Cu 3 zile inaintea nasterii

Cu 3 zile inaintea nasterii | Autor: Irinutza

Link direct la acest mesaj

Va salut pe toate,oricit de departe va aflati!Stau catarata pe seit-ul asta de la inceputul sarcinii,insa e primul meu mesaj aici.Am citit mai tot ce v-ati scris pina acum si am mai bagat la cap cite ceva din experienta voastra,insa,iaca,am si eu o ingrijorare:in 3 zile(pe 16 sept.)am programata cezariana(bebele e in pozitie orizontala).Nasterea naturala ar fi trebui sa apara in data de 23 sept.De ieri dimineata am simtit o durere difuza,ca inaintea ciclului,iar cind am fost la toaleta au fost citeva picaturi de singe si un pic de mucus roz.Astazi e la fel,cu un pic mai mult singe,dar nimic altceva,nu contractii,nu apa pierduta.Mi-am sunat dr.,m-a vazut si a zis ca inca nimic nu s-a declansat si sa astept cuminte data cezarienei.Intrebarea mea e:a mai fost cineva intr-o situatie similara,ma refer la singerarea asta minora,fara alte fenomene,inaintea nasterii?Va multumesc si va doresc la toate numai bine alaturi de bebelusii vostri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Din pacate eu nu te pot ajuta cu sfaturi, dar iti doresc multa sanatate tie si bebicului tau, nastere usoara si refacere rapida.

Numai bine,
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Nu am fost in situatia ta, insa iti doresc multa bafta, nastere usora si un sanatos, mancacios si fara colici!
_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudya spune:

Bine ai venit,Irinutza!!!

Mie mi s-a intamplat chiar acum o luna jumate.Duminica a inceput sa se desprinda cate putin din dopul gelatinos,numai ca la mine era de culoare maronie.apoi aveam si usoare dureri ca la ciclu,din cand in cand,peste zi...pana vineri,cand am nascut.Citeste la nasterea pe glob.
Parerea mea e ca nasterea e aproape.Oricum zici ca esti programata...asa ca e ok.Stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Draga Irinutza,bine ai venit! Dupa spusele tale (desi nu am inca experienta nasterii) cred ca este vorba de dopul gelatinos. Asa ca trebuie sa fii pregatita.
Iti urea nastere usoara si un bb sanatos!
Abia astept sa ne povestesti cum a fost.

Pupici si curaj!
Adrianain 18 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Herzlich willkommen, Irinutza si nastere usoara si copil sanatos
Dupa cate stiu eu, e un semn ca bb e matur si e pregatit de nastere. Dar asta nu inseamna neaparat ca nasterea va avea loc imediat. Uneori mai dureaza si o saptamana. Nu-ti fie teama, o sa fie totul foarte bine!
Lorelei & comp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinutza spune:

Va multumesc frumos la toate pt.intimpinare si incurajari(la mine e valabila zicala-"curaj gaina ca miine te tai").Sint cam fricoasa cind e vorba de doctori,ace si alte alea.Inchipuiti-va daca am lesinat cind mi s-a luat singe!Claudya,multumesc,multumesc,multumesc!Slava,Domnului,ca m-am linistit acum!Ma gindeam la toate bazaconiile,mai ales sa nu fie ceva rau cu bebele!Deci si tu ai avut ceva f.asemanator...,dar imi poti spune la cite zile ai nascut dupa ce au inceput simptomele respective?Sint curioasa cind ar putea fi,daca as naste natural.Miine ma internez,iar marti dimineata e "evenimentul".Atunci o sa aflu si ce e-bebeloi ori bebeluta,ca dr.n-a reusit nic sa zareasca,chiar daca si-a pus "ochelarii lui cei mai mari"(mai facea si misto de mine!).Eu una,nu-mi doresc decit sa fie normal si sanatos!Si nici sotiorul nu vrea mai mult!Sexul mai putin ma intereseaza(hei,sexul copilului vreau sa zic!).Oricum,ne oprim la in singur copilut,ca viata e a naibii de scumpa in Elvetia,iar eu-no job deocamdata(sint aici de 1 an si vreo zece luni),mai am pina voi putea vorbi fluent lb.asta afurisita(germana),iar sotiorul nu mi-e bancher ori dentist(DIN PACATE!!).Si eu vorbesc mai mult in engleza cu barbatelul si rudele lui(parca asa spuneau si fetele din Japonia),stiu ca asta nu m-ajuta sa progresez,dar...a ajuns engleza asta un fel de lb.materna...Ei,om mai vedea ce-o mai fii...As dori sa le intreb pe fetele din Elvetia pe unde se afla,eu locuiesc la 20 de minute de Bern(in Belp)si nu cunosc nici un roman pe-aici(am inteles ca cei mai multi se afla in partea franceza,ca-i mai usoara limba!).Hai ca mai am un pic si va povestesc si despre copilarie!Cred ca am avintul asta la scris ca sa nu ma mai gindesc la ce ma asteapta curind!Gata,ma opresc!Va pup si numai bine sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinutza spune:

Scuze,Claudya,te intrebam cite zile a durat pina ai nascut,de la declansarea simptomelor respective,dar tu deja spusesesi.Cred ca la ora asta creierul meu e orientat nitel spre partea opusa a capului...Sorry,again!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Draga Irinutza,

Nasterea se apropie dupa cate povestesti tu, poate sa fie intr-o saptamana sau chiar intr-o zi. Daca vrei sa il tii pe bebe pana marti, cand ai programata cezariana, incearca sa stai linistita in timpul care a ramas. Oricum faptul ca vei fi internata de maine in spital e un semn bun ;-)
Asha ca... nastere usoara si copil sanatos! Itzi tinem pumnii!

Pupici,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinutza spune:

Draga Boga,


iti multumesc mult pt.urari!Ai dreptate,ar trebui sa mai stau linistita(asa-mi zice si sotiorul),ca pina ieri am tot smotruit si aranjat in camera lui bebe,desi ma misc ca o broasca testoasa din cauza burtoiului.)))

Pupici,
Iris




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

bun venit irina!
hai sa te incurajez si pe tine asa cum am facut si cu elvetianca Adela care a nascut prin cezariana acum un an si citeva luni si cam tremura de frica inainte - nu mai ai tu chef sa cauti mesaje vechi pe tema cezarienei si poate nici nu mai are rost- oricum vei naste ca o doamna cum spune o veche gluma de pe forumul acesta!;
sper sa iti mearga bine de tot in zilele urmatoare, sa te intorci frumusel acasa cu bebeloiul sanatos tun si sa stai cu noi la povesti pe indelete!
nu ai de ce sa te temi, nenea docul isi va face meseria si veti trece apoi voi la treaba, poate si cu ajtorul nostru ! asteptam povestea ta si poze...
tschuess!!!!

Mergi la inceput