nu merge in picioare singur, 1,3 ani

nu merge in picioare singur, 1,3 ani | Autor: ali76

Link direct la acest mesaj

Buna mamici, si scuze ca nu am mai intrat de ceva timp. Sunt disperata de faptul ca nu merge in picioare singur, decat tinut cu un deget de manuta. L-am nascut prematur la 2 kg, la 8 luni si am facut gimnastica cu el pana la 1 an. Am renuntat pt ca am crezut ca isi va da drumul la mers. Am fost cu el la o gramada de doctori, care mi-au spus ca nu e nici o problema medicala. Dar totusi, are 1 an si 3 luni si nu se ridica in picioare, nu se catara, si nici de-a buselea nu a mers. Exista printre voi cineva, care are aceeasi problema ca a mea? Avem in bloc un baietel , nascut exact in aceeasi zi cu David al meu, si merge in picioare de la 10 luni. Cand ies afara simt ca inebunesc, cand il vad pe cel mic cu alearga, cum se catara peste tot, si al meu nu pleaca fara mana mea. Stiu ca fiecare se dezvolta in felul lui, dar e atat de greu.Atat de frica sa-i fie? Ajutati-ma cu sfaturi. Multumesc din suflet

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fie`mea, fara niciun antecedent, abia la 1,2 ani a inceput sa mearga netinuta de maini. Si asta pentru ca am inceput si eu sa-mi fac grjiji in ciuda a tot ce-mi spusesera medicii si exersam acasa: initial sa faca un pas de la mine la tatal ei, apoi cate doi si tot asa marind distanta, carand cate o jucarioara in fiecare manuta. A durat pana si-a dat drumul.
Insa ea avea o "problema" fata de ceilalti copii: cand se dezechilibra nu se lasa in fund ci in genunchi si pe manute

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Ali76, nu imi e foarte clar. Baietelul tau merge, dar numai daca se tine de mana ta? Daca il tii de manuta se ridica in picioare?

Nu conteaza ce face celalalt baietel. Copiii sunt diferiti, iar cei care au fost prematuri au de obicei initial un usor retard la partea fizica.

Spui:"nu se ridica in picioare, nu se catara, si nici de-a buselea nu a mers."
Cum merge de manuta daca nu se ridica in picioare? Nu se ridica singur, doar daca il tine cineva de mana?


Fiica mea s-a nascut la 8 luni cu 2,6 kg. A inceput destul de tarziu sa mearga tinuta de manute. Initial nici ea nu a vrut sa mearga de-a busilea, foarte tarziu a descoperit asta.

Cert e ca la 1 an si 2 luni inca nu mergea singura. Mergea, dar doar daca o tinea cineva de manuta, cum spui si tu sau se sprijinea de perete. Ii era frica sa isi dea drumul singura. Acasa aveam peste tot parchet si ii era frica sa nu se loveasca. Plus ca incaperea era foarte mare si nu avea spatii inguste de care sa se sprijine.

A avut curajul sa isi dea drumul singura sa mearga la 1 an si 2 luni, dar asta pentru ca am fost in vizita la o prietena care statea la hotel. Camera de hotel avea o mocheta foarte groasa, plus un holisor prin care se intra. Ei bine, de abia acolo a avut curajul sa se desprinda de perete.

Eu de asemeni am inceput sa merg tarziu. Nu am fost prematura, dar sunt o fire foarte precauta. Norocul meu a fost ca ai mei s-au mutat in perioada respectiva (aveam 1 an si ceva). Ca urmare, in noua casa, era un adevarat labirint de teancuri de carti prin care mi-am dat drumul. Acolo ma simteam in siguranta.

Faptul ca inca nu merge singur nu este o problema, mai are timp.

Poate fi o simpla problema de conditii neadecvate (creaza-i un loc moale in care sa incerce).
Sau e o fire mai timida.

Problemele medicale spui ca le-ai exclus.
Un ortoped l-a vazut? Dar un neurolog? I-a verificat reflexele?


Am uitat sa iti spun, fiica mea are acum 4 ani si alearga si se catara peste tot. Faptul ca nu a mers de la 10 luni nu a deranjat-o deloc.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mylene spune:

Daca nu sint probleme medicale (si din cite spui, medicii n-au gasit nimic anormal) eu zic sa nu te ingrijorezi ca e inca micut si are timp sa-si dea drumul.

Eu am 2 baieti, primul a facut primii pasi singur la 10 luni fara o saptamina!.. Dar de cind avea citeva luni impingea cu picioarele si dadea sa se ridice. N-a mers deloc de-a busilea, a fost si a ramas un catzarat!:)) Si nici de mana nu voia sa stea, pina pe la 2 ani a tot cazut ca o lua cu capul inainte si picioarele nu erau intotdeauna asa rapide:)

Prislea in schimb a mers ff mult de-a busilea si cam pe la 1 an si 4 luni a luat-o singurel, foaaaarte precaut. Asta m-a usurat enorm pina la urma pt ca nu a cazut aproape deloc - acum are 3 ani si merge foarte cumintel pe strada de mana cu mami:)

O colega de servici are o fetita (acum de 3 ani jumate) care nu s-a ridicat in picioare pina la 18 luni!! Nici pe burtica, nici de-a busilea, doar in fundulet ii placea si avea un stil de a se deplasa f haios (si cu o vitezaaa!:)), ca o broscuta, pe fundulet.
Si colega mea era un pic stresata desi medicii o asigurasera ca nu e nici o problema medicala. Totul a evoluat f repede, intr-o luna jumate alerga singurica...

Deci eu cred ca mai posti astepta nitel, mai ales ca din cite inteleg piticul tau merge totusi sustinut de manuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali76 spune:

Buna Sanziana, si multumesc pt raspuns. Deci, daca sta in fund, singur nu are nici o initiativa. Daca vrea in picioare intinde mana, sa-l ajut sa se ridice. daca ii dau mana mea merge fara probleme, afara cateodata chiar alearga. Si de tinut prin casa nu se tine de nimic, in sufragerie si dormitor e cam ingust, stii cume , cu pat , cu masuta si toate cele, dar nu face asta. La neurolog nu am fost cu el, pt ca am fost la o gramada de kinetoterapeuti care au zis ca nu e nici o problema. Mie mi-e teama ca e tarziu pt mers in picioare, eu stiu. Si faptul ca nu stie sa se aseze jos, in fund, decat cu piciorusele asa drepte, se lasa pur si simplu. Dar o sa mai asteptam pana prinde el curaj. Multumesc din suflet si sa-ti traiasca puiutul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nu te ingrijora, nu e tarziu pentru mersul singur in picioare.

Dar, sfatul meu ar fi sa mergi sa il vada si un neurolog ca sa ii evalueze varsta reala (varsta reala a unui prematur se calculeaza in functie de dezvoltare si nu de data nasterii, pt ca ei practic pierd o luna,2,3 intrauterin si raman cateva lucruri care in loc sa se dezvolte atunci se dezvolta dupa nastere).

Daca e nascut la 8 luni, practic el are 1 an si 2 luni varsta reala.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Fetita mea s-a nascut la termen,cu 2700 g.A umblat la 1 an,3 luni si 5 zile.La 8 luni a stat singuta in fundic,la 11 luni a mers de-a busilea si apoi umbla in genunchi.Cine o vedea,zicea ca n-a mai vazut asa ceva.
Fiecare copil e unic,n-ai de ce sa-ti faci probleme.Daca doctorii iti spun ca totul e normal,stai linistita.A mea,desi a umblat tarziu,nu-ti dai seama cand o pui pe langa unul care umbla de la 10 luni.Stai linistita,pana la urma toti umbla,toti au dinti...Stiu prin ce treci,dar stai linistita ca va fi bine.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali76 spune:

Multumesc fetelor pt sfaturi. O sa merg totusi si la un neurolog sa vad cum stam. O sa-l las pe el sa prinda curaj si odata si odata va merge si el ca ceilalti copii. Va multumesc din suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Fata mea, nascuta la 36 de saptamani, cu 1600g, a mers singura la 1 an si 5 luni. Nu a mers deloc in 4 labe, nu a stat singura in picioare, in echilibru, decat dupa 1 an si 3 luni. Exact cum spui tu, daca statea in fund, nu incerca sa plece de acolo in nici un fel. Se intindea dupa ceva, cat putea, daca nu ajungea, incepea sa tipe sa o ajut. Acum alearga, sare, se catzara, e perfect normala. Ai rabdare, o sa mearga si al tau. Nu te mai uita la altii. Poate al tau e mai inteligent sau mai artist, nu il compara cu ceilalti copii. Nu e e corect fatza de el, mai ales ca el a fost prematur.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Poate o sa te linisteasca daca-ti voi spune ca Andrei are 21 luni si inca nu merge singurel.
Bine bine, o sa spui ca el are o istorioara in spate. Asa este, insa il recunosc perfect din ce descrii: nu se agata de nimic, nu se catzara, nu se ridica singur( acum o face dar cand trebuie sa se desprinda de jos, adica sa se agate de cava, daca nu e unul din noi langa el sa-i dam un deget, renunta).
Andrei inca are probleme cu echilibrul si inca mai e putin hipotonic.
Poate ca nu ar fi rau sa consultati un neurolog. Nu spun asta ca sa te ingrijorez, dar rau nu are ce sa strice. Sau poate ca inca nu face toate astea ptr ca s-a nascut prematur.
Poate ca ar trebui continuata fizioterapia, in felul asta-i intaresti muschii si prinzand putere, ma gandesc ca va fi mai sigur pe el.
Altfel, si Andrei merge de o singura manuta, de cele mai multe ori alearga, si tot de cele mai multe ori isi da drumul la manuta si merge singurel pasi buni. Insa intervine dezechilibrul si ptr ca nu are inca instinctul sa se agate, risca sa cada.
Sunt convinsa ca inca mai are nevoie de timp la fel cum sigur si puiul tau are.

Numai bine!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali76 spune:

Va multumesc din suflet, fetelor, pentru sfaturi si povestioarele voastre. M-ati mai scos un pik din disperarea mea. Va pup si sanatate multa voua si puiutilor vostri

Mergi la inceput