copil 4 ani probleme cu mancarea

copil 4 ani probleme cu mancarea | Autor: ionika

Link direct la acest mesaj

Buna, m-am hotarat sa va cer sfatul. Baiatul meu de 4,7 ani nu vrea sa manace mai nimic. Cand vine ora de masa deja mi-e groaza ca incepe smiorcaielile si refuza sa manance, spune ca nu ii e foame ba ca il doare burta, sa nu il fortez. Prima oara cand mi-a spus chestia asta, l-am lasat, am spus ca i se face lui foame dar deja e o obisnuinta. Ideea e ca nu mananca mai tarziu, ci il gasesc prin bucatarie cautand chestii de rontait. Am ascuns tot pentru a nu se indopa cu dulciuri si degeaba.
Nu vreau sa mai tip la el sau sa il fortez sa manance, dar cum sa procedez?

Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Intreb si eu: teste coproparazitologice i-ai facut? Ca uneori lipsa poftei de mincare este cauzata de paraziti, viermusi si alti oaspeti nepoftiti.
Daca i-ai facut si nu are nimic de genul asta, atunci poate doar o perioada....
In orice caz, inlatura, asa cum zici ca faci deja, orice alta tentatie de rontait, si probabil ca atunci cand i se va face cu adevarat foame o sa ceara si mincare normala.

Sanatate!



Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby


www.youtube.com/watch?v=McMrxcnjbT8" target="_blank">Melodia mea de azi :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Dana, i-am facut testul coproparazitologic si nu a iesit nimic. L-am repetat de 3 ori la intervale diferite, ca sa fiu sigura.
Tentatiile d tontait le-am suprimat si tot face fitze. Adica azi a venit in sfarsit sa spuna ca ii e foame dar cand am vrut sa-i dau, a refuzat.
Oare sa incerc sa ii dau vitamine?

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia_m spune:

Incearca cu mini-martieni macar o luna si vezi cum merge.
Sa stii ca nici eu nu prea mancam cand eram mica. Alerga mama cu castronul de mancare dupa mine prin casa. Recuperez acum
Incep sa arat deci voi intra la dieta de luni, sa redevin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstine spune:

Offf,cunosc sentimentul.Si baiatul si acum si fetita fac fite cand este vb. de mancare.Eu imi aduc aminte ca-i dadeam baiatului Pikovit,este un siropel cu multe vitamine.Mare lucru nu facea,dar oricum manca mai binisor.Nu trebuie sa-i dai nici f. multe vitamine,pentru ca s-ar putea mai tarziu sa-i creasca apetitul f. mult,desi.....nu cred ca este cazul.Baiatul meu are acum 9 ani si nu pot sa spun ca se omoara cu mancarea,e slabut dar oricum nu ma plang.Deci problema asta cred ca se va rezolva pe la 6-7 ani.Pana atunci o sa te cam chinui.Nu vreau sa te descurajez,dar cam asa cica se intampla.Rabdare de fier si incearca sa-i faci ce vrea sa manance,intraba-l ce vrea.Pupici la mofturosi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Multumesc pentru incurajari. Ce ma dispera e ca pana acum manca bine, si nu astepta hranit sau manat de la spate. Ma si gandesc sa nu il bat prea mult la cap sa faca vreo fobie privind ora mesei.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca nu are vreo boala, n-ai de ce sa-ti faci probleme. nu trebuie indopat cu de-a sila, asa se formeaza obezii de maine. lasa-l in ritmul lui si fereste-l de rontaieli.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Cunosc sentimentul ....

Fii atenta la minimartieni, am auzit ca sunt f buni insa lui Matei ii provoaca dureri de burta. N-as putea spune de ce. Asa ca daca se vaita dupa ce-i dai, posibil sa nu fie fitze

Fructe mananca? eu ii fentez pofta de mancare lui Matei cu mere. Inainte cam cu o ora de masa ii dau mere, pere, etc, si pe langa faptul ca le papa cu pofta, ii stimuleaza si apetitul.

Nu insista. Hai la masa, vii bine, nu vii, ok, atentie ca pana la masa urmatoare ai doar fructe. La noi asta da roade. Daca insist, m-asigur de un refuz. Daca ii explic ce e bine sa faca, ce as vrea eu sa faca, dar il asigur ca este exclusiv alegerea lui....de cele mai multe ori face ce trebuie.

Eventual sa il cointeresezi? sa preparati impreuna ceva si mmmmm, ce bun a iesit facut de tine?

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Mina, fructe nu prea mananca, doar daca ii dau eu si insist.
Andrei ma ajuta uneori cand fac mancare, placinte dar nu e curios sa guste ce a iesit.
Cred ca trebuie sa ma resemnez si sa o iau ca atare, in sensull ca daca vrea sa manance bine, daca nu, nu.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

ionika, multi copii pe la aceasta varsta incep sa aiba probleme cu mancarea, din diferite motive. Daca ai fost la medic si nu e o probleme de sanatate, atunci s-ar putea sa fie una de ... comportament, ceea ce e foarte frecvent la aceasta varsta.

Cand spun problema de comportament, nu ma refer doar la copil, ci si la voi, adultii. De aceea, pentru a gasi raspunsul la intrebarile tale si o rezolvare, e nevoie sa analizati bine nu doar de cand, ci si in ce context a aparut aceasta problema?

Ce s-a schimbat in ritmul vostru obisnuit de viata in aceasta perioada? Sau in atitudinea voastra fata de copil?

Baiatul meu a inceput sa faca mofturi la masa din momentul in care am avut pretentia sa manance singur, cu manuta lui, la masa, cu noi, adultii. Chiar si acum, la 5 ani, ar prefera sa-i bag eu in gura si el sa se joace sau sa se uite la televizor (ceea ce nu se mai prea intampla, dar in schimb incearca sa ne convinga sa ne "jucam" la masa, ca morcovii sunt pasagerii care tocmai au naufragiat in supa, iar bucatelele de paine sunt barcile de salvare etc). Ideea e ca se plicitseste pur si simplu sa manance si atat. Asa ca dupa cate linguri, cand simte ca are ceva in stomac, vrea sa "evadeze" la joaca.

Un alt factor este stresul parintilor. Cu cat parintele e mai stresat pentru ca copilul nu mananca, cu atat va reactiona mai nepotrivit fata de copil (adica cu nervi, reprosuri, tipete, amenintari pedepse si in unele cazuri chiar cu palme...). Iti dai seama ca in felul acesta, copilullui i se fixeaza ideea ca masa e unul dintre cele mai neplacute evenimente familiale si ajunge sa dezvolte o reactie de respingere a tot ceea ce are legatura cu mancarea.
Prin urmare, e important sa analizati un pic si comportamentul vostru la masa, sa creati o atmosfera cat mai placuta si mai calma, daca se poate chiar vesela ( chiar daca la inceput copilul tot nu va manca, dar macar nu i se va mai parea atat de rau sa stea la masa).

Mai conteaza si ce pretentii aveti voi adultii legat de ce trebuie sa manance copilul. Daca te enervezi cand respinge anumite alimente, pe care tu le consideri sanatoase (ex frunctele, legumele din mancare), daca copilul se simte presat sa consume ceea ce nu vrea - atitudinea asta se poate generaliza si unii copii ajung sa respinga orice fel de mancare, pentru ca stiu ca odata ajunsi la masa vor fi presati sa manance si ce vor si ce nu vor.

Aceeasi problema poate aparea si cand parintele insista sa manance tot din farfurie (sub pretextul ca oricum i-a pus putin), sau cand insisti prea mult sa manance o anumita cantitate, pe care tu o consideri corecta, dar copilul pur si simplu nu mai vrea.

Cat despre rontait chestii preferate de-ale copiilor - nu stiu daca da rezultate sa le elimini din meniu - copilul sigur nu intelege la 4 ani ca faci asta spre binele lui. Poti incerca insa sa ii oferi unele mici placeri ca premiu, dupa mancare - dar ai grija sa ii promiti dinainte ce anume vrei sa-i dai (sau il poti lasa pe el uneori sa isi aleaga premiul) - si sa ii spui intotdeauna clar ce are de facut pentru a castiga acest premiu/desert. (De ex - trebuie sa mananci "X" linguri de supa si "X" bucatele din felul II).
Eu am mai facut si asa ca daca a mancat jumatate din catitate, a primit jumatate din premiu (iar data viitoare a mancat tot ca sa primeasca premiul intreg).
Important e sa stabilesti cantitati mici initial - adica nu cat crezi tu ca ar trebui sa manance, ci putin mai mult deacat mananca acum - si sa le cresti treptat - ca sa nu-l descurajezi.
Si vei vedea, recompensa functioneaza intotdeauna mai bine decat pedeapsa.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Multumesc pentru sfaturi, voi incerca sa le pun in practica.
Stiu ca mai trebuie sa ma educ sa nu ma mai stresez ca nu mananca dar i-a iesit anemie la analize si tot incerc sa compensez prin mancare carenta.

Ioana

Mergi la inceput