varsaturile la bebe

varsaturile la bebe | Autor: OanaMar

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata dragi mamici.
Am si eu un bebe de 10 luni si sunt putin ingrijorata si sper ca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi si idei.
Aproape dupa fiecare masa (nu dupa biberonul cu lapte) bebe meu vomita. Trebuie sa am mare grija ca cel putin jumatate de ora dupa ce mananca sa stea cat mai linistit, pt ca daca incepe sa se joace imediat vomita aproape tot ce a mancat. O fi ceva in neregula???Ati patit asa ceva vreodata?Am vb cu pediatra care mi-a spus ca vomita din cauza ca mananca repede si poate mult si intre stomac si gat este distanta f scurta si e normal sa vomite...Totusi imi este frica! A crescut bine in greutate, nu are alte semne ca ar fi bolnav, insa acum ma gandesc c poate si voma asta deasa sa nu ii cauzeze cumva..
Va rog frumos, poate discutam putin pe tema asta..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Cata vreme copilul ia in greutate, nu acuza dureri, nu are tulburari ale apetitului, varsaturile nu pun probleme.

Pe de alta parte, nu este normal ca un copil sa verse mai mult de aprox. o lingurita de lapte sau papa solida pt ca nu mai e ceva natural cum este regurgitarea ci se pun probleme.

Fetita mea varsa de la 3 saptamani si medicii mi-au dat aceeasi explicatie ca si tie: bebe papa lacom, se fac gaze si scoate lapte. Insa bebe nu lua in greutate, era iritata si am ajuns internati in spital pt ca s-a inecat cu voma cand avea 2 luni. Acolo ni s-a pus diagnosticul de reflux gastro-esofagian masiv si ni s-au prescris medicamente.

Varsaturile dispar dupa varsta de 1 an, insa pana atunci trebuie sa ai mare grija.

Nu te impacienta cata vreme varsatura nu este o obisnuinta, adica apare tot timpul.


Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaMar spune:

flowerbee, iti multumesc pt raspuns
problema mea e ca vomita muult. Cred ca da aproape tot afara..
si incerc sa il tin cat pot eu de linitit, macar o ora dupa masa..dar nu prea functioneaza..Vomita si dupa o ora..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaMar

flowerbee, iti multumesc pt raspuns
problema mea e ca vomita muult. Cred ca da aproape tot afara..
si incerc sa il tin cat pot eu de linitit, macar o ora dupa masa..dar nu prea functioneaza..Vomita si dupa o ora..



si noi pateam chestii de-astea...cum zici tu, daca se agita/juca incepea sa tuseasca si sa dea afara...si acum cand tuseste(daca e bolnavior), da afara ce-a mancat...dar nu are nimic clinic, adica e sanatos...a fost diagnosticat cu reflux gastro-esofagian cand era mic (dar sincer nici acum nu stiu ce sa zci despre asta, pt ca medicul nu i-a facut nici o analiza, doar s-a uitat la el si a declarat ca are rge)...

sanatate si sunt sigura ca nu e nimic important...totusi pt linistea ta consulta un medic..

*********************************************************
Andreea si Eric, cel mai dulce ingeras (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...
www.onetruemedia.com/shared?p=75b19b17740aa34e16575b&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Eric la aproape 1 anisor...
ERIC
Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!


HAIDETI SA-I AJUTAM! DONATII:
SMS 858 - 2 EURO (ASOCIATIA INIMA COPIILOR)
SMS 877 - 2 EURO (FUNDATIA MEREU APROAPE)


Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Diagnosticul de RGE se pune ca urmare a unei analize numite tranzit baritat. Bebe bea cativa ml de bariu si apoi i se fac un fel de raze (nu stiu cum le spune exact) iar radiologul vede cum circula bariul si daca se opreste etc.

Pe de alta parte, un medic cu experienta cred ca vede semnele bolii de reflux.

Daca bebe varsa si la o ora dupa masa sau chiar mai mult, trebuie sa vorbesti cu medicul.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Si baietelul meu a fost diagnosticat la 2 luni cu RGE (prin analiza cu bariu), dar a fost o forma usoara - varsa cam o data maxim de 2 ori pe zi si asta pana la 6 luni cand am inceput diversificarea (apoi doar cand nu-i placea ceva si isi provoca singur voma). Totusi, daca la 10 luni varsa atat de mult si des, probabil ca are RGE masiv si in primul rand esofagul are de suferit caci acidul gastric ataca. Eu cred ca ar fi bine sa consulti si alti medici, chiar daca puiul are greutatea normala, nu cred ca i-ar fi cuiva bine sa vomite non-stop.

Bucurie!

Mergi la inceput