despre meningita

despre meningita | Autor: berannamaria

Link direct la acest mesaj

Buna seara! as dori daca m-ar putea ajuta cineva cu niste informatii despre meningita, simptome, ce este, cand si cum poate sa apara, urmarile ei si ce tine de aceasta, dar pe intelesul tuturor. Daca exista o modalitate de prevenire, cum se trateaza s.a.m.d. Sunt interesata de acest subiect, pt ca am un bebe de 3 luni si ceva, vreau sa-l menajez de aceasta boala, deoarece m-am intalni si am suferit mult din cauza ei. Va multumesc tuturor pt orice informatie .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

exista vaccin, vorbeste cu pediatra:)
in primul rand este o boala foarte parsiva, simptomele de multe ori sunt asociate/confundate cu o raceala mai puternica sau cu gripa. Cel mai imoportant este moleseala puternica, fotofobia(nu suporta lumina), nu-si poate tine capul ridicat(cade ca la betivi), febra mare. De cate ori ai cea mai mica dilema sari in masina si la medic cu bebele. Nu-ti fie rusine sa te manifesti ca o mama ingrijorata:)
Sanatate la puiut si Doamne da sa nu treceti prin nici o boala grava



„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.” Gandhi

http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Exista vaccinul Prevenar, insa el nu previne toate tipurile de meningita. Am inteles ca este doar pt. opt tulpini de pneumococ. Exista insa o meningita si mai parsiva, cea produsa de meningococ, insa la noi nu se gaseste vaccin impotriva ei. Au avut la Medlife intr-un timp, cand au vaccinat niste fotbalisti (plus familiile lor), insa acum nu mai aduc. Pe de alta parte, doctorita mea mi-a zis ca ea a intalnit un singur caz de meningita meningococica in toata cariera ei (de peste patruzeci de ani).
Eu as face Prevenarul mai ales acelor bebelusi care au frati/surori mai mari (in colectivitati).

Iar la simptome, ca semn sigur, copilul nu isi poate duce barbia in piept, are gatul rigid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Exista vaccinul acela combinat care se face la 2, 4, 6 si un an care ofera si protectie pentru meningita virala(produsa de virus). Sau poti sa/l faci separat se nume parca ACT-HIB.
Exista de asemenea si vaccinul antimeningocococ (pentru meningita provocata de bacterie/-care este cea mai periculoasa dar care se intilneste foarte rar).
Eu stiam ca Prevenarul este pentru afectiuni pulmonare...dar poate nu am inteles bine. Stiam ca Prevenarul este un Pneumo 23 dar cu numai 7 valente si este pentru protectia copiilor pana la 2 ani pe care nu poti sa/i vaccinezi cu Pneumo23(se face dupa 2 ani si are 23 valente)
Asa mi/a explicat mie pediatra. Depinde ce schema vrei sa urmezi.
Lui Alin i/am facut toate vaccinurile subventionate de stat si am completat apoi schema cu ce mai lipsea.
Lui Toni i/am facut vaccinul combinat care avea cuprins si anticorpi pentru hemofilius infuzae(nu stiu daca am scris corect) care produce meningita. Sfatul meu este sa vorbesti cu pediatra si sa urmati ce schema considerati ca i s/ar potrivi bebelusului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Maria, si noi ne-am vaccinat pt meningita virala. In ceea ce priveste meningita bateriana, intr-adevar este mai periculoasa. Simptomele sunt cele descrise de fete, noua ne-a spus pediatra ca evolutia este foarte rapida si surprinzatoare.

Nu exista vaccin pt tulpina de meningita tip B, in schimb se gaseste pt tulpinile A+C; dupa spusele pediatrei, am putea sa optam pt aceasta varianta de vaccin, oferind ceva protectie "prin incrucisare". Deocamdata nu l-am facut, poate la toamna.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput