Placinte de tot felul si strudele

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de micosi

Foaie de placinta

Dragele mele, va trimit o reteta pt foi de placinta care am invatat-o de curand si a iesit f bine.
Se amesteca intr-un castron 200 ml lapte, 200 ml ulei, 100 ml bors (daca nu aveti bors, cred ca merge si apa sau apa + zeama da lamaie) un cubulet drojdie -25 gr-dizolvata in prealabil intr-un paharut cu o lingurita de apa si una de zahar, un praf sare si faina cat cuprinde (pana cand nu se mai lipeste de maini)astfel incat sa iasa un aluat asemanator celui de paine , care se framanta bine si se lasa la crescut o ora.
Se imparte aluatul in 3 sau 4 parti, functie de marimea tavii de aragaz, se intand foile si se umplu cu ce doriti. In final, placinta se pudreaza cu zahar amestecat cu zahar vanilat.
Imi place acest aluat pt ca foile se intind f bine, fara sa se lipeasca de masa, este fraged si pufos.
Secret : dupa ce scoateti placinta din cuptor, stropiti-o cu apa sau apa cu zahar si acoperiti-o cu un servet curat.
Pofta buna si sa-mi scrieti daca v-a reusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Lorelai
Placinta cu spanac


uite cum fac eu placinta cu spanac. dezghet 2 cutii de spanac congelat taiat. calesc o ceapa mijlocie taiata marunt in putin unt si apoi adaug spanacul. il calesc si pe el cam 5-10 minute, pina se inmoaie. il dau deoparte si il las sa se raceasca. intr-un castron rad cam 250g de brinza telemea si le amestec cu 3 oua si 2-3 linguri de smintina, sare (nu prea multa ca telemeaua e sarata) si piper dupa gust. amestec spanacul in amestecul de brinza si oua. daca e prea moale, adaug 1 lingura de pesmet fin. folosesc foi de palcinta subtiri ca hirtia. ung o tava cu unt topit si apoi pun foile de placinta una cite una cu unt topit (sau ulei de masline) intre ele. cam 4-5 foi pe fundul tavii. adaug jumatate din compozitia de spanac si apoi mai pun 2-3 foi, la fel, cu unt intre ele. apoi adaug restul de spanac si acopar totul cu inca 4-5 foi de placinta.

se coace la foc portivit (375F) pina se rumeneste, cam jumatate de ora.

lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

PLACINTA CU MACAROANE

INGREDIENTE:
250 gr macaroane groase...ex: rigatoni,pene,fundite samd.
500 gr brinza GOUDA HOLLAND,sau un cascaval moale si dulce
200 gr parmezana sau un cascaval tare si mai sarat
500 gr spanac congelat sau proaspat
2 cepe
250 gr smintina
3 oua
sare si piper
1 pachet de foi de placinte

PREPARARE:

Calim ceapa si spanacul intr-o cratita.
Separat,intr-un lighean,batem ouale cu smintina,sarea si piperul.
Adaugam macaroanele fierte conform instructiunilor de pe pachet si cele doua brinze(cascavaluri) rase.
Cind ceapa si spanacul s-au calit,amestecam cele doua compozitii.
Intr-o tava punem jumatate din foi (ex:daca avem 10 foi,5 jos,compozitie,5 sus) avind grija sa ungem fiecare foaie cu putin ulei...foaie-ulei...foaie-ulei...si tot asa!
Taiam portii placinta avind grija sa nu taiem pina la fund si ungem si pe deasupra cu ulei.
Coacem la cuptor mediu (eu am cuptor electric si am copt la 200 grC),aprox o ora,pina se rumeneste.



PLACINTA CU SPANAC SI BRINZA
SPANACOPITA ME TYRI FETA

INGREDIENTE:
1 kg spanac
500 gr brinza FETA sau orice telemea
1 legatura de ceapa verde
2 cepe uscate
1 legatura marar
1 legatura patrunjel
3-4 oua
sare si piper,cu atentie la sare daca brinza e sarata!
1 pachet de foi de placinta

PREPARARE:
Tocam marunt spanacul(daca e proaspat),ceapa uscata,ceapa verde,mararul si patrunjelul.Calim toate ingredientele de mai inainte in putin ulei si cind sint gata luam dupa foc si adaugam ouale,FETA,sarea si piperul.
Asezam placinta in tava ca la placinta de mai inainte si o coacem pina se rumeneste.


Theodora,o mamica fericita si Alexandros, Yannis gemenii mei minunati!
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

NU stiu daca mai exista, daca da, feel free s-o stergeti, eu va dau o Tort dobos de spanac.

Se fac clatite dupa reteta obisnuita de lapte, 2 oua, sare apa minerala (un pic) si faina cat trebuie.
Separat se face o mancarica de spanac (proaspat sau congelat) astfel: il caliti 15 minute intr-o cratita cu putin ulei si cand e fiert adaugati un borcanel de smantana si telemea rasa, asa, generos. Mai lasati sa forfoteasca o leaca si mai cautati de gust, sa fie suficient de sarata si piperati putin. Trtageti deoparte si lasati sa se odihneasca nitel. Bateti 2 oua si le trantiti peste spanac amestecand bine. Minunati asta se monteaza intr-o oala rotunda, de marimea clatitelor, la modul o clatita, un strat de spanac pana tereminati ingredientele, dar ar face bine sa se termine cu o clatita deasupra. Radeti putin parmezan sau chiar cascaval si puneti cateva bucatele de unt deasupra apoi la cuptor cu tortul cam 15 minute pana se rumeneste. Este crima curata pentru silueta dar o incantare vecina cu extazul pentru papilele gustative.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de simonaM

Pateuri cu branza

AI NEVOIE DE :1kg de unt sau margarina,se framinta cu 2 cani de faina si se imparte in 9 porti rotunde.
dintr-un kg de faina se face o coca din 4 oua(2 intregi si 2 galbenusuri)1/2 ligura de sare,1 ligura cu zahar,3 linguri cu ulei,2 cani apa si 5 linguri sau 6 cu otet.
se framinta coca si se bate pe masa de 100 de ori ca sa ia aer.
se imparte in 3 parti egale si se lasa la odihnit 15 minute.
fiecare parte de coca se intinde si se unge cu unt,de 3 ori la interval de 15 minute.se lasa de seara pina dimineata la frihgider.ca sa fiu mai explicita 3 bucati de coca si 9 de margarina sau unt(cea care a fost amestecata cu 2 cani de faina)
intindem o bucata de coca si o ungem cu o bucata de margarina dupa care o impaturim in 4 si o las 15 minute la odihnit.la fiecare bucata de coca ii vine 2 de margarina sau unt.
dupa ce e gata putem intinde foaia cit vrem noi de groasa,sau subtire la alegere.o impaturim si o lasam la frigider.se deshace si o tai bucati pt pateuri.

sper ca ai inteles.
e un aluat foarte bun si eu am facut si mardenele cu brinza sarata
eu am pus in ele brinza feta sarata dar nu tare si un ou,le-am amestecat si le-am pus in pateuri.
ok spor la treaba.

mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Placinta cu lamaie

Foaia:-150 g unt rece
-75 g zahar
-300 ga faina
-1 galbenus
-3 linguri suc de lamaie

Faceti un aluat fraged pe care-l tineti in frigider intr-o folie de aluminium cam o ora

Crema:
-400 ml lapte
-50 g zahar
-5 galbenusuri
-50 g amodon sau faina
-2 lamai, sucul si coaja rasa

Fierbeti laptele la foc mic, adaugati galbenusurile frecate bine cu zahar, apoi amidonul sau faina, amestecati pana se ingroasa, atentie sa nu se prinda de cratita. Adaugati si coaja de lamaie si luati de pe foc. Gand se mai "ingaduie" o tara, turnati si sucul de lamaie.


Bezeaua:
-faceti un mering teapan din albusele ramase si 100 g zahar. Amestecati 1/3 din bezea in crema de lamaie.

Montarea:
Intr-o forma rotunda de placinta intindeti frumos foaia. Partea de sus trebuie sa acopere marginile tavii, stiti voi. Intepati-o cu o furculita si dati-i drumu' la cuptior cam 30 de minute. Cand e coapta turnati crema si uniformizati usor, apoi intindeti si bezeaua si faceti forme cu lingura pe ea. Dati-o la cuptor la foc mic pana se face aurie.

O sa muriti de placere!


scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de iris

placinta cu ceapa
also:
-faceti un aluat din faina 200 g si drojdie , doua linguri de ulei si 100 ml apa calduta, il lasati sa stea putin apoi dupa ce e gata umplutura il intindeti si il asezati intr-o forma sau o tava unsa cu putin ulei, iese subtire cam ca la pizza; eu am folosit o forma de blat de tort cu diam 26 cm sau tava de praji;

- pt umplutura: ceapa 2 buc, 100 g sunca, 100g cascaval sau brinza, 500 g smintina dulce si 80 g amidon:
500 g smintina ceea ce la ei inseamna smintina nefermentata, cea dulce din care in ro se face frisca; amestecati smintina lichida= frisca cu 80 g amidon alimentar pina nu mai are cocoloase, taiati doua cepe cit de mic va place,
100 g sunca cubulete,
100 g cascaval sau brinza rasa,
puneti condimente care va plac si toata minunea puneti-o peste aluatul aranajat in tava si pe fundul tavii si pe peretii ei!!
puteti sa puneti si ciuperci, porumb samd...
puneti la copt la 200 g timp de 30-40 minute

pofta buna!
merge minunat cu vin fiert si de fapt am uitat: e traditionala in alsacia praji asta cu ceapa cu must, toamna...hai ca imi ploua deja...pupicei


P.>S .varianta mai "potolita" ar fi numai cu ceapa si brinza, cu o parte din frisca inlocuita cu lapte si amidon....

iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de lu.more

... Si daca va temeti ca puneti kilograme in plus, incercati "placinta cu ceapa" de la noi: e mult mai simplu, mai lejer ca nr. de calorii si e buuunaaa....
Se numeste "La pissaladiere" si e madria noastra "nationala" (i-au fcut si un cantec!!!)

Pentru foia de aluat va las s-o faceti cum vreti voi.

Cam vreun Kg de ceapa se taie "pestisori" , se pune la calit in ulei de masline, cu sare si piper, la foc foarte mic, pana devine lucioasa.
Asta-i tot!
Se pune peste foaia de placinta in tava, se pun deasupra cateva masline, cimbru (in mod normal ierburi "de Provence") si se da la cuptor.
Se mananca rece. Aici se serveste la aperitiv, taiata in partatele de 3-4 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de she_wolf

Quiche Lorraine- placintele

Aluat: 250 g faina, 125 g unt, 1 ou, 2-3 linguri de lapte, sare, pesmet
Umplutura: 2 cepe potrivite, 150 g bacon, 250 g cascaval moale, 200 g smantana, 4 oua, ulei, sare, piper, alte condimente si verdeata (ce-ti place)
Se amesteca faina cu putna sare si se framanta rapid un aluat din faina, bucatele de unt rece, ou si lapte. Se face o bila care se infasoara in folie si se lasa la rece cca. 30 minute.
In timpul asta se calesc ceapa si baconul in putin ulei si se condimenteaza. Cascavalul se rade pe razatoarea cu gauri mari. Intr-o forma de tarta unsa cu unt si tapetata cu faina se intinde bine auatul, se ridica o margine, se inteapa in cateva locuri cu furculita si se presara pesmet. Pe aluat se pune cascavalul si peste el amestecul de ceapa si bacon. Se bate smantana cu oua, sare, piper, verdeata si se toarna deasupra. Se coace in cuptorul incins la 200 C cca. 40 minute (pane se rumeneste).

La acelasi aluat fac diverse umpluturi cu ce am si ce-mi trece prin cap (cu sosul de smantana peste): diverse legume cu branza/cascaval, ciuperci, carne, etc. Poti sa-l pui si in tava si asa o sa fie placinta, nu tarta. Imi plac mult cele cu spanac, branza si marar.
Am gasit mai demult pe net si un aluat de post, dar am uitat reteta la Bucuresti…si am facut placintele cu ciuperci, cartofi, varza, praz, fara o reteta anume, ci doar ad-hoc. Precis sunt si aici la retelele de post, nu m-am uitat.
Placinte cu doua foi si umplutura la mijloc n-am facut niciodata, doar am cumparat.

Pofta buna!
Claudia

Mergi la inceput