Vaccin Priorix!!!

Vaccin Priorix!!! | Autor: MariaM

Link direct la acest mesaj

as vrea sa il fac si eu lui Vlad...dar am si eu niste intrebari sau dati-mi linkk-uri unde sa ma uit:
1. este bun de facut?
2. in cate etape se face?
3. efecte adverse de la el?

bla bla bla...tot ce imi puteti spune...merci de rabdare
va pup

Maria&Vladut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

si tot eu...mutati-mi si mie subectu' ..la parinttii intreaba...
ca eu sunt dusa...la ora asta,...:))
thanx


Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Noi l-am facut, nu am avut reactii adverse, din cate stiu nu-i trebuie rapel - si uite si doua linkuri (unul nu functioneaza momentan :))):
http://www.immunizecanada.com/french/priorix.asp
http://healthanswers.telstra.com/drugdata/appco/00200060.asp

Multa sanatate,

DeDe Mammma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

mercic mult...:))

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Si noi l-am facut pe 20 august, pana in prezent nu am avut nici o reactie adversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Buna, tocmai mi-a facut vaccinul Priorix (rubeola, rujeola, orion) pentru ca nu am facut rubeola pana acum si nu am anticorpi. Si uite asa prelungim perioada pana cand voi fi insarcinata :o(( Problema e cat sa prelungim: pe prospect scrie 3 luni, un medic infectionist mi-a spus 3 luni, dl.dr. Badiu recomanda tot 3 in schimb d-na dr. Cezara Bucur la care merg eu mi-a spus 6 luni. Voi ce stiti din experienta voastra? Va multumesc anticipat.

Initial postat de Doxi

ruxi
Membru matur

Eu nu stiu prea multe de acest vaccin, insa stiu ca poti avea incredere in prospect si in dr. Badiu.


Ana71
Membru junior

Eu mi-am facut Rudivax-ul (doar pentru rubeola). Si pe prospect, si infectionisti mi-au spus ca dupa 3 luni pot incerca. Americanii am inteles ca recomanda doar o luna pauza. Iti voi spune ce am facut eu:
- dupa ce au trecut 3 luni de la vaccin am verificat la Medicover daca mi s-au format anticorpi la rubeola.Mi-au verificat 2 componente IgG (care iesit pozitiv - deci am facut anticorpi in urma vaccinarii) si IgM (care a iesit negativ - deci in momentul ala nu eram infectata).Si mediculde acolo mi-a spus ca pot ramane gravida. Fiecare analiza a costa 200.000lei.


Mazarica
Membru junior

Nu stiu nici eu de acest vaccin, dar sunt pacienta doamnei dr. Bucur, si am o incredere foarte mare in ea. Probabil ti-a dat un termen mai mare pentru a nu exista nici cel mai mic grad de risc. Eu in locul tau, as asculta-o pe ea, n-ai ce pierde. Eventual repeta-i intrebarea cu rugamintea sa te lamureasca de ce 6 si nu 3 luni. N-o sa te refuze.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Tudor a facut Priorix-ul la un an si doua luni, a avut reactie cam la trei saptamani dupa vaccin (febra pana in 38,5, rinoree, un pic de tuse, un pic de rosu in gat, fara eruptie) care l-a tinut cam 3-4 zile. Cred ca e bine sa-i faci Priorix-ul. Il protejeaza de pojar si oreion care sunt boli urate. Rubeola e o boala usoara, nu ar fi o problema, dar celelalte doua pot avea complicatii. E mai bine sa fie protejat bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

NU AM CU CINE SA MA SFATUIESC DECAT CU VOI,MAMICI INSTRUITE CA VOI MAI RAR.AM TOT CITIT DESPRE ACEST VACCIN SI NU STIU CE SA FAC.LUNA VIITOARE ,LA UN AN SI O LUNA ARMAND TREBUIE SA-L FACA DUPA SPUSELE DR-ITEI,CHIAR L-AM CUMPARAT,DAR NU SUNT SIGURA SA IL FAC.MA GANDESC CAM CAT TIMP AR AVEA IMUNITATE LA ACELE BOLI SI DACA SE FACE UN RAPEL MAI TARZIU ETC.......CHESTIA ESTE CA POATE FACE MAI TARZIU CAND NU MAI ARE IMUNITATE,CACI NU CRED CA VA FI IMUN TOATA VIATA !ORI POATE DATORITA VACCINULUI POATE VA FACE O FORMA MAI USOARA ,ZIC SI EU NU STIU NIMIC CONCRET.....MA GANDESC CACI AR FI F GREU SA FACA ACUM MITITEL SI POATE I-AR PRINDE BINE .......OF,VOI CE CREDETI?AR FI BINE SA SE FACA O DATA CA SA FACA OREIONUL DE EX MAI TARZIU ? ASTEPT PARERILE VOASTRE,DAR SA NU MA BAGATI IN CEATA,VREAU CEVA CONCRET SI BINE FONDAT!

Postat initial de Piti

lala
Membru senior

buna, pustiul meu a facut Priorix-ul la doi ani fara o luna si ni s-a indicat sa facem un rapel in jur de 4 ani pentru a obtine imunizare totala.

Hotararea de a-l vaccina a fost luata and in vedere ca vine in contact cu copii care merg la gradinita si scoala.


izu
Membru junior

Eu i-am facut Priorix fetitei mele la 1 an si 1 luna si la 2 ani si 2 luni a facut rubeola (o forma f usoara - doar o eruptie pe piele care i-a trecut in 2 zile).Daca nu era vaccinata ar fi fost mai grav.


Lucia
Membru junior

Izu te contrazic, in problema rubeolei. Baietelul meu care are 5 ani si patru luni nu l-am vaccinat cu priorix. In decembrie a facut varicela si acum o luna a facut rubeola. Daca nu ii vedeam ganglionii inflamati nici nu observam ca a facut rubeola. deci nevaccinat a facut o forma extrem de usoara.


angi_gemeni
Membru de baza

Eu le-am facut PRIORIX-ul acum o luna.
Pana acum sunt bine amandoi, dar sa vedem mai tarziu.
Din cate stiu imunitatea e de 99%, iar dr. ne-a spus ca la 4 ani se mai face vaccinul odata.


mirela.mustaciosu
Membru senior

Baietelul meu a fost vaccinat cu priorix la un an (am inversat vaccinarile - am facut AntiPolio mai tarziu din cauza unei alergii) si a avut o reactie postvaccinala destul de usoara. Nu am ales Priorix-ul atat pentru rubeola, cat pentru oreion despre care am citit f.f.f. mult si m-am ingrozit. E drept ca sunt o multime de copii care au facut oreion si fiind tratati corect n-au fost nici un fel de complicatii, dar prefer sa-mi protejez copilul atat cat imi sta in puteri de o boala care poate da complicatii. Dubii am in legatura cu absolut orice vaccin (am gasit niste articole despre vaccinarile obligatorii care m-au debusolat complet), dar cred ca ar fi mai prudent sa fie protejati. In orice caz, in legatura cu priorix-ul am consultat mai multi medici si nici unul dintre ei nu a avut retineri in a mi-l recomanda. Se pare ca au existat niste dubii in legatura cu un alt vaccin combinat - rubeola, rujeola, oreion produs de o alta companie, dar nici in acel caz nu s-a demonstrat ca ar exista o legatura directa intre vaccinul respectiv si problemele neurologice aparute la cativa din copii vaccinati. Au ramas la stadiul de speculatii.


danielac
Membru de baza

Eu am facut Dianei vaccinul cand a facut 1 an. Nu stiam ca se face rapel. La cati ani dupa?


Luizax
Membru de baza

Asta e cumva ROR-ul? rubeola-oreion-rujeola? I l-am facut lui Alex la 1 an...un injectie in picior unan mana, si ceva dat pe gura...nujtu care ce a fost.....de rapel habar n-am.


teo1970
Membru matur

si eu mi-am vaccinat ambii copii cu tot ce exista in acest moment in materie de vaccinuri (inclusiv hepatita A - am vazut discutii despre hepatita B, dar aceasta este obligatorie si se face cu BCG-ul la nastere, Hemofilus inflenzae)

eu cred ca toate au un rost pe lume, ca medicina a evoluat (ca si bolile, de altfel!) si ca trebuie sa avem incredere in aceste lucruri noi fara de care lumea nu ar merge inainte.

vazind subiectul pe care-l discutati, am sunat o doctorita infectionista de la Colentina, persoana de mare profesionalism si cu mare experienta medicala, careia i-am ridicat aceasta problema: e bine ca un copil sa faca bolile copilariei sau sa fie vaccinat, daca exista aceasta posibilitate?
raspunsul categoric a fost: vaccin. Vaccinurile se fac nu pt. protectia unui organism in conditii sa zicem obisnuite, dar mai ales pt. situatiile de epidemii, in care virusii au infectiozitate si rezistenta mult mai mare la tratamente, iar formele de boala sunt mult mai grave si cu complicatii mult mai periculoase (vezi epidemia recenta de rubeola de la noi).

in cazul particular al oreionului exista posibilitatea efectuarii de rapeluri la virsta de 5 sau 10 ani.


izu
Membru junior

Cred ca depinde de imunitatea fiecarui copil in parte.Pediatra m-a sfatuit sa-i fac vaccinul pt ca este mai bine pt ea.


azibel
Membru nou

Eu i-am facut vaccinul pentru ROR baietelului meu la 1 an si 2 luni(mi se pare ca se numea Trimovax) la sfatul medicului pediatru.Acum sunt iar insarcinata,eu nu stiu daca in copilarie am facut rubeola(nu mi-am facut testul desi ar fi trebuit),si faptul ca baietelul meu e vaccinat mi-a dat o oarecare liniste in toata nebunia cu epidemia de rubeola.Daca nu l-as fi vaccinat as fi stat cu o frica ..legata de posibila transmitere la bebelu din burtica.Ii multumesc lui Dumnezeu ca am luat decizia de a-i face vaccinul,pentru ca si mie mi s-a sugerat da catre altii ca ar trebui sa faca bolile copilariei..
Din ce am citit eu ,mi se pare ca in Dr.Spock, trebuie facut un rapel la 5 ani.


mirela.mustaciosu
Membru senior



Azibel, daca te intereseaza, la Institutul Cantacuzico din Bucuresti si probabil ca in multe alte laboratoare se face un test al sangelui pentru a depista daca ai anticorpi de rubeola. E bine sa faci testul, macar stii daca trebuie sa eviti locurile aglomerate pe perioada sarcinii. Sanatate.


Otilia
Moderator
Draga Azibel,

Cred ca bine ar fi fost daca vaccinul il faceai TU...
Aici, pentru toate fetele ajunse la vārsta procreatiei si neimunizate, vaccinul contra rubeolei este obligatoriu. Ai fi stat mult mai linistita daca erai TU cea imunizata. E bine ca baietelul tau e vaccinat, dar rubeola o poti lua si de la altcineva... Ai grija de tine si de bebe!


azibel
Membru nou

Dupa sarbatori o sa-mi fac testul...
Chiar de Paste se anuntasera in vizita nepoteii mei(gemeni de 1 an jumatate)dintre care unul facuse rubeola iar celelalt era in asteptare.Am intrebat pe la cabinetele medicale si mi-au spus ca datorita sarbatorilor o sa dureze vreo 10 zile pana imi aduc rezultatul ..(sunt din Targoviste)asa ca vizita s-a contramandat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:


Mi-a recomandat dr.de familie(daca vreau)sa-i fac lui Mihnea Priorix,vaccinul anti rubeola,oreion,rujeola!!!Ce parere aveti??Voi le-ati facut la copii acest vaccin???Da reactii??Imunizarea e pentru toata viata??

Postat initial de palmyrah2002


Otilia
Moderator

M-am interesat si eu de acest vaccin si... tocmai, imunitatea nu este pe viata!
Ma gindesc cu groaza ca bietii copii sunt protejati in copilarie si cind ajung la adolescenta sau la maturitate se pot imbolnavi, iar cum bolile astea sunt mai usoare in copilarie decit la maturitate... nu stiu ce sa zic.
Ei spera ca pina cind ajung copiii de astazi la maturitate bolile sa dispara complet de pe suprafata pamāntului... dar...
O sa mai caut diseara asta informatii si revin.

PS: cu vaccinul asta au fost probleme, se pare ca a dat cazuri de autism...


izu
Membru junior

eu i-am facut fetitei mele Priorix la 1 an si 1 luna iar saptamana trecuta a facut rubeola.Evident o forma f usoara (doar o eruptie pe corp care i-a trecut in 2 zile).Daca nu-i faceam vaccinul era mult mai grav.


tinatache
Membru de baza

Pai daca imunitatea nu-i pe viata... nu-i faci mai rau? Imi dau si eu cu parerea, am mai scris intr-un subiect ca am avut scarlatina la 20 de ani si a fost cumplit. Iar maica-mea a avut oreion o data cu sor-mea si iar a fost rau de tot. Dar dr. nu-si da si el/ea cu parerea? Dr.-ii ce zic despre vaccinul asta? Na, ca in loc sa-ti raspund am pus intrebari...


angi_gemeni
Membru de baza

Si eu le-am facut gemenilor la un an si o luna PRIORIX-ul(se numea inainte TRIMOVAX). Nu da nici un fel de reactie!
Cat despre imunitate, nu stiu ce sa-ti spun... Natura e mult mai desteapta decat noi. Ce depinde de mine, fac tot ceea ce se poate.


Otilia
Moderator

Uite, am mai cautat ceva despre vaccinul Priorix si durata imunizarii.

Aici am gasit scris despre durata imunitatii la rujeola:
Experienta de pāna acum arata ca imunitatea dureaza 10-12 ani de la vaccinare contra rujeolei (observatiile continua), sugerānd o imunitate pentru toata viata.

http://www.sanepid.md/medic/index.shtml?ruj1.htm

Inca un articol:
Se recomanda ROR-ul incepind de la 12-15 luni. In caz de epidemie si de risc crescut se pot vaccina si bebelusii intre 6-15 luni, dar in orice caz dupa 15 luni se mai face o injectie. Se face un rapel citiva ani mai tirziu, caci imunitatea nu este vesnica si nici de 100%. O reinfectie nu este exclusa, sau prin esecul vaccinarii sau prin diminuarea imunitatii cu trecerea timpului. De aceea se recomanda la toti copiii in jurul virstei de 12 ani o vaccinare ROR, fie ca sunt fie ca nu sunt vaccinati. Dar vārstele vaccinarilor pot sa difere, depinde de la tara la tara....
In alta parte scrie ca se face un rapel 2-5 ani dupa prima vaccinare.

Este e o problema de sanatate publica, ei spera ca aceste boli sa fie eradicate. In Finlanda rujeola a disparut complet de citiva ani, prin vaccinare. De altfel, datorita numarului crescut de vaccinari, aceste boli au devenit mai rare iar riscul de a nu le face in copilarie, ci la maturitate a crescut si el.
Pentru eradicarea completa a acestor boli ar trebui ca 95% din populatie sa fie vaccinata, iar in prezent numai 85% sunt vaccinati in Franta.

In tarile in curs de dezvoltare, in care conditiile sunt mai grele, rujeola poate fi o boala foarte periculoasa, chiar mortala, caci poate da complicatii urāte.
Durata protectiei corespunde celei date prin vaccinurile simple respective (cam 10-15 ani la subiectii la care vaccinul a prins)

Vaccinul contra rujeolei se poate face si in primele 48 de ore dupa un contact cu un bolnav.


palmyrah2002
Membru de baza

Multumim pentru raspunsuri!!!
Si eu sint circumspecta in privinta acestor vaccinuri si ma gindeam mai bine sa nu-l fac!!! Mai bine face la timp bolile copilariei,decit mai tirziu cu complicatii majore!!Dr.mea a fost draguta si s-a oferit sa-mi ia si mie un vaccin direct din depozit(il ia si pentru baietelul ei de 9 luni) la pret in jumatate fata de farmacii,dar m-a lasat sa ma gindesc daca vreau sa-l fac sau nu!!!Multumim inca o data!!
Nu il fac!!!


ralu
Membru de baza

Eu i l-am facut!!!!


Delia
Membru de baza

Imunitatea impotriva bolilor este intotdeauna discutabila si difera de la o persoana la alta, de la un sistem imunitar la altul.
Zilele trecute am avut o discutie cu doua mamici (medici) care nu au facut toate vaccinurile copiilor lor de frica ca formele facute mai tarziu vor fi mai grave.
Eu iau cazul meu de exemplu: nu am facut nici o boala de copilarie si ma gandesc cu groaza daca voi contacta vreuna.
Sor'mea in schimb le-a facut pe toate.
Luand numai exemplul oreionului care facut dupa 18 ani, intr-o stare mai avansata, da infertilitate te face sa te gandesti serios daca sa faci vaccinul sau nu.
Parerea mea este sa-l faci pentru ca scutesti copilasul de un chin, presupunand ca se pot face rapeluri la toate aceste vaccinari cand este cazul.
Eu m-am hotarat sa le fac pe toate.


palmyrah2002
Membru de baza

Vezi Delia,tocmai de asta imi este frica!!!Mai bine face acum bolile copilariei decit atunci cind va fi mai mare si manifestarile sint mai urite!!!Mai ales oreionul care pentru barbati e foarte periculos!!!Daca as fi sigura ca imunitatea este pentru toata viata,nu as mai sta pe ginduri!!!

PS Acesta este un vaccin optional si nu obligatoriu!!!
Pe cele obligatorii i le-am facut!!!


danielac
Membru de baza

Eu am facut Dianei vaccinul Priorix la un an.
Nu a avut reactii adverse decat dupa 2 sapt. o mica eruptie de piele care a trecut repede.


ilinca
Membru junior

Eu i-am facut baiatului meu la 1 an si 4 luni Trimovax-ul si acum la 5 ani a facut oreion, dar o forma foarte usoara. Asa ca zic ca a fost bun la ceva vaccinul. Cred totusi ca fetitei nu ii voi mai face vaccinul.


Delia
Membru de baza

Cristina stiu ca ai dreptate, dar pe de alta parte eu sper ca facand aceste vaccinuri bebe nu va mai suferi evitand aceste boli, presupunand ca aceste vaccinuri se pot repeta.
Voi intreba insa un doctor imunolog si va spun ce parere are el.


Otilia
Moderator

Da, Delia, asteptam sa ne spui si parerea imunologului!
Noi am fost azi la pediatru si iar a insistat sa facem vaccinul hepatita B... Ne-a mai propus si Prevenarul (contra meningitei pneumococice)... Nu prea stiu ce sa fac. Prevenarul protejeaza doar 3 ani... Si Adélie nu este copil "cu risc", pentru ca nu merge in colectivitati, n-a avut niciodata infectii respiratorii, a fost alaptata... Si in curind va trebui sa spunem si despre Priorix daca il facem sau nu. Of, greu e sa fii mama si sa incerci sa alegi pentru copilul tau din 2 rele pe cel mai mic...


Postat de Sabina

Otilia, ar fi bine sa faceti hepatita B.Aici se cam face..se pare ca imunizeaza, iar boala e mult mai periculoasa decat oreionul...
Cat despre ROR...nu stiu, ma mai gandesc.Doctorita noastra ne recomanda...


palmyrah2002
Membru de baza
Am inteles de la dr.mea de familie,ca daca face acum vaccinul ROR(1 an si 7 luni),se face rapel pe la 7-8 ani!!!


ymellda
Membru de baza

Eu am facut oreion la 18 ani si rujeola la 20. Luate de la bunul meu frate care avea cu opt ani mai putin. Lui i-a trecut intr- saptamana, mie in doua sau chiar trei. El a avut forme usoare, eu... deh, ca mai la batranete. Cel mai bine este ca copii sa faca bolile copilariei la timpul lor. O spun din proprie experienta.


Otilia
Moderator

Si eu am facut toate bolile copilariei mica (in afara de oreion) si sunt imunizata pe toata viata... Nu am avut niciodata probleme de sanatate. Ba chiar sunt imunizata si contra hepatitei B, nu stiu cum, nu am facut vaccinul niciodata, asta am descoperit-o cu ocazia miilor de analize din timpul sarcinii.


mirela.mustaciosu
Membru senior

Baietelul meu a facut Priorix-ul la 1 an si n-a avut o reactie postvaccinala deosebita. Citisem despre o posibila legatura intre copii vaccinati cu Priorix si cazuri de autism aparute ulterior, dar nu s-a putut dovedi o legatura directa intre acestea, astfel ca au ramas simple speculatii. Si nu era vorba de Priorix, ci de un alt trivaccin ROR produs de o alta companie de medicamente. Eu cred ca e bine sa protejam, atat cat ne sta in putere copilul impotriva unor boli. Rujeola e ingrozitor de periculoasa daca o face pana la trei ani, da complicatii care lasa aproape intotdeauna urmari. Din cauza asta vaccinul antirujeolic este inclus in programul de vaccinare obligatoriu. Si despre oreion am citit lucruri care m-au inspaimantat. Asa ca am prerferat sa protejez copilul. Daca va fi nevoie o sa-i fac un rapel mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Mamicile care ati facut Priorix, cum s-au comportat puii dupa acest vaccin? Azi i-am facut lui Tudor si imi e putin teama, Catincai i-am facut acu' 3 ani Trimovax si a facut o forma usoara de oreion. Sper ca Priorix-ul sa nu dea reactii prea violente...

Postat de diana904

coryna
Membru matur

Eu i-am facut lui Dragos Priorix acum 5 luni, la 1 an si o luna, si, desi mi-a fost foarte frica, nu a avut nici un fel de reactie, ba chiar de atunci nu a mai racit deloc. Stiu ca nu e nici o legatura intre acest tip de vaccin si raceala, dar dupa cel de 6 luni a racit de 5 ori, chiar din ziua vaccinului, raceli care tineau cite 10 zile. e drept ca au fost simple si nu au necesitat decit niste nurofen si eferalgan, dar din cauza nasului infundat am ttrecut foarte greu peste ele. Eu ma pregatesc pentru vaccinul impotriva meningitei si sper sa nu aiba vreo reactei violenta. Bafta multa si sper sa treci cu bine peste vaccin.


danielac
Membru de baza

Dianei i-am facut Priorix exact la 1 an. Dupa aproape 3 saptamani a facut o mica eruptie pe piele, pe spate, gat si burtica. Nu a avut nimic, nu mancarimi sau usturimi, si a trebut in 3 zile exact asa cum ne-a zis pediatra.
in rest, atunci putina febra, dar nu mare.


vilma
Moderator

Anca a facut Priorix. Nici un simptom, nimic, nimic! A fost cel mai bine tolerat vaccin din cate a facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Julie, iti multumesc din suflet pentru efort...
Oricum m-am hotarat am sa-l fac...si in special pt Oreon...de care imi este tare frica..fiind baiat..sa nu aiba probleme mai mare..
Te pup...

Maria&Vladut

Mergi la inceput