zacusca

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

lulu77


vreau sa va scriu si o reteta ptr un suc de legume ceva mai consistent decat sucul de rosii, suc ce poate fii folosit in general la mancarurile gatite gen tocanite sau la fripturi.
Aveti nevoie de :
ardei capia sau gogosari
morcovi
rosii
sare
conservant

Se pune totul in blender,sau se da prin masina de tocat, de obicei ,sa iasa mai consistent ,se pune cam 3 gogosari,1 morcov si o rosie ,cam asta este procentul. se formeaza o pasta destul de groasa, se sareaza dupa gust si se pune la fiert. se da in cateva clocote,pana scade putin, se lasa sa se raceasca ,se adauga conservantul, si se pune in sticle sau borcane. se poate adauga in compozitie si radacini de telina.dupa preferinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Vreau sa-i multmesc, in mod special, lu' Osna ! Este o fata fff desteapa, care a cules aceste retete, mai ales ca, butonul de cautare nu merge ! Va mai modernizati mult dom'le Admi ?
Deci, azi am facut zacusca de ciuperci si cea de gogonele ! Multam Deea pt. reteta ! A iesit super ! Am facut si o incercare, intr-o oala separata, zacusca de gogonele cu ciuperci ! E buna. Merge sa incercati.
Mi-am planificat sa o incerc maine pe cea de fasole.

mama Lili, fierbe borcane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Iata cateva retete de zacusca:

ZACUSCA CU MASLINE

Taiati julien 1,5 kg ceapa, caliti-o in 400ml ulei. Cand aceasta devine usor sticloasa, adaugati 2 kg ardei gras si 2 kg gogosari, pe care in prealabil i-ati copt, i-ati curatat si i-ati rupt fasii mici. Lasati totul sa clocoteasca bien, adaugand si 2l de suc de rosii mai legat. Potriviti dupa gust de piper si sare si adaugati 250g masline si lasati zacusca sa fiarba incet in cuptor. Cand uleiul se ridica deasupra si legumele sunt bine fierte(incat se topesc) opriti focul. Puneti zacusca in borcane mici, fierbinti pe care le lasati in cuptorul cald 30 min. Legati cu celofan si puneti zacusca la loc racoros.



ZACUSCA DE CIUPERCI

INGREDIENTE:
1kg ciuperci
2,5kg gogosari
1kg de ceapa
2kg de rosii
sare, piper, foi de dafin, ulei~500ml
Caliti ceapa tocata si ciupercile taiate in ulei, potriviti de sare piper si adaugati foile de dafin. Cand ciupercile s-au inmuiat adaugati gogosarii copti, curatati de seminte si cotoare. Adaugati rosiile decojite si lasati zacusca sa fiarba la foc mic. Cand sacade, mai adaugati sare daca mai e nevoie si puneti-o in borcane mici, calde. Le legati cu celofan si le lasati in cuptor pana a doua zi.

P.S Eu nu fac zacusca, nu prea ma dau in vant dupa ea si sotul meu la fel. Retetele sunt testate de prietenele mele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

La zacusca de fasole a lui Lilie, am schimbat un pic, am pus morcovul peste ceapa+gogosari pe jumatate facuti si am bagat la cuptor. Motivul e ca fasolea e f tare si am lasat-o mai mult.
In paralel, in loc de zacusca simpla, am incercat-o pe aia cu masline. Sotul meu ..... baleste !

Draga MarianaR, cezi ca tine zacusca cu fasole, e cam cald afara, si stiu ca fasolea cam fermenteaza ..... o intrebare teoretica, stiu ca nu prectici zacusca .

mama L in ziua 2 de zacusti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:
Originally posted by ochinegri



Draga MarianaR, cezi ca tine zacusca cu fasole, e cam cald afara, si stiu ca fasolea cam fermenteaza ..... o intrebare teoretica, stiu ca nu prectici zacusca .

mama L in ziua 2 de zacusti.



Daca borcanele sunt capsate bine nu e nici o problema.
Mai am si eu niste retete de zacusca de fasole, daca vrei. Am retete si de ZACUSCA DE MORCOVI, ZACUSCA DE TELINA.
Daca te intereseaza le scriu.
Spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Originally posted by Marianar

quote:
Originally posted by ochinegri



Draga MarianaR, cezi ca tine zacusca cu fasole, e cam cald afara, si stiu ca fasolea cam fermenteaza ..... o intrebare teoretica, stiu ca nu prectici zacusca .

mama L in ziua 2 de zacusti.



Daca borcanele sunt capsate bine nu e nici o problema.
Mai am si eu niste retete de zacusca de fasole, daca vrei. Am retete si de ZACUSCA DE MORCOVI, ZACUSCA DE TELINA.
Daca te intereseaza le scriu.
Spor la treaba!

Mariana & Vladutz


Esti o finuta si o draguta ! Zi-mi cu TELINA. Aia de fasole ... a fost munca multa .... 2 ore la cuptor. E buna, da vreau ceva mai easy ! Vreau sa-ti spun ca cea de masline e SUPER, a mancat sotu' ... calda cum era ... la greu ! Ce ciuperci ... sa vezi aroma de masline !

mama L asteapta inca un weekend cu zacusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

ZACUSCA de TELINA

Ingrediente:
5 teline mari
3kg ardei kapia
4kg gogosari
1,5kg ceapa
1,5l suc de rosii
1l ulei
1 pahar cu mustar
o cescuta de miere sau zahar
sare, piper, foi de dafin
Ceapa se da prin masina de tocat , se pune in 3/4l ulei sa se caleasca incet. Ardeii si gogosarii se coc, se curata apoi se toaca marunt sau se dau prin masina de tocat. Telina se fierbe, se toaca marunt sau se da prin masina, dupa care se adauga peste ceapa impreuna cu ardeii si gogosarii si restul de ulei.
Se adauga sucul de rosii si se lasa sa fiarba la foc mic 2 ore. Spre sfarsit adaugati condimentele, mai lasati sa dea cateva clocote apoi adaugati mierea si mustarul. Turnati zacusca fierbinte in borcane incalzite, legati cu celofan si fierbeti 30 min. sau lasati-le in cuptorul incins(fara foc) pana a doua zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Originally posted by Marianar

ZACUSCA de TELINA

Ingrediente:
5 teline mari
3kg ardei kapia
4kg gogosari
1,5kg ceapa
1,5l suc de rosii
1l ulei
1 pahar cu mustar
o cescuta de miere sau zahar
sare, piper, foi de dafin
Ceapa se da prin masina de tocat , se pune in 3/4l ulei sa se caleasca incet. Ardeii si gogosarii se coc, se curata apoi se toaca marunt sau se dau prin masina de tocat. Telina se fierbe, se toaca marunt sau se da prin masina, dupa care se adauga peste ceapa impreuna cu ardeii si gogosarii si restul de ulei.
Se adauga sucul de rosii si se lasa sa fiarba la foc mic 2 ore. Spre sfarsit adaugati condimentele, mai lasati sa dea cateva clocote apoi adaugati mierea si mustarul. Turnati zacusca fierbinte in borcane incalzite, legati cu celofan si fierbeti 30 min. sau lasati-le in cuptorul incins(fara foc) pana a doua zi.

Mariana & Vladutz


Multumesc, that will be a challenge !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de adar

ZACUSCA CU MASLINE


3kg ceapă tăiată felii subțiri +
3kg morcov tăiat rondele subțiri se călesc în 1 1/4 l ulei.5kg gogoșari și 5kg ardei gras se curăță și se taie feliuțe subțiri, după care se pun peste ceapă și morcov la călit. Se adaugă 800 g bulion de cea mai bună calitate și 1,5 l suc de roșii.Se lasă la fiert amestecându-se mereu.După 4-5 ore de fiert, se adaugă 1-1,5 kg măsline cu tot cu sâmbure.Se pune sare, delikat, piper boabe, foi de dafin. Se mai lasă 30-40 min. și se stinge focul.
PRECIZARE: se fierbe NUMAI la foc foarte mic, pe tablă, într-o oală cu fundul gros.
Este delicioasă dacă aveți timp să o faceți.

adar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de tunad

Zacusca pentru "iarna"



5Kg vinete
3Kg gogosar
1,5Kg ardei capia
1Kg ceapa
3Kg rosii(facute suc proaspat nefiert-date prin separator-fara seminte si coji)
1/2l ulei
sare,piper
1Kg ciuperci conservate - optional, dar schimba gustul si aspectul.
Vinetele,gogosarii,ardeii se coc pe tabla, se curata.
Vinetele se lasa sa se scurga 4 ore aproximativ, de sucul resectiv(ustura putin la imba), apoi se toaca (cutit fara tais din plastic).
Se caleste ceapa taiata felii pana se "aureste", se adauga vinetele, ardeii si gogosarii facuti fasii, sucul de rosii, sarea si piperul.
Se da la foc mic 45min, se lasa sa se raceasca apoi se pun la borcane si se capseaza.
Borcanele capsate se "sterilizeza", se pun intr-o ola cu apa pe fundul careia s-au asezat niste carpe, se asaza borcanele cu capacul in sus. Se fierb la foc mic 30 min, se scot cand apa este inca fierbinte, se aseaza cu capacul in jos(fara sa se apese pe ele-sunt putin bombate), se acopera cu un prosop si se lasa sa se racesca.
Dupa racire capacele vor devenii concave(acestea sunt sigure de pastrat cel mult doi ani-daca apuca!), celelalte, le puteti consuma primele.

Pare greu si multa munca, dar sun usor de luat din camara dupa aceea si servite la deplasari sau la anumite evenimente inopinante.
Sunt barbat, dar in bucatarie sa gatesc... parca mi-am gasit(gresit) vocatia. N-umi plac vasele de dupa ce gatesc.

Reusita maxima, serviti cu incredere si...pofta buna!

Mergi la inceput