i se misca primul dintisor

i se misca primul dintisor | Autor: Noa

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am ajuns si la momentul asta,cand primul dinte(incisivul de jos)a inceput sa se miste.Deocamdata nu foarte rau,dar spune ca o doare cand mananca,mai precis cand musca.
Mie mi se pare ca e devreme,are doar 5 ani si jumatate.
Va rog mult sa-mi spuneti cum ati procedat.Trebuie sa cada singur sau e bine sa mergem la stomatolog? Cel definitiv nu se vede inca,asta e un semn bun ca nu va creste in spate.
Si inca o intrebare.Din momentul aparitiei dintilor definitivi se trece la pasta de dinti obisnuita(ca pentru adulti)? Noi acum folosim Colgate pentru copii,cea bleu cu stelute,alternativ cu Aquafresh,tot de copii.
Multumim!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

1. mergi la dentist ca sa se obisnuiasca.
2. Ozanei i-au aparut primii dintzoci la 4 luni si i-au cazut primii la 4 ani si 11 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

Mergi la stomatolog.
un vot pls.. http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/110711/

www.Satmarean-Alexiss.piczo.com

http://b1.lilypie.com/3q8rm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:

La stomatolog am fost de cateva ori sa se obisnuiasca.Eu vroiam sa stiu daca e bine ca dintele sa fie lasat pana cand cade aproape singur sau scos din momentul cand incepe sa se miste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Noa, ai fetita mare .
Eu am intrebat-o pe doctorita la care merg eu si mi-a spus ca e bine ca dintii de lapte sa cada singuri. Sa-l las acolo pana cade, chiar daca dureaza mai mult. Se scot numai daca incep sa se vada cei definitivi.
Tianei i s-a miscat primul dintisor pe 5 iunie si nici acum nu a cazut de tot... Deci dureaza de ceva vreme. Se mai tine intr-un coltisor, dar nu ma lasa sa i-l scot, zice ca o doare. Si nici ea nu vrea sa si-l scoata. Mai asteptam cateva zile poate o cadea totusi pana la urma....
Avea 5 ani si 2 luni si mi s-a parut foarte devreme... Chiar m-a apucat boceala ca e deja fata mare si ca eu nu mai am bebelus .
Doctorita spune ca varsta e cam la 6 ani , dar e destul de firesc ca la fetite sa inceapa mai repede schimbarea dentitiei.


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

Fetitei mele cea mare i-a cazut primul dinte la 5 ani . De fapt nu i-a cazut, l-a inghitit cu o bucata de corn. Eram pe partie , se odihnea, si cand mi-a zambit , in timp ce manca , am remarcat ca-i stirba. E adevarat ca se misca de vreo cateva zile , dar i-a cazut repede si fara durere.

ADRIANA STEFANIA-05-11-1998
ALEXIA-MARIA-24-10-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

Noi acum ne confruntam cu o alta problema. I-au cazut caninii acum 8-9 luni si inca nu i-au crescut altii. I-am facut radiografie pt ca urmeaza sa i se puna aparat dentar si exista muguri la cei 2 canini .Asteptam

ADRIANA STEFANIA-05-11-1998
ALEXIA-MARIA-24-10-2004

Mergi la inceput