De la ce varsta ciuperci?

De la ce varsta ciuperci? | Autor: fiona67

Link direct la acest mesaj

Stie cineva de la ce varsta au voie copiii sa manance ciuperci? Baietelul meu are 15 luni si nu prea se omoara dupa carne si nici dupa legume. Asa ca orice aliment permis e binevenit in dieta lui!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Eu i-am dat la 1.6 ani, dar s-a iritat f. rau la fundulet, aproape a facut rani, el care nu se iritase deloc pana atunci. Nu i-am mai dat pana la 2.6 ani. Le-a tolerat, dar ii dau rar.
Poti sa incerci si sa urmaresti eventuale reactii.

Spui ca nu mananca carne, dar cum sta la capitolul legume, ou, peste? Ei au perioade, o sa-i treaca la un moment dat si o sa accepte si carne.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

eu i-am dat fiului meu dupa 1 an..ca asa a spus dr ca e ok..si nu am avut probleme. Stiu ca sunt alergene.de aceea se merge cat mai tarziu cu ele

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati
www.dolarei.com/Petrean_5759.html" target="_blank">un dolarel?

POZE
Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tara13 spune:

Eu stiu ca ciupercile se dau copiilor doar dupa 4 ani.Sunt foarte greu digerabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu i-am dat cred acu` vreun an, era pizza cu sunca si ciuperci. Am evitat si evit in continuare, am citit ca sunt foarte greu de digerat.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Eu chiar nu am stiut ca sun alergene, nici ca ar fi greu digerabile...i le-am dat lui Kevin pe la 1 an jumate, si chiar...descam saptamanal,i le fac cu somon in sos alb.

Nu am observat nici o alergie, reactie adversa, nimic...nu stiu ce sa zic, acum ca am citit, am sa i le dau mai rar...lui chiar ii plac.

Nikole, mami lui Albastrel si fericita 5+ cu ...posibil Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

cu siguranta sunt borcanase de peste 1 an cu ciuperci.

in belgia la 1 an se ridica orice restrictie la mancare cu exceptia alergenilor. de ciuperci nu am auzit sa fie alergene, dar dumnezeu mai stie. ultima lista EU de alergeni pe care am vazut-o avea pana si morcovii pe ea, iar morcovul e una din legumele cu care se incepe diversificarea aici

noi am dat fetii pe la 2 ani cred, de la noi de la masa. dar din borcane mai devreme.


ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Morcovul contine nitriti, ca toate radacinoasele. Este totusi singura leguma acceptata la inceputul diversificarii, n-am idee de ce.

Si eu am inceput diversificarea cu piure de morcov, dar nu manca. Asa ca am trecut la fructe - avocado, banana si mar copt, acum i le dau impreuna mixate cu lapte si cereale integrale, mai putin marul - nu ii plac decat merele golden, de la tarani.

Si acum, la 15 luni, este singura masa pe care stiu sigur ca o mananca. In rest - lapte, iaurt, branza.

Inclin sa cred ca organismul lor e mult mai putin dornic de diversificare decat isi inchipuie nutritionistii care fac tabelele. Asa cum imi simt eu baietelul cred ca de-abia de la 2 ani jumate - 3 ani va fi mai deschis mancarurilor solide.

Ah, si nici ciuperci n-a mancat, am incercat ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

in franta exista ciupercile in schema de diversificare de la 6 luni
cand am inceput i am cerut medicului toata lista de alimente permise si m am crucit erau mult mai multe ca in ro si mai permisive
acu la un an si o luna le culege din pizza sau paste nu a avut nici o reactie alergica
medicul ei scrie carti de alimentatie pt copii are traduceri si in limba ro http://www.biblios.ro/Cartile_Autorului_Lyonel%2520Rossantref_Lyonel%2520Rossant.html
si scrie in revistele pt mamici si bebici pot avea incredere in el

Tudor ,Ale ,si 37+ KEVIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Eu i-am data de la 19 luni, intr-adevar am citit peste tot ca sunt greu digerabile si se dau peste 2/3/4 ani. Fetitei mele ii plac foarte mult, n-am observat sa o doara burtica sau sa pateasca altceva, totusi ii dau rar.

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=8&folder=Ratusca din viata mea" target="_blank">Eva e ratusca adr

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

cu aprobarea pediatrei, de la 10-12 luni, adaugat cate putin la alte mancaruri, coapte bine in cuptor. noi mancam ciuperci aproape zilnic, fara nici o problema. prima oara cand aud ca ciupercile au risc mare de alergii, eu stiam ca dimpotriva...

fiona67, baietelul tau stie instinctiv ce-i mai bun pentru el - intamplator, merele golden sunt exact cele recomandate pentru diversificare, exclusiv, pana dupa 1 an. si noi tot cu avocado am inceput diversificarea, mi se pare o alegere excelenta din toate punctele de vedere. nici fetita mea (2 1/2) nu vrea carne deloc deloc, asa ca te inteleg. in schimb, cred ca gustul pentru alimente variate se educa din pruncie, nu cred ca va veni natural la 2-3 ani. cel putin din exemplele cunoscute de mine...masline ai incercat? sunt nutritive. uite un link, poate te ajuta, ca pe mine m-a salvat de multe ori. are liste cu alimente permise pe etape, cu alergene, nepermise, retete super si urmeaza indeaproape recomandarile AAP si OMS:

http://www.wholesomebabyfood.com/forbiddenbabyfood.htm





Mergi la inceput