Dozare anticorpi rubeola!

Dozare anticorpi rubeola! | Autor: Happiness_4_us

Link direct la acest mesaj

Cred ca cel mai bine era sa pun subiectul aici. Rog un moderator sa il inchida pe cel de la clinica virtuala. Multumesc.
Asadar:

Inainte sa nasc, moasa mi-a pus dosarul, cu analizele din perioada sarcinii, in brate si m-a informat ca, daca mai vreau un copil, va trebui dupa ce termin cu alaptarea, sa-mi fac dozare cu anticorpi ptr rubeola.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- a mai fost cineva in situatia mea?
- este cineva care nu a facut dozarea, a mai dat nastere unui copilas si a fost totul ok?
- daca nu fac dozarea cu anticorpi ce se poate intampla?
- daca fac acum dozarea, am virusul in organism, exista posibilitatea sa fac o forma usoara de rubeola si implicit sa se transmita la fiul meu?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Edit: ma chinuie aceasta problema, ptr ca din august fiul meu va merge la gradinita.
Daca nu fac dozarea de anticorpi, ptr ca asa hotarasem, risc sa faca Andrei rubeola intrand in contact cu alti copii si atunci sa se transmita si la mine si daca as fi insarcinata, risc problemele aferente.
Daca fac acum dozarea, risc sa fac o forma usoara sau nu, si sa se transmita si la el.
De aici dilema mea.


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Stelele care cad, nu pier! Stelele care cad, se duc pe un alt cer!Ramas bun, steluta iubita si scumpa, Emma!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui licurici scump!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Nana, si tie si fluturasului.
Dozarea e o analiza simpla si nu implica sub nici o forma infectarea ta sau a copilului. E bine sa o faci sa stii la ce riscuri te expui in cazul in care Andrei merge la gradi si contacteaza boala, iar tu ramai gravida. Eu stiam ca am facut boala in copilarie si nu am facut dozarile la primele 2 sarcini. Acum la 3-a, cu tot ce stiam eu, doctorita m-a pus sa fac dozarea de anticorpi. Si a iesit totul ok: am anticorpii in organism, deci am facut boala, asa ca sunt linistita din acest punct de vedere. Chiar daca ai face vaccinul(injectare cu virus atenuat sau mort, scuze nu stiu exact care e procedura) si nu cred ca ar exista riscul sa faca Andrei boala (si chiar si asa, rubeola e poate cea mai usoara boala a copilariei).
Sanatate!


Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

buna
cand zici ca faci "dozare" de anticorpi, te referi sa faci vaccinul antirubeolic?
ca sa-ti raspund la intrebari
- personal sunt in situatia asta, dar inca nu-mi pun problema de al doilea bebe
- posibil sa fie si la la doilea totul ok, dar exista si riscul opus(daca ar exista vaccin si pentru toxoplasma eu l-as face ca nu am anticorpi nici pentru asta si taaare m-am mai stresat in timpul sarcinii)
- risc sa faci boala in timpul sarcinii - cat de mare e riscul nu stiu
- daca faci vaccinul chiar daca faci o forma manifesta de rubeola ea nu se trasmite la persoanele din jur

http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/measles/faqs-dis-vac-risks.htm
aici gasesti paragraful
I am 2 months pregnant. Is it safe for me to have my 15-month-old child vaccinated with the MMR vaccine?
Yes. Measles, mumps, and rubella vaccine viruses are not transmitted from the vaccinated person, so MMR does not pose a risk to a pregnant household member.


si important: dupa vaccinul antirubeolic 3 luni nu ai voie sa ramai insarcinata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eu inteleg ca vrei sa faci vaccinul pentru ca la analizele din timpul sarcinii ei au vazut ca nu ai anticorpi Rubeola (eu am citit ca in 1979 au fost vaccinati cu ROR toti copii sub 5 ani la vremea aceea, dar exista posibilitatea ca organismul tau sa nu fi produs anticorpi in urma vaccinului).

Andrei nu a facut vaccinul?

Mie mi-au fost de folos dozarile de anticorpi. Mama imi spunea ca nu am facut bolile copilariei, analizele arata ca am anticorpila rubeola (probabil de la vaccin) si la varicela (probabil am facuto forma usoara adica doar febra, fara eruptie cutanata)

, simt ca va pregatiti de bb2.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexpa
[
http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/measles/faqs-dis-vac-risks.htm
aici gasesti paragraful
I am 2 months pregnant. Is it safe for me to have my 15-month-old child vaccinated with the MMR vaccine?
Yes. Measles, mumps, and rubella vaccine viruses are not transmitted from the vaccinated person, so MMR does not pose a risk to a pregnant household member.


si important: dupa vaccinul antirubeolic 3 luni nu ai voie sa ramai insarcinata


Andrei nu a fost vaccinat cu MMR si nici nu o sa fie. Dar asta e alta discutie. Ideea de baza era ca nu se transmite de la o pers vaccinata la alta. Stiam. Ma intrebam daca eu as face "boala" ar fi sanse sa se transmita si la Andrei.
Merci mult.

Cand am fost insarcinata cu el, fina mea a facut rubeola, si exact in noaptea dinainte sa erupa, cand a avut stare febrila etc, eu am dormit cu ea. A doua zi mergand la pediatru a aflat ca are rubeola, iar eu am stat mai mult decat linistita ptr ca moasa spusese ca sunt ok. Cand mi-a dat analizele si mi-a zis de dozare, am vazut negru in fatza ochilor.

Cred ca trebuie sa ma edific asupra unui lucru: dozarea cu anticorpi nu inseamna implicit vaccinarea?

Bee imi poti da mai multe detalii despre dozarea cu anticorpi pe care ai facut-o tu? Nu ai facut vaccin? Doamne ce bine ar mai fi.
Otilia, soacra mea a fost cadru medical, acum este la pensie, si dansa imi spunea ca noi cand eram mici nu exista asa un vaccin MMR, in schema obligatorie si ca noi nu am facut vaccin ptr asa ceva si suntem bine merci. Poate nu-si mai aminteste dansa, acum ca spui ca s-au facut in '79. Ufff. si merci de sfaturi.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Stelele care cad, nu pier! Stelele care cad, se duc pe un alt cer!Ramas bun, steluta iubita si scumpa, Emma!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui licurici scump!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:


Draga Nana, si eu am fost intr-o situatie relativ asemanatoare. In timpul sarcinii mi s-au facut analize si au descoperit ca nu am anticorpi pentru rubeola. La toti doctorii le ieseau ochii din orbite cand vedeau chestia asta in carnetul meu de gravida.
Cand am nascut am fost pur si simplu presionata din toate partile sa fac vaccin pentru rubeola (fara alte boli), pentru ca ziceau ei ca e cea mai sigura perioada, ca sigur nu sunt gravida. Eu nu am fost prea convinsa, mai ales ca ma simteam foarte rau dupa o nastere foarte foarte grea (aveam hemoglobina 5,1), dar in ultima zi de spital am facut vaccinul. N-am avut nici un fel de reactii sau manifestari. La controlul de 6 saptamani de la nastere mi s-au refacut analizele si aveam anticorpi in sange.
Eu ti-am spus experienta mea. Dupa cum ma duce pe mine capul dozarea ar reprezenta analiza care dovedeste daca ai sau nu anticorpi, iar vaccinul e cu totul altceva.
Noi ne-am mai intersectat demuuuuult pe la aspirante, dar apoi am lipsit multa vreme de aici. Pupici multi de tot fluturasului luptator si mamicii lui minunate

Mami si Victor (31.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Nana si eu stiu ca dozarea este acea analiza care iti arata daca ai avut boala sau nu...si vaccinarea este separata de asta! Acum..ma gandesc si eu ca daca ti s-a cerut sa iei masuri in sensul asta...inseamna ca analizele tale din timpul sarcinii au aratat ca tu nu ai facut aceasta boala. Poate ar fi bine sa le repeti sau sa discuti din nou cu un medic pe analizele vechi si sa te lamuresti in primul rand daca ai avut-o sau nu!
Mie toata familia mi-a zis ca nu am avut rubeola in copialrie...si s-a dovedit, in urma analizelor, ca am avut! Intrasem in contact cu un copilas bolnav de rubeola, fara sa stiu ca are boala si panicata m-am dus la Babes si mi-am facut dozarile ...nici in ziua de azi nu-mi explic cum au "scapat" ai mei din vedere faptul ca am avut boala...e posibil sa nu se fi manifestat ca de', cand eram noi copii, se dadeau antibiotice mai rau ca acum...la primul stranut...si se stie ca antibioticul impiedica eruptia...eu iti doresc multa bafta!
Chiar nu stiu daca sa te sfatuiesc sa faci vaccinul sau nu, in cazul in care nu ai avut boala....pana la urma..ca si in cazul copiilor, fiecare organism reactioneaza diferit! Totusi, marele pericol in cazul in care faci boala nu ar fi pentru Andrei (ar fi neplacut si destul de chinuitor ca e o boala uratica rau!) ci pentru bebele din burtica...rubeola este o boala foarte, foarte pacatoasa pentru fat. Ca sa nu mai vorbim de chinurile prin care ar trebui sa treci tu ca adult - formele de rubeola la adulti sunt extrem de urate!(am vazut cu ochii mei!!!).
Pupici


Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

Povestea iepurasului Bocanila

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Oanamada, mi-am permis si m-am uitat la varsta ta. Cel mai probabil ai anticorpi pentru ca ti s-a facut vaccinul, asa cum am si eu fara sa fi facut boala, asa cum spune si Selina ca ii aparusera la 6 saptamani dupa vaccin.
Eu ziceam de varicela ca a trecut neobservata pentru ca nu exista inca vaccin care sa dea imunitate pe viata. Deci e clar ca am facut boala. Asa imi si explic de ce nu am luat-o de la fratele meu acum cativa ani cand a facut-o el si ne-am nimerit la parinti in aceeasi perioada fix inainte de eruptie.

Nana, dozarea de anticorpi arata daca ai imunitate la boala (cu cat ai mai multi anticorpi cu atat mai bine) si cand ai intrat in contact cu virusul in caz ca ai facut.

Exista doua tipuri de anticorpi de rubeola: IgM si IgG.

Primul tip, Rubeola Anticorpi IgM, apare în sânge dupa expunerea la virusul rubeolei. Nivelul acestei proteine din sânge creste, atingând valoarea maxima în aproximativ 7 la 10 de zile dupa contactarea virusului, iar apoi scade în urmatoarele saptamâni (exceptia sunt nou-nascutii la care virusul poate fi depistat începând de la câteva luni de la nastere, pâna la un an).

Anticorpul IgG apare în organism putin mai târziu decât IgM (acesta din urma apare în sânge imediat dupa expunerea la virusul rubeolei), dar odata ce se întâmpla acest lucru, el ramâne în sânge pentru viata, oferind protectie împotriva urmatoarelor infectii. Prezenta anticorpilor IgM rubeola în sânge pot indica o infectie recenta, în timp ce prezenta anticorpilor IgG indica faptul ca pacientul a suferit de aceasta boala în trecut sau ca a fost efectuat un vaccin ce-i ofera o protectie adecvata.

Edit: sunt mari sanse sa ai anticorpi, fa analiza de sange si scapi de stres.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Dozarea cu anticorpi este o analiza sa vezi daca ai sau nu anticorpi impotriva bolii cu pricina.
O poti face si in timpul sarcinii... daca ai anticopri stai linistita, daca nu macar stii de ce sa te feresti.

Rubela nu este varicela, este rubeola, impotriva careia majoritatea am facut vaccin in copilarie (ROR)

Cauta rubeola si pe sfatulmedicului . ro
Sunt ami multe articole despre...



Otiliav eu n-am facut varicela in sc generala cand faceau cu schimbu colegii, cand avea colega mea de banca in liceu, cu care ma vedeam zilic, si staeam nas in nas... si eram convinsa ca am facut si ai mei n-au baga de seama...Dar cand au facut copiii mei am reusit sa o iau...
Sotul nu a facut... nu aveam cum sa nu bage nimeni de seama, nu are nici un semn... si cand esti copil imposibili sa nu rupi o bubita... si uite ca el nu a facut odata cu mine si cu copiii...
Deci... ai sanse sa fi avut imunitatea ridicata si sa nu o fi luat niciodata inca... cine stie...





Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Otilia...m-am uitat acum in carnetul meu de vaccinuri pe care mi l-a facut mama (ca pe vremea aia nu stiu daca exista o altfel de monitorizare decat poate in fisa policlinicii de care tineai -in niciun caz carnet special de vaccinuri ca acum). Nu am facut vaccinul contra rubeolei si nici ROR. Singura explicatie pe care o am este aceea ca am patit, in copilarie, exact ca fetita care m-a determinat pe mine sa ma duc sa-mi fac dozajele. Ea a avut febra mare insotita de semne de viroza (stranut, mucisori etc) cu doua seri inainte de eruptie. In prima noapte prietena mea, mama ei a chemat salvarea i s-a zis ca este o amigdalita sau faringita...chiar nu mai stiu si i-au dat copilului antibiotic. Micuta a facut febra mare (40) si a doua noapte si mama a chemat din nou salvarea. Al doilea medic de pe salvare i-a zis ca ar fi bine sa opreasca antibioticul ca poate fi si o boala contagioasa...si asa a fost...dupa oprirea antibioticului, exact a doua zi, a erupt. Ca atare, m-am gandit ca este foarte posibil ca in copilarie sa se fi intamplat si cu mine la fel...ca eu faceam in mod curent amigdalite purulente si faringite ....si mi se administra antibiotic. Medicul respectiv i-a spus prietenei mele ca administrarea de antibiotic poate opri eruptia sau o poate transforma doar in eruptie interioara...ceea ce este mult mai rau..din cauza ca afecteaza mult mai tare interiorul corpului.

Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

Povestea iepurasului Bocanila

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Acum m-am edificat.
Va multumesc din suflet tuturor pentru lamuriri.
O sa imi fac analize de la A_Z in iulie cand ajungem in Ro in concediu, dupa care le voi repeta si aici ca sa fiu sigura ca e totul ok.
Am sa verific si analizele facute aici in perioada sarcinii sa caut valorile IgM si IgG.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Stelele care cad, nu pier! Stelele care cad, se duc pe un alt cer!Ramas bun, steluta iubita si scumpa, Emma!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui licurici scump!

Mergi la inceput