intrebare pt mamici de baietei 9 luni -9 luni 1/2

intrebare pt mamici de baietei 9 luni -9 luni 1/2 | Autor: claui

Link direct la acest mesaj

Am specificat mamici de baietei pt ca se stie, baietii sunt mai puturosi iar aici pe mine ma intereseaza evolutia motorie. Am un baietel de 9 luni si jumatate f puturos, sper sa nu fie ceva patologic. Se ridica pe fundulet de putin timp si nu chiar asa dintr-o miscare, nu merge in 4 labutze ci doar se taraste cu viteza prin casa, iar de ridicat in picioare, nu se poate ridica singur. As vrea sa stiu cam ce achizitii motorii au baieteii vostri de aceasi varsta ca sa stiu daca sa imi fac probleme sau nu . Astept cu nerabdare raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Iubita,vei auzi intamplarile tuturor mamicilor si ale puilor lor,insa asta nu te va ajuta deloc pe tine.

Fiecare copil este unic si are ritmul sau de dezvoltare motorie/intelectuala.Copii la fel ca si noi nu se pot compara sau cel putin nu ar trebui comparati.

Daca iti faci griji in vreun fel despre dezvoltarea copilului tau,pentru a te linisti si a sti ca totul este bine, io te sfatuiesc sa-ti faci programare la un pediatru bun.In acest fel scapi de toate indoielile pe care le ai,ba mai mult iti lamuresti toate intrebarile.


Sanatate si noroc puiului tau si te sfatuiesc sa nu-ti compari puiul niciodata cu altul,caci nu este bine nici pentru tine si in timp il afecteaza si pe el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claui spune:

Doxinu, multam de raspuns! Culmea este ca am fost la un pediatru bun caruia i-am povestit exact ce amn scris si in mesaj. Fara sa il testeze si el, nu stiu, macar sa vada cum sta in picioare, nimic, l-a privit cum statea el frumos pe pat in funduletz si i-a dat un tratament destul de agresiv dupa cum am citit eu pe prospect. Farmacista s-a intrebat si ea ce are copilul de ii dam un astfel de medicament. Copilul nu arata intarziat psihic sa zici ca poate asta sa il fi determinat sa ii dea tratamentul. In fine, pana ajung la un alt medic mi-ar prinde bine sa mai aud cateva pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

claui iti spun si tie povestea noastra:
puiul meu a avut hipotonie, hemipareza stanga, la 9 luni nu statea bine in fund, nu se ridica etc..Noi am facut numai kinetoterapie - terapia vojta- care la noi a dat rezultate foarte bune. E drept ca a facut zilnic multe multe luni dar la un an si 4 luni mergea iar acum la evaluarea de la 2 ani si 6 luni e perfect normal -recuperat 100%.
Din pacate nu stiu nici astazi ce a determinat toate astea...nimeni nu a stiut sa imi spuna ...si noi am primit un tratament medicamentos initial..pe care nu i l-am dat ..
eu va urez sanatate si mai bine va indreptati catre un neurolog pediatru ptr ca cei 3 pediatrii pe care i-am vazut inainte de neurolog imi ziceau ca sunt eu dusa...am depresie postantala


bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Claui, sa stii ca si baietii mei erau tot ca al tau la aceeasi varsta si sunt bine mersi. Erau insa mai grasuti, amandoi. Cel mare a stat in fund pe la 7 luni, cel mic la 7 luni jumate, cu ajutor. De mers, cel mare a mers la un an, cel mic la un an si 2 luni. De ridicat in picioare singuri s-au ridicat pe la 10, 10 1/2 luni.
Oricum baietzii sunt mai lenesi, si daca e si mai grasut sau mai linistit ca si fire, nu o sa mearga la 10 luni. Cel mare nu a mers niciodata in 4 labe.
Poti sa mergi la dr pentru linistea ta, medicatia insa eu, personal, as mai amana-o..adica nu i-as da medicamene fara sa consult in aceasta problema mai multi dr.


Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Eu am si baietel si fetita . Domnisoara mea a fost mai lenesa si a inceput sa mearga de-a busele pe la 9 luni jumate. In picioruse s-a ridicat dupa 11 luni. A inceput mai greu dar are o stabilitate foarte buna. Nu se impiedica sa cada. baietelul nu a mers in 4 labe dar la 9 luni se tinea bine pe picioruse. La 11 luni alerga.
Deci fiecare copil are ritmul lui. Eu cred ca baietelul tau e doar putin mai lenes dar e bine sa mergi si la un pediatrul care sa il consulte (nu sa ii dea tratament dupa ochii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

Radu nascut pe 28 aug 2008...se ridica in picioare daca are de ce se tine si merge de-a busilea..desi a stat in fund la 7 luni .Dar si eu spun ca fiecare are ritmul lui...al meu pare mai inaintat fata de altii, dar fata de vara-sau e chiar in urma....el sta in fund de la 4 luni in picioare de la 6 a mers la 9....deci fiecare are un ritm propriu.
Pt ca era usor hipoton la inceput am fost la un kinetoterapeut cu studii pe afara si mi-a spus ca nu e cazul sa-i fortam cu nimic si etapele pe care mi le descria erau diferite de ce stiam..de ex toti spun ca la 6 luni sta in fund...el a spus 7-8 luni...si de aici totul decalat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Salutic mamicute dragi,

azi tocmai am inceput cu terpia Vojta si am gasit acest link. Am zis sa ma bag si eu in seama. Eu am doi baietei, unul de doi ani si 10 luni si unul de 11 luni. Cel mai mare a mers in 4 labe la exact 7 luni, si tot de atunci s-a pus sg in fundulet. La 8 luni s-a ridicat in picioare si la 1 an deja mergea sg.

Cel mic are 11 luni si inca nu merge in 4 labe. In fundulet s-a pus sg odata si a cazut pe spate. S-a speriat si vad ca nu mai incearca. In 4 labe se ridica de luni de zile dar apoi pica. Muschii burtii sunt vinovati de asta. Este si cat se poate de mare, 12500 de g si 81 de cm la 11 luni. Nu mananca copilul mult dar asa este de mare. Acum ce sa va spun: face terapii de la 4 luni. Din cauza pozitiei pelvine in uter a avut tendinta de-a sta cu capul pe dreapta si caputul a avut o asimetrie ff mare (mai mare de doi cm). La 4 luni am mers cu el la clinica, ni s-a mai spus sa asteptam cateva saptamani sa vedem ce se intampla si apoi s-a hotarat ca va purta o casca. Are casca de pe 23 ian, o poarta cad face nani. Asimetria s-a redus la 1.2 cm (acum cred ca deja este si mai mica pentru ca asta era acum cam 6 saptamani). La inceput a facut fizioterapie metoda Bobath pentru regrarea asimetriei, apoi am facut fizioterapie normala de care nu am fost deloc multumita. Am inceput apoi cu osteopatia la care mai mergem inca si de azi am inceput cu Vojta. Va spun ca mi se rupe sufletul cand il vad cum urla dar stau tare. Partea aiurea este ca trebuie sa fac eu cu el de trei ori pe zi si nu prea gasesc in casa o masa sau un pat pe care sa ma descurc asa bine. Si bineinteles ca nici nu-s eu experta in fiziotarapie. Am mereu senzatia ca nu fac bine. Dar sper sa ma obisnuiesc si sper sa se invete si el si cu timpul sa nu mai urle asa. Nu doare dar plange ca-i ingradesc miscarile. Nu stiu ce sa zic, copilul nu-i lenes, se misca dar in felul sau cu destul de mare viteza. Pe burtica s-a intors de la 4 luni, dar cumva nu stiu cum si-a dezvoltat mai multi muschii spatelui decat ai burtii. Mi-am pus mari sperante in Vojta si sper sa fie si utila.

O sa va tin la curent cu povestea noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Cel mai bine e sa stabilesti o consultatie la un neurolog, nu la un pediatru. Cu certitudine are o hipotonie musculatra si este posibil sa-ti rec kinetoterapie. Dar trebuie neaparata sa-l vada un neurolog. Dezvoltarea motorie e cam precara pt varsta lui.

Mergi la inceput