Al doilea bebe--cand si cum

Al doilea bebe--cand si cum | Autor: ranena

Link direct la acest mesaj

Buna,
numele meu este Ranena si am nascut acum 7 luni un baietel de 4,7 kg.
Vreau sa fac al doilea bebe cat mai curand de aceea noi nici nu ne protejam si stiu ca poti ramane insarcinata chiar daca alaptezi.
intrebarea mea este ar trebui sa-mi vina ciclu ca sa apara bebe? si la ce perioada dupa nastere apare acesta, de obicei?

multumesc

Ranena

fericirea e in tine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

nu trebuie neaprata sa-ti vina ciclul ca sa ramai insacrcinata. A fost un caz aici pe forum cu o feta care a ramas insarcinat fara sa-ii revina ciclul, deci este foarte posibil.
In ceea ce priveste momentul in care revine, nu e o regula. Depinde de multi factori. Mie , de ex, mi-a revenit la primul copil la 11 luni si am alaptat pana la 1 an si 2 luni, la al doilea la 1 an si 3 luni si am alaptat pana la 1 an si jumatate.
cand am ramas insarcinata a doaua oara, imi venise ciclul doar de 2 ori, si am nascut cand bb1 avea 1 an si 10 luni.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

Din experienta proprie pot sa-ti spun ca ciclul apare dupa ce termini cu alaptarea; or fi si exceptii, dar eu nu cunosc pe nimeni...

Eu mi-am alaptat fetita pana a implinit 6 luni si in max 3-4 saptamani am avut primul ciclu. Nu stiu insa daca primele cicluri dupa nastere sunt insotite (de fapt precedate) de ovulatie, cred ca dureaza un pic pana organismul isi regaseste echilibrul hormonal, asadar sansele de a ramane imediat insarcinata sunt destul de mici.

Si nu te supara ca te intreb, dar de ce te grabesti asa de tare sa ramai din nou insarcinata ?!? Organismul tau inca nu si-a revenit complet dupa nastere, inca alaptezi, probabil ca ai ramas in urma si cu orele de somn, urmeaza si alte perioade dificile in viata baietelului tau (primii dinti, primii pasi, primele imbolnaviri, etc), crezi ca o sa poti face fata insarcinata fiind, apoi proaspata lauza ? Chiar si cu ajutor din partea sotului/familiei/bonei tot iti va fi greu.

In fine, este dorinta ta (sau a voastra), dar eu cred ca te cam grabesti...



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Categoric poti ramane insarcinata inainte de a apare ciclul, fie ca alaptezi sau nu.
La cat timp apare dupa nastere.. nu-ti pot spune exact, pentru ca difera de la o persoana la alta.
Te felicit ca mai vrei un bebe cat de curand, e ideal asa. Mi-ar fi placut sa fiu si eu asa curajoasa In Anglia e ceva extrem de obisnuit sa vezi pe strada mamici cu copilasi de varste apropiate, sunt si carucioare speciale pentru asa ceva Mi se pare minunat.
Multa bafta!

Lara, mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Mie mi-a venit ciclu la 9 nluni dupa nastere si am alaptat pana la 1 an si 8 luni, deci ciclul nu tine seama daca ai intarcat sau nu copilul.
Parerea mea e ca dupa 7 luni de la nastere poti oricand sa ramai insarcinata chiar daca alaptezi si chiar fara sa ai menstra.
Iti doresc ca totul sa fie asa cum vrei tu!

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)


www.flickr.com/photos/22336005@N05/sets/72157605291358063/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ranena spune:

tocmai pentru ca am sprijinul sotului, pentru ca amandoi ne dorim un al doilea copil care sa aiba varsta apropiata de Enrico (max 2 ani), vreau sa-l fac acum si nu mai tarziu.
Eu as vrea si un al treilea, insa asta o sa vedem mai incolo.
Despre bona sau parinti cu siguranta n-o sa se puna problema din simplu fapt ca pentru bona n-o sa avem bani iar parintii sunt la 300 km distanta.
Insa asa cum l-am crescut pe Enrico pana acum care a fost un copil super cuminte cred ca ne putem baza tot pe noi insine sa mai crestem inca unul.

