plecam sau nu?

plecam sau nu? | Autor: diana11

Link direct la acest mesaj

Marti ar trebui sa plecam in concediu la mare, in Italia. Alexandra aseara a facut febra 38 si dimineata la fel, febra a scazut cu usurinta, i-am dat antitermice, dacasept si pufuri cu bioparox. M-am uitat in gat la ea si am vazut pe amigdale cateva puncte galbui. Ea nu acuza dureri de gat, mananca bine, starea ei este buna. Fiind sfarsit de saptamana nu am unde merge sa-i fac exudat, vom merge luni dar ce facem noi cu plecareain concediu. Alexandra are 4,6 ani. Acum 2 luni a facut amigdalita pultacee cu spitalizare.
Ce ne facem?
Voi ce ati face, amanati plecarea?
Diana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

ai putea merge cu ea la urganta sa iti puna un diagnostic ..eventual sa iti dea deja un tratament ceva..ca papa luni mai e ceva....

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

daca plecati, neaparat asigurare medicala la o firma internationala de asigurari, in cazul in care e nevoie sa apelati acolo la servicii medicale sa nu platiti voi. Daca mergeti cu avionul sa iei un pulover fiindca e destul de rece inauntru.
cel mai bine sa mergi cu ea la urgente sa o vada un medic. Totusi, 38 nu e temperatura mare.Multa sanatate si concediu frumos !

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

eu as merge la urgenta cu ea s avad cum sta treaba ,ca parca e pacat s anu pleci si sa nu fie ceva grav

un vot va rog http://www.arbointeractive.ro/concurs-nokia/take-vote.php?pic=36

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Are mama o ratusca...
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=2" target="_blank">an1 si an2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Hai ca n-o fi asa de negru dracul. Copiii isi revin repede. Incearca sa-i dai cu antitermice sau ce-i dadeai tu de obicei. Ceai de busuioc cu miere (busuiocul distruge microbii si este antitermic). Asta ii dau copilului meu cand e racit....toata ziua, in loc de apa.

Papanash are dreptate. Fa-i asigurare, sa nu aveti si pe acolo pe unde va duceti alte probleme. Eu asta fac de 2 ani incoace cand il trimit pe fie-miu in Romania. Chiar la prima plecare mi-a facut cu o saptamana inainte roseola. Avea 5 luni. Nu stiam ce e. Aparea ca pojarul. Doctorita m-a linistit si mi-a zis ca pot sa urc cu el in avion (mai ales ca aveam 12 ore de calatorit) ca il va tine doar 3 zile si e ok. Ii facusem inainte de asta asigurarea just in case dar de atunci tot timpul ii fac.

Mai ales ca el pleaca 2-4 luni in Romania si nu stiu ce i se mai intampla si acolo sau la plecarea dinspre Romania spre Canada.

Consulta un medic pentru linistea ta sufleteasca.
Eu nu cred sa fie ceva grav.
Sa aveti o vacanta frumoasa!

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Mergeti luni sa-l vada medicul lui si sa va dea medicamentele la care reactioneaza de obicei, in caz ca persista febra.

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui mi_ro

Hai ca n-o fi asa de negru dracul. Copiii isi revin repede. Incearca sa-i dai cu antitermice sau ce-i dadeai tu de obicei. Ceai de busuioc cu miere (busuiocul distruge microbii si este antitermic). Asta ii dau copilului meu cand e racit....toata ziua, in loc de apa.

Papanash are dreptate. Fa-i asigurare, sa nu aveti si pe acolo pe unde va duceti alte probleme. Eu asta fac de 2 ani incoace cand il trimit pe fie-miu in Romania. Chiar la prima plecare mi-a facut cu o saptamana inainte roseola. Avea 5 luni. Nu stiam ce e. Aparea ca pojarul. Doctorita m-a linistit si mi-a zis ca pot sa urc cu el in avion (mai ales ca aveam 12 ore de calatorit) ca il va tine doar 3 zile si e ok. Ii facusem inainte de asta asigurarea just in case dar de atunci tot timpul ii fac.

Mai ales ca el pleaca 2-4 luni in Romania si nu stiu ce i se mai intampla si acolo sau la plecarea dinspre Romania spre Canada.

Consulta un medic pentru linistea ta sufleteasca.
Eu nu cred sa fie ceva grav.
Sa aveti o vacanta frumoasa!

Mihaela
http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282



dr'kul nu e asa negru....numai ca, in momentul cand calatoresti in alta tara, schimbi clima, oboseala calatoriei slabesc putin organismul. din experienta va spun!
neaparat fa o asigurare medicala internationala.

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

Bazar pt Mihaita

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana11 spune:

Va multumesc! Vom vedea cum evolueaza pana luni. Astazi nu a mai facut febra numai ca pe mine ma dispera punctele din gat. La urgenta nu am fost, o tratez eu cum stiu mai bine si luni direct la doctor vom merge.
Am sa incerc cu ceai de busuioc, stiu proprietatile busuiocului sper sa-i faca bine.Ma gandesc si la asigurare inainte de a pleca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

vezi sa nu fie herpangina, sau daca este sa ai la tine medicatia adecvata.

multa sanatate!


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Eu nici nu-mi pun pb sa ies din tara cu baietelul meu fara asigurare; o amica a platit 5000$ in Turcia pt spitalizarea baietelului ei de 4 ani care se infectase cu ceva. Firma de asigurari a refuzat sa plateasca, ulterior am aflat ca e o practica comuna la ele.

Din cat am prospectat eu piata cred ca Allianz e cea mai sigura, o asigurare de 10 lei facuta la agentia de turism sau la colt de strada sigur nu face doi bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca punctisoarele exista deja bine formate in gat, nici-un medic nu te lasa fara antibiotice. Dupa 2-3 doze de antibiotic, starea febrila dispare si copilul poate avea programul obisnuit. Cel mult poate manca mai prost ca de obicei (sa-i dai baby biotic sau altceva pt refacerea florei digestive). Evident antibioticul se da 5-7 zile, functie de sfatul medicului.

Mergi la inceput