Cum protejam copiii de internet?

Cum protejam copiii de internet? | Autor: ghinetz

Link direct la acest mesaj

Incep deja sa-mi pun aceasta intrebare pentru ca baiatul meu cel mare se apropie de varsta la care un joculet pe calculator nu-i va mai fi suficient. Cred. Nu-mi doresc, dar daca va fi sa fie vreau sa fiu pregatita.

Deci...de la ce varsta incep copiii sa foloseasca messengerul (sau alte asa zise programe de "socializare - nu stiu cum sa le zic, gen hi5...de astea)? Cum il pregatim pentru asta? Cum ne asiguram ca nu da date importante oricui, ca nu trimite poze etc? Cum ii controlam (in eventualitatea ca le-am spus ce si cum)? Ii controlam? Le citim mail-urile, mesajele? Sau spunem pur si simplu NU statului la calculator sub orice forma? Si daca au nevoie de internet in scop strict educativ? Cum controlam ca nu fac decat sa intre pe site-uri "potrivite"?

Daca v-ati confruntat cu aceste probleme si aveti solutii...imi spuneti si mie. Va rog.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Sunt programe care monitorizeaza si blocheaza traficul pe internet si anumite site-uri.Messengerul a inceput sa fie folosit de baiatul meu in clasa a 3 a.Eu fiind si in domeniul informaticii am stiut daca a intrat pe anumite site-uri si i-am spus si el a inteles ca nu are voie sa intre si nu a mai intrat. I-am si explicat unele chestii care-l tentau pe el si nu a mai vrut sa intre unde nu trebuie si cand a intrat pe un site mai deocheat cred ca nici nu i-a placut.Cam asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Atata timp cat ii explici frumos ce e bine sa faca si ce nu , si atata timp cat nu isi petrece tot timpul la calculator cred ca nu vor exista probleme.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dupa ce am incercat toate metodele, cea mai utila s-a dovedit abstinenta. Adica cele doua fete mari nu au calculator in camera, si cel din sufragerie e parolat. Cand au nevoie (sau cand mai au chef), le deblochez scula si-mi mai fac de lucru pe langa ele, periodic. Interdictiile le cunosc, insa le incalca (ca de aia sunt interdictii!), asa ca nu ma bazez pe constiinta lor. Pentru ca nu tine.
Pana acum mi-am permis. Din toamna Ioana va fi in clasa a 9-a si ii voi cumpara calculator; o sa vad atunci cum rezolv viitoarele probleme.

De altfel, eu sunt patit. Am povestit cu ceva vreme in urma un scandal in care Ioana a fost implicata, alaturi de alti colegi, cu discutii pe mess. De atunci - taiete!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Abstinenta si sport zilnic. Ozi nu are timp in cursul sapt de calculator iar in weekend are 2 ore pe care le poate petrece jucandu-se sau urmarind un film. I-am deschis apetitul pentru filme la cinema...


Mergi la inceput