se dezbraca de hainute si sta cu papusile langa e

se dezbraca de hainute si sta cu papusile langa e | Autor: bursucelu

Link direct la acest mesaj

Hai ca trebuie sa ma lamuriti si cu asta ca daca nu voi atunci cine?Nepotica mea de 3 anisori are obiceiul sa se dezbrace de hainute si asa goala sa se intinda in pat cu papusile langa ea.Cumnata mea e disperata ca fetita are probleme psihice,eu cred ca, copila e perfect normala si ca va trece peste etapa asta.voi ce parere aveti?Credeti ca are nevoie de consiliere psihologica?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu cred ca e simpatica. Intrebare:
Atunci cand face asta a intreat-o cineva (fara sa o certe) de ce se dezbraca? Are ea motivatiile ei chiar daca noua ne scapa. Trebuie sa fie si o explicatie "serioasa" numai ca trebuie sa ajunga cineva la aceasta explicatie.


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

... o fi vazut la tv reclamele la produse pt bb-i, unde mamicile ii tin pe copii pe pielea goala. Poate vede in asta un semn de afectiune pt papusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

multi copii adora sa fie dezbracati... mai ales vara..cati dintre copiii nostri de 2-3 ani nu fug in pielea goala prin casa dupa baie sau cand ii schimbam si trebuie sa fugim dupa ei :) am vazut de multe ori scena asta in multe familii.

eu cred ca nepoticii tale ii este doar cald :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Mai eu nu cred ca are nimic. Fie-mea se dezbraca de haine cateodata...si am intrebat-o de ce... daca ii e cald sau ce are cu ele. Singurul raspuns care mi l-a putut da a fost :"uite poate nana singala"... Deci a mea se dezbraca ca poate. Si mai ales daca e vb de somn, tot timpul trebuie sa o alerg sa ii dau ceva pe ea...

Ce motiv are nepotica? Trebuie sa spuna cumva de ce se dezbraca... La noi e simplu, se dezbraca ca poate si nu se imbraca la loc pentru ca NU poate ...a incercat nu i-a iesit, a renuntat... O sa treaca si asta...

Edit: Nu stiu de ce se gandesc mamica ei la probleme psihice. Din ce am spui tu, cel mai rau lucru ce ar determina asta ar fi un comportament de imitatie al adultilor, dar sigura mamica ei ar stii daca fata a vazut ceva ce nu trebuia sa vada, la Tv sau oriunde altundeva... Ori si asta sa fie cauza, copilul nu are probleme ca imita ce a vazut...

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)
Suparici de 2 ani
Poze NOI cu...noi:)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Nu cred ca are nicio problema copila. Asa facea si nepoata-mea, se lasa la funduletul gol, una-doua. A fost o etapa, a trecut

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui bursucelu

Hai ca trebuie sa ma lamuriti si cu asta ca daca nu voi atunci cine?Nepotica mea de 3 anisori are obiceiul sa se dezbrace de hainute si asa goala sa se intinda in pat cu papusile langa ea.Cumnata mea e disperata ca fetita are probleme psihice,eu cred ca, copila e perfect normala si ca va trece peste etapa asta.voi ce parere aveti?Credeti ca are nevoie de consiliere psihologica?


in pantec nu a stat imbracata, asta e starea naturala a copilului pana mai creste si-i baga adultii in cap ca e "rusine" si incepe sa constientizeze rolul hainelor. :-))

intr-adevar, au dreptate toti de la topic, e si o faza in dezvoltare legata de deprinderea imbracatului/dezbracatului.

eu nu am nici o problema cu fetita mea cand vrea sa umble doar in scutec, dimpotriva, ma amuza si ma bucur pentru ea ca isi permite, inca. :-))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

deci fimea abia de un an a renuntat sa umble goala prin casa :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

noi pe a noastra am vazut-o la un moment dat ca sarea in fundu gol pe trambulina vazuse ca fata vecinilor s-a dezbracat in timp ce sarea si a aplicat si ea metoda, numai ca ea a dat absolut tot jos

ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Cand am intrebat-o pe fi-mea de ce se dezbraca (pe la 3 ani) raspunsul a fost "Ma plictisesc" . Si taica-su a comentat "colegii tai de liceu o sa fie foarte fericiti daca tu te dezbraci de plictiseala. Eu n-am avut norocul sa am asa colege"
Nici prin cap nu m-a trecut ca are vreo problema si nici nu are, acum nu se mai dezbraca neam, de-abia o mai controlezi daca s-a spalat bine

Sorana si Monica (in curand scolarita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Si eu cred ca toti copilasii sunt fericiti dezbracati, a mea mereu sta goala prin casa, nici nu ma gandesc la probleme psihice. Ii place sa alerge, sa se joace si sa stea asa, posibil si de la caldura. Daca vine cineva in vizita atunci vine si-mi zice sa-i dau chiloteii, dar doar atat. Sa vorbeasca cu ea si sa vada si ce raspuns ii da. Anei ii place pur si simplu, daca as pune-o toata ziua si in apa ar fi perfect.

Mergi la inceput