Carucior de bebe, voi ce ati alege din astea 3?

Carucior de bebe, voi ce ati alege din astea 3? | Autor: Tessh

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti,

Sunt o viitoare mamica care incearca sa se decida la cel mai bun carucior pentru puiul ei. Si nu reusesc, oricat m-as stradui. Am de ales intre 3 carucioare...

1. Chicco Enjoy Evolution
2. Quinny Speedi
3. ABC Design 6 Tec

Toate carucioarele sunt dotate cu toate accesoriile (landou, scoica si parte sport + toate aparatorile si plasele posibile).

Preturile nu conteaza, le-am ordonat oricum de la cel mai ieftin la cel mai scump si intr-un final as face un efort financiar pentru oricare dintre ele, ma intereseaza calitativ vorbind care e mai bun.

Daca ajuta cu ceva, Chicco are 8 roti, Quinny are 3 roti si ABC are 6 roti (cate 2 pe fata stanga-dreapta si cate 1 pe spate stanga-dreapta). Ma gandesc care poate fi mai usor de manevrat din toate acestea...?



Aici aveti prezentarea de la Chicco:



De la Quinny Speedi nu am gasit nici o prezentare pe nicaieri sa va arat dar e poate vedea pe site-ul oficial al celor de la Quinny.

Aici aveti prezentarea de la Abc design 3 tec (eu vreau 6 tec, e acelasi carucior, difera doar nr de roti, numai ca la noi e singurul care vine in formula completa la magazine):


... cred ca e mai usor sa cumperi o masina decat un carucior de bebe...

Va multumesc anticipat tuturor care imi pot spune o parere din experienta proprie.


33+ viitoare mami de Francesca

Ce e mai bun abia urmeaza :) Asteptam fluturasul mic cu multa nerabdare!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu as alege un carucior cu bara continua (nu varianta cu 2 manere) pentru ca se poate manevra cu o singura mana. Nu mi-as lua landou de loc (nu-l folosesti decat 3-4 luni). Important e ca spatarul sa se lase pana la o orizontala perfecta (pt primele luni sau la somn), sa aibe copertina de soare care sa se poata trage bine, in fata, aparatoare de vant- laterale - care sa se fixeze bine, husa de ploaie care sa acopere tot carutul, nu numai partea din fata...si evident sa se plieze usor. Din experienta pot sa-ti spun ca daca rotile sunt mari, parca se zdruncina mai putin - doar ca e mai mare spatiul ocupat in portbagaj. Scoica poti sa o cumperi si separat, iar mai tarziu scaunel de masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quinny.
scoica maxi cosi e cea mai buna,(asa spun rezultatele testelor), e singura care a obtinut Sehr gut, si se potriveste pe quinny.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

este foarte important si unde stai, ca daca e un carucior masiv, roti mari, e un chin sa-l cari in lift si pe scari. Doamne fereste sa nu mearga liftul, trebuie sa te descurci cu copilul in brate plus caruciorul.
Al meu baiat adoarme acum in scoica ( da, are aproape 2 ani ) in fiecare seara, se chinuie, adoarme chircit dar fericit, chiar daca sta numai cu capul inauntru. Imediat il transfer in pat dar ii place mult scoica, pana acum jumatate de an nu a folosit-o aproape deloc, numai in perioada colicilor o foloseam, datorita formei adormea mai usor. A, si in perioada in care era racit, ca respira mai bine stand cu capul mai sus.
deci varianta cu 3 in 1 e ok, dar conteaza mult greutatea, volumul caruciorului.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Tessh, varianta 3 in 1 mi se pare cea mai buna alegere. Noi am folosit cu mult succes si landoul si scoica.Mie mi s-a parut foarte important sa aiba roti mari, pentru a nu scutura copilul foarte tare, sa aiba husa de ploaie (care m-a salvat de cateva ori )si asa cum spune si anya, am ales varianta cu bara continua, e mult mai usor de manevrrat dc spre exemplu vorbesti la telefon...

Oricum conteaza foarte mult in ce perioada nasti: eu am nascut in septembrie si toamna tarziu si toata iarna am folosit husa de iarna a caruciorului.mie mi s-a parut foarte practica.

Dar acum ca e vara a trebuit sa cumpar un carucior tip umbrela ca era foarte greu de manevrat asta mare: sa-l pun in masina in fiecare zi, sa-l dau jos...era destul de obositor...acum depinde si cat de des te deplasezi cu masina: eu merg in fiecare zi cu masina pana langa parc si acolo cu caruciorul (stau la capat de oras).

aa, eu nu sunt adepta caruciorelor cu 3 roti...

Oricare model alegi iti doresc ca fetita ta sa-l stapanesc sanatoasa!
Nastere usoara si un bebe sanatos!

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tessh spune:

Citat:
citat din mesajul lui AdrianaSM

Tessh, varianta 3 in 1 mi se pare cea mai buna alegere. Noi am folosit cu mult succes si landoul si scoica.Mie mi s-a parut foarte important sa aiba roti mari, pentru a nu scutura copilul foarte tare, sa aiba husa de ploaie (care m-a salvat de cateva ori )si asa cum spune si anya, am ales varianta cu bara continua, e mult mai usor de manevrrat dc spre exemplu vorbesti la telefon...

Oricum conteaza foarte mult in ce perioada nasti: eu am nascut in septembrie si toamna tarziu si toata iarna am folosit husa de iarna a caruciorului.mie mi s-a parut foarte practica.

Dar acum ca e vara a trebuit sa cumpar un carucior tip umbrela ca era foarte greu de manevrat asta mare: sa-l pun in masina in fiecare zi, sa-l dau jos...era destul de obositor...acum depinde si cat de des te deplasezi cu masina: eu merg in fiecare zi cu masina pana langa parc si acolo cu caruciorul (stau la capat de oras).

aa, eu nu sunt adepta caruciorelor cu 3 roti...

Oricare model alegi iti doresc ca fetita ta sa-l stapanesc sanatoasa!
Nastere usoara si un bebe sanatos!

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu


Adriana, nasc in septembrie pe 9 daca ajunge fetita la termen. Stau la curte tot in capat de Bucuresti, in Nord si folosesc si eu masina ca si tine, zilnic. Ce sa zic, sotul meu se uita la ale pe 3 roti ca el zice ca ar fi mai usor de manevrat in caz de ocolit ceva obstacole... cat despre o singura bara la carut nu as avea probleme cu 2 manere pt ca de fel folosesc un head set la telefon si nici macar nu ma deranjez sa scot tel din geanta cand vb... poate sa imi foloseasca in alte situatii bara aia continua, nu stiu...

Sincera sa fiu, tind spre Quinny pana la urma dar sotul parca trage spre ABC-ul ala ca se pliaza f misto...

33+ viitoare mami de Francesca

Ce e mai bun abia urmeaza :) Asteptam fluturasul mic cu multa nerabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

dca mai faci un bebe peste 3 ani sa zicem, bara aia e f buna ca se tine copilul mai mare de ea.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Sa stii ca imi place mult caruciorul asta de la ABC design...si poate ca are dreptate sotul tau cu manevrabilitatea caruciorului cu 3 roti...ce mi se pare interesant este ca nu este reversibil manerul, adica trebuie sa ridici scoica/landoul ca sa schimbi pozitia...ceea ce mi se pare un pic dificil...eu am maner reversibil si este foarte comod cand bate vantul sau soarele...

Sabina, buna idee...nici nu m-am gandit la asta...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoredanaB spune:

Dintre cele prezentate de tine as alege ABC insa daca spui ca nu conteaza cat te costa totusi cred ca mai potrivit ar fi un Quinny Buzz 3 care e special creeat pentru oras. Pretul nu e chiar asa de piperat daca ti cont de acesoriile care le are.Quinny Speedi e putin cam mariso.Poate chiar si un Stokke Xplory ar fi ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

eu nu gasesc un avantaj in formulele gen 3 in 1. Caruciorul trebuie sa fie foarte usor, sa aiba suspensii bune, sa aiba centura in 5 puncte, sa aiba un cos incapator, sa se stranga usor, sa ocupe loc putin in masina; scoica e f. utila - modele frumoase si la preturi bune gasesti aici http://www.mytoys.de/catalog/show/KID/de-mt.ba.ca02.01.02.01/1504036 (eu chiar pe acesta l-am comandat); ulterior vei renunta la scoica si vei comanda un scaun auto bun. Pt carucioare eu recomand Jane (eu am Energy dar e scos din gama).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tessh spune:

Citat:
citat din mesajul lui LoredanaB

Dintre cele prezentate de tine as alege ABC insa daca spui ca nu conteaza cat te costa totusi cred ca mai potrivit ar fi un Quinny Buzz 3 care e special creeat pentru oras. Pretul nu e chiar asa de piperat daca ti cont de acesoriile care le are.Quinny Speedi e putin cam mariso.Poate chiar si un Stokke Xplory ar fi ok.


Ei Lori, nici chiar asa mama ca nu-s fata de ministru... muncesc pt bani, nu ii pot da pe un explory... zic ca nu conteaza pretul acum ca eu chiar voi folosi caruciorul la bebe cat voi putea de mult si decat sa dau cu 5 mil mai putin si sa iau ceva ce arunc in 8-10 luni ca i s-au stricat rotile/suspensiile sau mai stiu eu ce, mai bine dau un ban dar stiu pe ce il dau. Oricum daca mai fac un bebe nu va mai apuca el carutul asta. Ma uit la niste prieteni, atat s-au plimbat zilnic cu carutul cu fetita ca dupa 1 an l-au schimbat ca l-au tocit la maxim... Ideea la Buzz, ca imi place si ala, este ca nu pot sa pun fetita in el inca de la nastere si nu vreau sa dau o avere pe el si inca o avere pe scoica... impreuna se ridica la un pret fabulos iar noi ne-am setat limita de 2000 ron pt un carucior. Si scoica o vreau NEAPARAT ca am masina si merg zilnic cu ea in diverse locuri. Tinand cont ca nu are cine sa ma ajute cu micuta voi fi nevoita sa o iau cu mine peste tot pe unde merg, deci scoica aia e ceva indispensabil...

33+ viitoare mami de Francesca

Ce e mai bun abia urmeaza :) Asteptam fluturasul mic cu multa nerabdare!

Mergi la inceput