Carie la copil de nici 3 ani.

Carie la copil de nici 3 ani. | Autor: mexxa

Link direct la acest mesaj

Anu trecut am observat cateva puncte pe dintii baietelului...am mers la stomatolog si ne-a asigurat ca nu e nimic grav..ca a trecator etc.
In ultima perioada am trecut prin multe si numai la asta nu am avut timp sa ma concentrez, dar acum analizand situatia am observat ca se extinde si in ultimele 2 luni situatia sa accentuat destul de mult.
De la ce poate fi? Cei 4 dinti din fata arata de parca ia cazut smaltul....sa fie carie de la biberon...sau anesteziile, infectia ce a avut-o atata timp sa fie cauza???

Va rog cine imi recomanda un medic stomatolog in Bucuresti...si poate careva v'ati confruntat cu o asemenea problema..
Tin sa precizez ca nu a mancat nici 2 ani bibe sau suzy....si ca il spal dimineata si seara obligatoriu pe dintisori inca de la inceput.

Orice sfat e bine venit.


, mamica lui Bibi cel poznas

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Emma, un inger ce nu il vom uita niciodata....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

40 de vizualizari si nici o parere.....

, mamica lui Bibi cel poznas

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Emma, un inger ce nu il vom uita niciodata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

dent estet. aici http://www.dentestet.com/servicii-stomatologice-pentru-copii.html e exclusiv dedicat copiilor. au fost la al meu in emisiune, am studiat indeaproape problema pt ca sunt paranoica in ceea ce priveste cariile. eu n-am avut niciodata, am fost la dentist de max 10 ori in viata mea, si atunci pt controale de rutina... si intentionez sa o tin si pe S cu dintii intregi, asa ca o sa o duc la un control cat mai curand.


************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

E foarte posibil sa fie carii, primii sunt afectati incisivii de sus. Materialul genetic, tipul de bacterii care au colonizat gurita, alimentatia si igiena dentara, toti sunt factori care au rolul lor in aparitia cariilor.

Si eu am vazut un punct gri pe spatele unui incisiv lateral superior al fetitei mele de 1.6 ani si saptamana viitoare facem o vizita la dentist. Acum facem acasa pregatiri cu deschisul gurii, sper sa coopereze si acolo cat sa bage camera in gura sa faca poza si sa ne lamurim ce e acolo.

Eu am tot citit despre problema asta, recunosc, in special pe site-ul La Leche, intrucat alaptez, si am vazut ca in functie de stomatolog si parinte se trateaza in diverse forme, unii aplica o solutie de sigilat sau un gel cu fluor pentru a incetini inaintarea cariei, altii prefera sa astepte pana cauzeaza probleme (durere) si trateaza doar atunci, altii prefera sa scoata dintii cand se cariaza prea tare. De un lucru m-am lamurit, sunt mame cu mai multi copii si doar la unii au avut probleme cu dintii, ba chiar era un caz cu 2 gemene, una avea dantura perfecta, cealalta avea carii extinse la doar cativa anisori. Deci factorul de baza, zic eu, e mostenirea genetica, adica grosmiea si calitatea smaltului dentar.

Nelamurirea mea cea mare este in legatura cu fluorul, noi la recomandarea medicului de familie si al stomatoloagei nu i-am dat fluor, nici pasta de dinti nu contine, apa bea doar plata,asa ca ma tot gandesc daca ar trebui totusi macar sa trecem la pasta fluoridata. Probloema e ca Sophia mea o inghite si nu stiu cat de inofensiva este.



mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Este posbil sa fie carie. Ca si teorie pe care am primit-o de la medicul nostru stomatolog, fiecare copil trebuie sa mearga la stomatolog dupa vartsa de 1,5 ani o data la 3 luni. Eu recunosc ca am aflat cam tarziu si am inceput controlul la 2,5 ani, dar de atunci am fost de doua ori si ne pregatim de cea de-a treia vizita. Dupa fiecare vizita imi face programare si cu o saptamana inainte cineva de la clinica ma suna sa-mi reaminteasca ziua si ora.
Spalatul pe dinti nu se face doar de doua ori pe zi ( dimineata si seara), ci obsolut dupa fiecare masa, dupa fiecare biscuite papat. Eu am in permanenta in geanta pasta si periuta, o spal si-n parc, si-n restaurant dupa ce papam.

Ultima data cand am fost la stomatolog, am intalnit acolo o gradinita de copii ( 2,5-3 ani), care vizionau un filmulet educativ, cum se se spele pe dinti, cum apar cariile etc, iar apoi au fost toti controlati de medic. Am ramas uimita! Vizita la stomatolog e un punct din programa lor scolara.

Eu pe fiica-mea (3 ani), o spal cu pasta normala, pe care o folosesc si eu, insa o spal foarte des, si de 5-6 ori pe zi daca este cazul.
Sper s-o pot ajuta sa nu treaca niciodata prin ce-am trecut eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Si Alexiei i se patasera dintii pe la 2 ani si ceva si cand am fost la un stomatolog din Ploiesti ne-a zis ca nu are nimic, ca dintii oricum se schimba, etc... In 2-3 luni culoarea dintilor a inceput sa se accentueze si am mers in Bucuresti, chiar unde a mentionat Kay. Acolo ni s-a explicat de caria de biberon, la care am renuntat a doua zi la ambele fetite, si am inceput tratamentul. Nu-ti spun ca i-au mai gasit cariute si la masele, pe care eu nu le observasem. Acum dintii sunt ok, mergem o data la 2-3 luni la control si pentru periaj.
Acum vreo 2 luni am fost si cu fetita cea mica la un control de rutina si ei i-au spus ca are dintii perfecti, fara nicio problema.

Mergi la inceput