Dureri de cap, frunte!

Dureri de cap, frunte! | Autor: tyaa

Link direct la acest mesaj

Fetita mea se plange ca o doare capul, mai precis fruntea cam de 1 an si jumatate incoace. De obicei o doare seara,de fapt numai seara. Acum iar o doare si cere compresa, In timp ce spunea ca o doare manca si se uita la tv. Mai vrea sa facem si matematica, asta in timp ce O DOARE. Si eu cred ca nu ma minte. Inainte am fost cam toata ziua pe afara. Acum se joaca desi o doare capul dupa cum zice ea. Dar nu foarte tare. Pediatra ridica din umeri, nu are un raspuns. Aceste dureri apar cel putin odata pe saptamana. Nu iau la socoteala durerile de cap cand e racita. In toamna, dupa ce venisem de la mare, a facut febra miercurea iar vineri seara acuza mari dureri de cap, i-am facut atunci analizele si control oftalmologic. Nu a iesit nimic. Totul parea in regula.
Sunt foarte ingrijorata, ce citesc pe net nu ma linisteste. Acolo scrie ca poate ascunde boli, chiar cancer {doamne fereste), mai zice ca pot fi pe baza stresului sau mostenite (tatal ei sufera des de dureri de cap).
Ati mai intalnit asa ceva?
Tatal ei nu ma ia inserios, mereu zice ca ma ingrijorez prea mult, chiar ca sunt paranoica(uneori chiar sunt), nu ma pot sfatui cu el.
Pt investigatii serioase ar trebui sa merg la Tg. Mures presupun.
Sfaturi? Se mai confrunta cineva cu asa ceva?

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Vad ca nu v-ati confruntat cu asa ceva...
Vreau sa completez ca la analiza scaunului de anul trecut a iesit ca are giardia, concluzia pediatrei a fost ca nu trebuie tratament deoarece nu prezinta simptome.

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Buna tyaa,
Am sa incerc sa iti raspund eu, cu toate can ustiu cat te va lamuri raspnsul meu.
Baiatul meu se vaita uneori de durere de cap, dar mai ales atunci cand e racit, respectiv si nasul infundat. Probabil presiunea din zona sinusurilor le da aceasta problema, ca si la adulti de altfel.
Nici eu nu cred ca te minte, mai ales ca nu mai e asa mica sa nu inteleaga clar ce o doare. Cred ca e mai bine sa iti urmezi instinctele de mama, nu inseala niciodata, si sa mergi cu ea la mai multi medici (poate un ORL-ist) pina iti dai seama ce ar putea avea....

Sanatate!



Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Danat, multumesc pt raspuns. Eu nu am pus la socoteala racelile. Se intampla aproape saptamanal sa se planga intr-o seara de durere de cap. Am sa merg la si la medicul de familie luni, sa vedem ce parere are, unde ne trimite.
Sunt tare nelinistita, trebuie sa ma lamureasca cineva de ce o doare capul.
Mi-e teama sa nu fie ceva grav, desi ma gandesc ca ar durea-o mult mai tare capul in acest caz si nu doar fruntea, sau uneori imi arata ca o doare deasupra unui ochi.
Pediatra cel putin nu a aratat ingrijorare cand i-am zis de problema.

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Si se intampla doar seara, ieri se speriase de un sarpe. Citisem ca unu copii au dureri de cap dupa o zi stresanta, sau plina de emotii..

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Da, tyaa, e posibil sa fie si vreo zi mai "grea" si pt ei uneori. Insa totusi, eu ca si copil, nu imi amintesc sa fi avut dureri de cap, decat dupa vreo mincare mai grea sa zic care imi facea rau la ficat/ bila. ALtfel, nu am avut dureri de cap, si stiu sigur, ca imi amintesc faze de pe la 3-4 anisori
Cel mai bine, investigheaz-o pina te linistesti, mai bine sa zica dr-ii despre tine ca esti pisaloaga si obsedata, decat sa aiba, Doamne fereste, copilul ceva...


Sanatate!




Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Maine megem la medicul de fam. Sa vedem ce si cum. Dar de cand am citit ce pot insemna durerile de cap nu sunt buna de nimic. Ca de obicei ma gandesc la ce e mai rau, desi puiul meu se joaca si nu a avut pana acum nici o problema de sanatate care sa ne dea de banuit ca ar avea ceva. Si totusi, e multa vreme de cand zice ca o doare capul...am emotii pt maine.
Danat, multumesc. Vad ca nici nu mai sunt altii in situatia noastra.

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Tyaa, sper sa gasiti o cauza pt durerile astea, dar te rog nu te mai stresa, nu poate fi cancer, intr-un an si jumatate ar fi evoluat, nu ramanea la stadiul de durere de cap.
Probabil e din cauza parazitilor sau e o predispozitie genetica, sau sunt probleme cu colecistul, mai bine cere bilet de trimitere la un pediatru bun, as avea mai mare incredere in el decat in medicul de familie.
Numai bine si sa ne spui ce ati gasit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Teodora,multumesc pt incurajari. Noi umblam la cel mai bun pediatru din oras. La medicul de familie nu mergem mai deloc, vreau sa mergem maine sa ne rogramam pt analize. Sa vadem cum ies analizele, apoi daca trebuie sa vedem alt pediatru inafara orasului sau nu. Da doamne sa nu fie cazul. Deja vad cum m-as prabusi daca as primi un diagnostic cum ar fi cancerul. Brrrrrrrrrrrrr

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Da, am facut niste analize. Din rezultate iese colesterolul 200, mergem la Tg. Mures pt analize la endocrinologie. In rest toate bune. In ultima vreme nici nu s-a mai plans de dureri de cap. Dar azi am mers la cabinet pt ca o doare gatul ( nu la med de familie, la pediatra la care umblam de obicei) si am iesit plina de draci. Vreau un medic care sa aiba rabdare sa discute cu mine. Cand a auzit ca am facut analizele la medicul de familie m-a certat ca de ce umblu la 2 medici, ca copilul e supraponderal si ca nu ar fi nevoie de mers la endocrinologie, dar sa merg daca eu vreau. Si ca ea mi-a zis ca trebuie doar regim. Dar nu imi poate raspunde la toate intrebarile mele si se grabeste mereu.
Nu mai suport sistemul asta.
La Tg. Mures vom merge dupa 11 iunie, medicul care ne-a fost recomandat e plecat in strainatate. Pana atunci mai bag o tura de stres.
Ce stiti? Cat de grava e problema asta? Si cat sa ma stresez in sensul asta.
Avem de evitat o multime de alimente care au colesterol :((.

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Vad ca ai fost la ORL. Ma gandeam ca are sinuzita sau vreo infectie la urechi. Ai incercat si la ochi? Poate are nevoie de ochelari. Mai ales ca o doare mai mult seara.

Mergi la inceput