Eu am 2 surori care sunt cu 4, respectiv 6 ani mai mari decat mine.
Ceea ce am observat eu este ca, din cauza diferentei de varsta eu nu prea ma intelegeam cu ele, insa ele avand doar 2 ani intre ele se intelegeau perfect.
De aceea sper sa raman insarcinata in urmatoarele luni.

Multumesc pentru raspunsuri.

Ma gandesc daca e cazul sa-mi fac vreo analiza care sa arate daca pot sa mai raman insarcinata si cam care ar fi aceasta.

Cu drag,
Ranena

fericirea e in tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ranena spune:

Cat priveste programul de somn, ma simt chiar fericita: ne culcam pe la 10-11, ne trezim la 4.30 mancam si ne culcam la loc (nici macar nu deschide ochii)si apoi ne mai trezim la 8.
V-am spus am un copil super cuminte. unde mai pui ca acum la 7 luni ma alearga prin parc de abia pot sa tin pasul cu el (nu singur...il tin eu de manute) insa asta ma face sa cred ca nici cand o sa fie al doilea bebe n-o sa-mi faca multe probleme.

Ranena

fericirea e in tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu, ca proaspata mamica de bb2 iti spun ca e foarte greu.
mi-a fost destul de greu in timpul sarcinii, mergeam si la serviciu, ca eram foarte obosita. andrei ma solicita destul de mult.
acum ma ajuta si soacra. andrei sta mai mult pe la ea, dar zilnic ne vedem, iar atunci eu ma ocup numai de andrei, de ioana se ocupa soacra.

mie menstruatia mi-a venit la 5 luni de la nastere si am alaptat 1 an.
sfatul meu e sa mai astepti pana va implini copilul tau 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Ranena, esti curajoasa! eu zic ca greul cu primul copil abia de acum incolo va incepe!! imi amintesc perioada cand Matei era de 7 luni, ce vremuri linistite, desi al meu copil nu era nici macar jumatate linistit din cat spui tu...acum, nu-ti poti imagina cum decurge o zi cu el...efectiv nu am un moment de liniste, nu sta locului deloc, dar imi place asa! iti spun toate astea ca sa nu crezi ca va fi simplu ca pana acum, ci e posibil sa fie invers, pe masura ce creste, sa fie mai complicat si solicitant, dar asta nu inseamna ca nu vei reusi cu 2 copii, tu-ti cunosti limitele cel mai bine:)
Mie mi-a venit CM la fix 11 luni si am alaptat pana acum 3 saptamani, nu are nicio legatura alaptatul cu menstruatia si poti ramane insarcinata cu succes si fara CM!..mult succes sa fie asa cum va doriti voi!

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Pe mine m-a faut curioasa titlul ... mai ales adoua intrebare: cum? Pai procesul tehnologic e identic cu cel de la primul bb ... bafta si sa fie asa cum va doriti!!!

_

Concurs: o ratusca pe nume Silvia - www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca din viata mea&page=0" target="_blank"> abr1 si abr2
_

Nessuno è perfetto ... ma chi vuol essere nessuno???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Mie ciclul mi-a venit la amnadoi copii dupa 3 respectiv 4 luni de la nastere, in conditiile in care amandoi au fost alaptati exclusiv pana la 5 luni si trei saptamani. Iar cel mare a fost alaptat 9 luni, cel mic un an jum si am avut ciclu regulat. Deci nu e o regula. Bb 2 vine cand vrea Doamne Doamne ..
E ff frumos cu 2 copii, greu, dar frumos.
Iti tin pumnii!

Baietzii mei

Mergi la inceput