gura)... sau ne jucam de-a mixerul: ii bagam mancare in gura si apasam de "buton" (nas)...si in final am lasat-o in pace! ii dadeam mancare numai cand cerea. apoi
cum a zis marius, razboiul nervilor!!! dar, am gasit solutia! ma rog...oarecum, ca acum mananca...dar sta 100 de ani la masa.
in primul rand o obosesc, o alerg, o pun la miscare, face sport si o razbeste foamea!!!! nu mai primeste dulce, decat 1 sg portie mica de cioco amaruie, nu mai are voie sa rontaie intre mese, nu bea apa la masa si...compromisul meu...o las sa ia pauza in timpul mesei. pauza cam de 5 minute. cand mi-a zis ca vrea sa se odihneasca, am cascat niste ochi!!! si am zis ca de ce nu, sa incerc si asta. si merge!
aaa si a mai ajutat ceva!! TEO! asta mic este cel mai mancacios si pofticios copil pe care l-am vazut eu. mereu e "papa, papa, pineeee!!! lateeee!" i-am zis alexutzei sa aiba mare grija, ca va creste teo si o va lasa flamanda, ca va fi lupta pt supravietuire la noi in casa

uite aici niste articole despre anorexia sugarului:
http://medic.pulsmedia.ro/article--x-Dosar-Tulburari_de_comportament_alimentar_la_sugar--4272.html
http://www.e-sana.ro/index.php?a=952
http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/dictionar-medical/anorexia-sugarului_2793
http://www.sfatmedical.ro/Sanatatea_nou_nascutului_si_copilului/Bolile_copilului/Anorexia_sugarului_absenta_apetitului


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Pana acum au fost prezentate numai teorii, cu ce ar trebui facut, teorii care nu merg la anumiti copii.
Spun asta din proprie experienta, Bird70 si kariguld.
Sa spui ca montarea tubului naso-gastric ar fi o solutie la problema prezentata mai sus, mi se pare aberant.
Ai idee ce inseamna asa ceva sau spui ptr ca asa se practica in Australia?
Sa iti spun de ce intreb asta.
Cand Andrei nu manca, mic fiind si dupa terminarea steroizilor pofta de mancare era undeva aproape de zero, la modul ca manca la o masa 20ml de lapte, ptr a nu pierde in greutate, ne-au obligat sa-i punem un astfel de tub, prin care-l hraneam. Era ceva de neconceput ptr mine, il deranja vizibil ptr ca se freca la nasuc si vroia sa-l scoata, tubul se misca si-l deranja in interios, plus ca trebuia schimbat la 2 zile si chinuit efectiv Andrei. Ulterior am ajuns si la tub din silikon care putea fi tinut 5 zile, asta ca sa intelegi ca am experienta cu astfel de tuburi si metode de hranit.
Ptr ca se obisnuise sa fie hranit in modul asta, dupa 2 saptamani, cand speram sa-i revina pofta de mancare, eram de unde plecasem, adica nici o schimbare, iar varianta prezentata de medici, a fost o incizie in abdomen, prin care sa-i introducem un tub direct in stomac, si astfel sa renuntam la tubul naso-gastric.
Asta pentru ca asa se practica aici, ca nu e nici o problema, ca ei recurg deseori la metoda asta, si ca pe urma e cusut copilul si ramane un mic semn.
Repet, asta este sistemul aici in Isanda, si banuiesc ca si la voi, de-aia ai prezentat varianta cu tubul.
Pentru mine mi se pare ceva de neconceput.

Asa ca am hotarat sa-i dau laptic cu lingurita, in locul tubului naso-gastric, au mai trecut 2 luni in care ma chinuiam la fiecare masa sa-i dau 150ml intr-o ora, dar am zis pas inciziei din abdomen, iar dupa 2 luni Andrei a inceput sa manince cu biberonul.

In rest, la noi nu functioneaza nimic din ce s-a scris:
-statul la masa cu noi, mancatul cu alti copii, a fost lasat nemancat si 7 ore si tot nu a cerut nimic de mancare, deci nici asta nu a mers la noi.I-am oferit shake-uri cu proteine, ptr ca nu maninca legume, carne, fructe asa incat am ajuns la nutritionist si ne-a recomandat shakeuri, dar nimic, rezultat zero.
Nu maninca singurel, nu este curios sa guste nimic nou, nu vrea sa rontzaie absolut nimic.
Este un copil special si trebuie tratat ca atare, cu multa rabdare.
Aaaa, si nu am mentionat: nu l-am fortat in nici un fel si mod. Tot ce am facut a fost sa-i ofer mancare. Fac oferta, refuza, il las. Fac iar oferta, refuza, il las si tot asa. In cele din urma-i ofer ce stiu ca maninca el cu placere, chiar daca e acelasi fel de mancare si chiar daca mi-as dori sa manince si altceva.

Andreeass, tot ce pot sa-ti spun este sa ai rabdare si sa-i dai timp.
Sunt convinsa ca esti inventiva si vei gasi o metoda pe care el sa o accepte, alta decat hranitul cu seringa.
Multa rabdare!

Bird70, sper sa nu te superi pentru ce am scris, este experienta mea si suferinta indurata in perioada de chin a existentei tubului naso-gastric la Andrei.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput