Mercurialis Salbe-crema pt. decalotare

Mercurialis Salbe-crema pt. decalotare | Autor: Roxyn

Link direct la acest mesaj

As vrea sa va intreb daca exista vreo mamica care a folosit crema asta?

Eu l-am decalotat pe Vladut cam jumatate (eu credeam ca e tot). Pediatra mi-a recomandat aceasta crema, de la Weleda, ca avand referinte foarte bune. Spunea ca se face masaj cam o data pe saptamana.

Am rugat pe cineva sa mi-o cumpere, dar as vrea sa stiu daca a mai avut cineva...



http://www.shout.ro/user.html?u=bubuletz

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

roxyn, eu am inceput sa o folosesc (ma rog, teo al meu ) de vreo 4 zile, insa mie mi s-a zis sa-l dau cam de 2 ori pe zi...poate si din cauza ca el nu a fost decalotat inainte...
inca nu ma pot da cu parerea, daca are efecte sau nu, dar putem continua sa dicutam pe baza subiectului pe masura trecerii timpului.
eu am incredere in ea, poate si din cauza ca nu ma pot gandi la o alta metoda de decalotare...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihi spune:

fetelor...e buna crema?...problema decalotarii ma framanta si pe mine de mult timp ...si as ocoli doctorul daca s-ar putea


mihi...18+...mama de 3 nazdravani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Ariel, am incept sa folosesc crema de doua zile.

La voi a avut efect?

http://www.shout.ro/user.html?u=bubuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

roxy, am raspuns si la subiectul cu decalotarea. o folosim de 2 saptamani, de 3 ori pe zi si deja de la stadiu de gaurica cat "varful acului" s-a ajuns la "gamalie de chibrit(mai mare)". eu una sunt multumita si perseverez. succes!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Pot sa va intreb de unde ati luat unguentul?
Baietelului meu in varsta de 8 luni nu i se decazloteaza putica deloc, dar deloc nici macar un vf de ac.
Am fost de 2 ori la Budimex la o dr, a tras usurel de fiecare data si mi-a zis sa-l ung cu Fluocinolon ca este bun, dar de la 4 luni tot nimic nu vad.
Cine vi l-a recomandat?
Se poate lua fara reteta?

Va multumesc


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Din cate am inteles, crema nu se gaseste in Romania. Eu am luat-o de la o farmacie din Germania. Se gaseste si in Austria.

http://www.shout.ro/user.html?u=bubuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Ariel, eu la Vladutul meu am observat aseara ca i se inmuiase foarte tare pielicica si se dezlipise putin intr-o parte. Mi-a spus pediatra sa-l tin mai mult in apa, sa se inmoaie bine si apoi sa-i pun crema, facand masaj si tragand usor. La noi e decalotata pe jumate...

http://www.shout.ro/user.html?u=bubuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

In problema decalotarii, eu l-am dus saptamanal pe Vladimir la Euroclinic la Dr. Topor care il decalota usor, cu rabdare. Initial il tineam cu comprese cu rivanol si ii dadeam cu Baneocin unguent apoi am schimbat cu alt unguent (o sa incerc sa-mi amintesc numele) iar cand ajunsesem cam la jumatate am folosit Dermovate (tot unguent) care a avut efectul scontat. Il recomand cu incredere iar daca aveti nevoie si detalii de contact a doctoritei (pe care chiar o recomand cu caldura) vi le dau cu drag.
Vladimir acum e decalotat complet, chiar rade cand ii fac igiena zilnica.
Unii doctori recomanda sa nu se umble la puta copilului, altii insista pe decalotare si igiena, e un subiect controversat, noi am ales a doua varianta.

Edit: A doua crema de care spuneam se numeste Neopreol. Deci am alternat saptamanal Baneocin cu Neopreol apoi, dupa vreo 2 luni, am trecut pe Dermovate

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

roxy, mersi de pontul cu apa!
puiul meu a venit de la valeni, mai decalotat decat a plecat. se vede bine rezultatul! Sunt atat de fericita!!!

aniast, mersi de pont si tie...insa eu una ma tem de cremele cu cortizon, las solutia asta asa ca una....super extrema. sper sa nu am nevoie sa ajung la ea, ca un lucru e cert! nu o sa "trag" copilul de putza niciodata. am si eu niste fixuri....

Eu tot din Germania am luat crema, mi-a trimis-o cineva. gasisem un link, catre o farmacie care livra si in Ro...apodiskaunter sau ceva de genul asta....pretul livrarii era cam mare, insa la mai multe produse, parca nu se mai obs.


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniast72
Edit: A doua crema de care spuneam se numeste Neopreol. Deci am alternat saptamanal Baneocin cu Neopreol apoi, dupa vreo 2 luni, am trecut pe Dermovate


nu ma bag in discutia decolatat sau nu (eu sunt contra umblarii la putulica) dar unguentele mentionate mai sus pentru administrare asupra copiilor foarte mici ma intriga: baneocinul si neopreoul sunt ANTIBIOTICE (neomicina), antibiotic ce se absoarbe fff tare prin pielea subtire si sensibila a copilasilor. Antibioticele se prescriu in cazul infectiilor bacteriene. aniast72 cel mic al tau a avut infectie? sau i-au fost prescrise unguentele cu antibiotic preventiv () ca sa nu faca infectie pentru ca i se umbla acolo? 2 luni, frecvent, aplicarii de antibiotic pe o zona extrem de puternic vascularizata si apoi trecut la cortizon !!! ai citit prospectul unguentului Dermovate? efecte adverse? contraindicatii?

o zi buna va doresc si numai bine!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput