Alergie urita de la medicamente - ce sa fac???

Alergie urita de la medicamente - ce sa fac??? | Autor: Yasmari

Link direct la acest mesaj

Va rog atre mult sa ma ajutati, sunt disperata.
Sunt in vacanta in Egipt cu copilul, am bolit toata familia cu diaree, noi am luat niste tablete si suntem ok, ei i s-a recomandat Antinal. Dupa prima doza, la vreo 5 ore a facut o alergie pe abdomen, piept si spate, n-am facut totusi legatura, am trecut prin multe aici su sanatatea, localnicii mi-au spus ca sigur o fi de la caldura, i-am dat si a doua doza. A doua zi eruptia s-a extins pe fata, jumate de brate, pe picioare insa nu mult. Era ca batuta de urzici.
Am fost pe la spitale aici, pediatrul a zis ca mine, ca-i reactie alergica la medicamente, i-a facut o injectie cu 2 subtsante, nu stiu cu ce ca nu vb asa bine engleza si ne-a trimis acasa ca PREDSOL (PREDNISOL - e un corticosteroid).
Cind aud de steroizi eu as fugi mincind pamintul, copilul are 4 ani si pina acum fara probl de sanatate.
Ati trecut prin asa ceva, reactie alergica la medicamente?????Eruptie asa urita????alte si,pto,e nu vad.
Sa-i dau medicam? i-am dat o doza dar am inima in pioneze, nu sunt absolut deloc convinsa.


Va implor, ajutati-ma, sunt departe de casa si lost, ma lupt cu sotul in opinii, concediu ca asta nu-i doresc nimanui.
Multumesc foarte mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Eu am patit ceva asemenator cu pitica, atunci cind avea 1.3 ani, de la cips. I-am dat prednison (parca o doza/zi este) pina i-a trecut eruptia si in cazul tau as intrerupe medicamentul care i-a provocat alergia si i-as cere dr. sa-mi dea altceva (daca mai are diaree). Btw, de cite ori face pe zi? Pt ca la un copil, e grav daca face mai mult de 8-10 ori/zi, altfel stomacul se regleaza singur daca ii dai lichide multe, in special cele recomandate impotriva deshidratarii (au diverse denumiri si culori, cred ca daca ceri electroliti stiu ce sa-ti dea, scrie si pe prospect pt. xce se folosesc). Sanatate multa!
P.S. Inainte sa plecati, ati facut vaccin impotriva hep.A? Sau ati consultat dr. cu privire la vaccinurile recomandate in zona?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Yasmari.e ok prednisonul pt alergii, toate unguentele alergene au cortizon.cat ia prednisonul tr sa manance fara sare.
intrerupe medicamentul alergen imediat.
dai ceai de menta,cat de mult,saruri de rehidratare(Humana electrolit). de asemeni Hidrasec(30 mg) sau Smecta cate 3 plic /zi,pesmet(bake rolls),covrigei(nu cu tarate si grasimi),chestii uscate,rondele de orez expandat.
pilaf cu ardei si morcov razuit.
branza proaspata sau telemea,paste cu branza.
mar copt cu scortisoara,banana,orez fiert cu putin zahar cu branzica si banana sau cu mar inauntru la fiert.
nu are voie deloc cartof fermenteaza,fructe si legume crude.
momentan carnea sa fie fiarta separat.
cand baietelul meu avea 10 luni a luat prednison 5 zile pt o brosnita astmatiforma(ar fi putut face edem glotic daca nu lua.si el are tot 4 ani acum.
multa sanatate micutei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu, om mare, am facut alergie la Furazolidon.
Iar cit am fost mica am tot luat Furazolidon, fara nici o pb.
M-am umplut de bube.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Baietelul meu a facut anul trecut o alergie foarte urata - inca nu am identificat substanta vinovata - dar am inteles cateva lucruri despre alergii, printre care:

- substanta alergena poate provoca reactii "In valuri" - adica pare sa-i treaca si peste 1-3 zile apare iar eruptia sau alte simptome - pana la o saptamana.
- este neaparata nevoie de tratament antialergic cand reactia e asa puternica, altfel se poate ajunge la complicatii serioase (pt ca eruptia poate avea loc si pe organele interne, poate duce la inflamarea mucoaselor, a cailor respiratorii) - nu spun asta ca sa te sperii, ci ca sa intelegi ca tratamentul e necesar, chiar daca nu-ti place cum suna...
- regimul alimentar si mai ales evitarea sarii in alimente - sunt aspecte importante pe durata tratamentului.
- pentru reactiile alergice cu eruptii pe piele face foarte bine pudra mentolata - pui pe un tampon de vata si o tamponezi usor (desigur sunt si creme antialergice, dar nu toate au efectul dorit, unele se folosesc numai pe corp, altele merg si pe fata - dar trebuie neaparat recomandate de medic).

Sanatate, sa va reveniti repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

a luat si fiica mea prednison 3 zile...si era mult mai mica(cam 1 an jumate)...si a mea e genul de copil care a luat fff putine medicamente la viata ei, niciodata antibiotic pana acum (3 ani)...deci cunosc senzatia de a da un medicament "tare" unui copil care nu a prea luat nici din cele mai "slabute"....
a fost ok, doar ca strict fara sare. parca afecteaza rinichii...din cate imi amintesc, aceasta combinatie prednison-sare.

inteleg ca asta e problema majora de care te temi...sa nu-i faca rau acest prednison.
e ok, nu-ti face griji.
(a mea a luat pentru alergie foaaarte urata la ciupituri de insecta)

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput