Placinte de tot felul si strudele

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

Placinta cu dovleac


Se poate face cu foi de placinta din comert, mult mai simplu. Se unge tava cu ulei, se pune o foaie in tava, se unge cu ulei, inca o foaie, se unge cu ulei, si asa mai departe, se pun jumatate din foi, unse fiecare cu ulei. Se pune compozitia de dovleac preparata separat, si deasupra cealalta jumatate din foi, unse deasemenea cu ulei.

Umplutura: Se cumpara un dovleac de 1-1,5 kg (depinde de tava), de preferat din cel lunguiet cu coaja portocalie (zis si "placintar"). Se spala dovleacul, se curata de coaja si de seminte (semintele se pastreaza, se pot manca putin prajite in cuptor!), se rade pe razatoarea cu ochiuri mari (probabil se poate folosi si robotul, dovleacul e cam tare si se rade greu). Nu trebuie lasat prea mult la aer, ca se innegreste, se pune imediat la calit pe foc. Se pune putin unt intr-o cratita si se pune dovleacul la calit, cu zahar dupa gust. Trebuie sa amesteci tot timpul pentru ca se prinde imediat. Se caleste pana cand se inmoaie, se gusta daca are zahar destul, se lasa sa se raceasca. Intre timp pregatesti foile, cum am scris mai sus. Se pune umplutura peste primul rand de foi. Daca pui si nuci taiate in compozitia asta inainte de a o pune peste foi are un gust si mai bun. Dar vezi, nuci mai multicele. Poti face jumatate din tava cu nuci, si jumatate fara nuci, ca sa vezi daca iti place.
Se mai poate si asa: pui trei foi unse cu ulei la fundul tavii, putina umplutura, o foaie unsa si din nou putina umplutura, cu grija ca deasupra sa ramana tot vreo trei foi fara umplutura. In acest fel se taie mai usor cand se consuma, nu mai are tendinta sa "alunece" stratul de foi de sus peste umplutura.

Se da la cuptor pana cand se coace (se rumeneste putin). Cand e gata se presara zahar pudra (sau zahar vanilat) pe deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Placinta cu dovleac

Eu folosesc tot foi de placinta din comert, iar compozitia o prepar in felul urmator: dau dovleacul pe razatoare si adaug zahar si scotisoara dupa gust. Se poate adauga si miez de nuca maruntit sau intreg. Dovleacul nu il calesc.
Pun 5 foi de placinta, una peste alta - printre ele mai pun bucatele de margarina, pe o coala de hartie, ultima foaie o ung bine cu margarina apoi "presar" amestecul de dovleac, zahar si scortisoara pe toata suprafata foii si cu ajutorul hartiei o rulez. Procedez asa pana termin foile si compozitia. Asez rulourile obtinute(fara hartie) in tava unsa cu margarina. Deasupra le ung bine cu margarina si torn si un pic de lapte pt. a se fragezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Floare de Colt

Strudel cu branza


Eu daca as avea foi, le-as umple cu un amestec de branza dulce, oua, zahar, stafide, zahar vanilat si coaja rasa de lamiie si apoi as rula foile sau le-as folosi ca la placinta: jumatate jos, jumatate sus si probabil ar trebui putin unse intre ele. Pentru un aspect frumos poti sa ungi strudelul/placinta cu galbenus de ou, inainte sa bagi tava in cuptor.

Pupicei,
Camelia

Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de angelina

Strudel cu branza


Ok, in cazul in care ai 750g foi, iti trebuie urmatoarele ingrediente:
-750g branza de vaca
-125g unt, caldut
-150g zahar pudra
-4 oua
-4 pachetele zahar vanilat
-coaja de la o lamaie
-rom
-50 g stafide
Mod De Preparare:
-se inmoaie stafidele in rom
-se amesteca zaharul cu galbenusurile, untul, coaja de lamaie si romul si stafidele
-se amesteca cu branzica
-se bat albusurile spuma si se adauga la sfarsit putin cate putin amestecand de dedesubt deasupra
-se adauga la foile asa cum te-au sfatuit si fetele
-se coace la temperatura de 200° timp de 45 minute
pofta buna!
si..sper sa fie ceea ce cautai!!!

angie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Foietaj pt. placinte, strudel, mere in foietaj, etc

250g margaina
70ml apa
400g faina
zeama de la 1 lamaie
o lingurita de sara

Faina se amesteca cu margarina iar apa cu sarea si zeama de lamaie apoi se amesteca cele doua compozitii si se framanta bine dupa care se lasa 10min sa se racoreasca. Dupa 10min. se intind foile.

P.S. E mai simplu sa folosesti foi cumparate. Foietajul acela bulgaresc e foarte bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de vio27

Salutari,

Am si eu o reteta de aluat, f simpla si rapida, ca sa nu mai spun de buna...Este foarte potrivita pt strudel si pacinta.

11 linguri ulei
11 linguri apa minerala
faina cat cuprinde, pana se face un aluat mai tare.
Dupa ce se incorporeaza faina, se bate aluatul de masa de 100 ori, ca sa ia aer

in alte 11 linguri ulei se pune faina cat sa iasa ca o crema.

se taie primul aluat in doua bucati si se intind foi. Peste aceste foi se toarna din crema ( din ulei si faina) care se intinde cu cutitul. Se ruleaza si se lasa la frigider, cel putin o ora, dupa care se intinde si se umple cu diverse: dovleac, mar, branza, etc.
Tava nu trebuie unsa cu nimic.
Eu dupa ce le rulez si le pun in tava le crestez putin cu cutitul, pentru a le taia mai usor cand sunt coapte.

Sper ca n-am fost prea alambicata.

Violeta si Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de mariana_flo

Aluat


Da, e foarte buna reteta lui Vio. Eu foloseam untura in loc de ulei. Ies niste pateuturi fragede ca la cofetaria Ana.

Dupa ce se unge foaia intinsa cu amestecul mai moale din ulei+faina, se ruleaza (eu pur si simplu indoiam foaia o parte peste alta ca si cum as indoi o coala de hartie). Dupa ce sta la frigider, aluatul moale din interiorul foii se mai intareste nitel, fapt ce permite intinderea cu facaletul ptr a subtia foaia. Succes

Completez: foaia nu se deruleaza. Aluatul mai moale are rolul de a stratifica aluatul. De a-l face sa se umfle. Iar dupa ce ati asezat in tava pateurile, puteti sa le ungeri deasupra cu ou batut. Dupa coacere vor avea aspect placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de she_wolf

Placinta medievala cu carne
Ingrediente:
- aluat (sau foi) pentru placinta
- cca. 1 kg carne (vita, porc, pasare, vanat; amestec sau un singur tip), prajita pe jumatate si taiata bucatele sau tocata (maruntirea sau tocarea se va face dupa ce carnea va fi prajita si se va raci cat de cat!)
- aripioare de pui prajite (optional)
- 5 galbenusuri
- cca. o cana supa de carne (atentie sa nu fie prea moale umplutura)
- putin vin rosu sau alb (sec!)
- cca. 3 cani din urmatoarele ingrediente, amestecate si maruntite (nu este obligatoriu sa le folositi pe toate si puteti adauga si altele de acelasi tip, in functie de preferinte si imaginatie): curmale, smochine, stafide, nuci, alune (macinate), branza telemea rasa, etc. Proportiile sunt, de asemenea, dupa preferinte.
- sare, piper
- 2 - 3 linguri (in total) oricare (separat sau in combinatie) din urmatoarele mirodenii: ghimbir, scortisoara, cuisoare, nucsoara, cardamom, coriandru, cimbru, etc. (tot in functie de preferinte)

Intindeti, intr-o tava unsa si tapetata cu faina, foaia sau aluatul. Amestecati toate ingredientele cu exceptia aripioarelor de pui si asezati compozitia pe aluat. Aripioarele se aseaza deasupra (optional; eu personal nu le-am folosit, dar am presarat branza rasa). Se da tava la cuptor pentru 45 de minute - o ora (verificati din cand in cand).
Am luat reteta de pe un site cu retele medievale. Mi s-a parut interesanta si nu este foarte complicat de facut. In plus, am folosit si ceapa calita desi, dupa cate se pare, in perioada aceea nu se folosea deloc.
Poate incercati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de scarmanus

PLACINTA CU VARZA si nu numai...


Se face un aluat de paine (500 g faina la care ai pus un pic de sare si 1 pliculet de drojdie, farmananti bine cu apa calduta pana devine un aluat moale dar ascultator). Lasi la dospit cam o ora pana isi dubleaza volumul.
Intre timp prepari varza calita (o freci putin cu sare ca sa "sloboada" un pic de apa, o pui intr-o cratita cu un pic de ulei si capac deasupra, amesteci periodic sa nu se lege. Sarezi si piparezi dupa gust si nu lasi pana se face terci, ca se mai coace un pic si in placinta.
Iei o lingura bunicea din aluat si intinzi o foaie cam cat o pizza medie, pui varza racita si o intinzi dar nu pana la extremitatile aluatului, apoi incepe arta ardeleneasca! apuci foaia de aluat dintr-o margine, o tragi inspre inafara si apoi o pliezi in interior, tinand cu celalta mana foaia de dedesupt sa nu vina dupa tine cum s-ar zice. Faci cam 5-6 astfel de petale care trebuie sa se uneasca la mijloc. Se prajesc intr-o tigaie cu ulei pana se rumeneste pe o parte apoi o intorci pe cealalta parte, evident. Cu putin antenament iti formezi dexteritatea, n-ai grija.

Umplututra la astfel de placinta poate sa fie cu branza de vaci sarata, amestecata cu un ou intreg, marar si cozi de ceapa, sau cartofi fierti in prealabil, dati pe razatoarea mare, sarati si piperati, sau cu..ceapa! Asta din urma iese o minune, nu trebuie decat sa tai ceapa solzisori, s-o freci un pic cu sare, adaugi nitel piper si gata. Nu te teme, nu e iute la gust si e foc de sanatoasa, ca ceapa nu e prajita!

Daca te-ai incumetat sa faci sa ne scrii cum ti-a iesit.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de saiaka

Foaie de placinta


500 gr.faina,4linguri ulei,3linguri otet,250gr.apa rece,sare.Toate se amesteca pana se obtine un aluat potrivit care se loveste de masa de 30 de ori.Se lasa putin sa se odihneasca apoi se imparte aluatul in 5 bucati a cate 200gr.Se intinde foaia bine presarind putina faina mereu.Se umple dupa preferinta,se ruleaza, se pun e in tava ,se ung foile deasupra se da la cuptor la foc moderat.

mcristea

Mergi la inceput