bebelusi cu greutate mica

bebelusi cu greutate mica | Autor: monaraus

Link direct la acest mesaj

Buna, baietelul meu de 6 luni jumatate are doar 6,600 kg si 65cm. A fost alaptat exclusiv la san pana la 6 luni, dupa care am inceput diversificarea. Dr. zice ca e normal, nascut fiind cu 2,500 kg. Este ok? Mai e cineva cu bebelusi micuti? E totusi baiat si as vrea sa fie mai mare, dar... Poate ne va ajuta inotul, vom face sport si cine stie...

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si Stefan (18.11.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Stai linistita ca nu este chiar atat de mic. In mod normal, in primele 4 luni bb tb sa ia 750 g / luna in greutate, apoui cate 500 g, dupa care incepe sa ia mai putin, chiar sa stagneze.
Deci daca pui 750x4+500x2=4kg + 2.5kg cat a avut el la nastere, vei vedea ca e normal :)
Fiecare se dezvolta in ritmul lui.

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Si eu mi-am facut multe probleme pt fetita mea care la un an si patru luni are doar 9600 gr. Dar m-am uitat pe site-ul OMS la growth chart si am vazut ca fetita e fix pe medie ca si inaltime si greutate raportate la varsta ei. Important e sa fie sanatos si mai bine mai siluet decat dolofan.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Acum vad pe site ca e cu putin mai mic decat ar trebui, dar m-am mai linistit, nu e prea departe de normal. Si asa este, fiecare copil creste in ritmul sau. Sanatate!

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si Stefan (18.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

sunt multe site-uri cu grafice de crestere inclusiv in romana.
bebelusii nu trebuiesc comparati intre ei ci vazuti daca isi urmeaza curba de crestere, chiar daca este o curba mica. raportul inaltime/greutate e important, unii copii sunt mai mici in lungime si e normal sa cantareasca mai putin.
evident ca sunt si exceptii, curbele de crestere sunt statistica, nu pot fi toti pe acelasi calapod. fata mea mare de ex a avut tot timpul capul pe cea mai mare curba chiar daca inaltimea si greutatea erau mai jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

La fel a fost si al meu, nascut cu 2,500 kg si 48 cm, un pisoi urlator, asta era. In fiecare luna eram disperata pe cantar si el lua minimul in greutate dar in schimb crestea in lungime maximul. Si uite asa arata de parca manca o data pe zi si asta doar in zilele de post ... lung si slab. Dolofan sau cu cututze d-alea simpatice pe picioruse ... nu l-am vazut niciodata. Ajunsesem la asemenea paranoie incat il cantaream zilnic, plus ca aveam zile la rand cand ii faceam proba suptului... cam complicat de disperata eram pot spune acu ca ma uit retroactiv si un pic mai calma :)
Am facut analizele si au iesit toate perfecte, copil activ, super jucaus si plin de energie, ca pune jos 3 adulti intr-o zi. .. mi-a zis doctora sa ma calmez ca nici un bebelus/copil nu moare de foame. Zice singur cand ii e foame si zice destul de clar, asa ca ... m-am calmat.
Acu are 3,7 ani si 15 kile la 103 cm, zic ca in sfarsit are un pic de carnita pe el, are fundulet si pulpite.
Asa ca daca e activ, curios, jucaus, nu da semne de apatie ... are tot timpul din lume sa creasca.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

Si fetita mea s-a nascut cu 2470 gr si 48 cm.la 6 luni avea 6630 gr si 68 cm,tot alaptata...la 8 luni jumate avea 8 kg si 74 cm.

Intoteauna mi-am facut probleme legat de greutatea ei, ca e prea mica, prea slaba si intotdeauna pediatrul meu ma linistea ca e foarte bine pentru un copil nascut cu greutatea ei.si pana la urma am scapat de grija asta, asa e ea mai slabuta dar ma bucur ca e sanatoasa, jucausa...

Multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca am pe cine tine in brate, pe cine uibi,pe cine alinta...sunt multe femei care ar vrea sa aibe un copilas si mai slabut, numai sa-l aibe...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Si Andrei s-a nascut cu 2600 grame si 48 cm. A luat in greutate cam 1 kg pe luna in primele 3 luni, apoi cam 4-500 grame pe luna in urmatoarele. Dar chiar nu mi-am facut probleme....
Si a fost alaptat exclusiv pana la 5 luni cand am inceput sa-i introduc suc de morcov si mar.

Asa ca nu-ti face probleme daca mananca, doarme si e vesel, ia ceva in greutate pe luna, e foarte bine!

TELEDON PT. MIHAITA
0.900.900.320 - PT. 10 EURO
0.900.900.325 - PT. 5 EURO


Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Povestea unui licurici

Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput