Probleme cu mersul la baie

Probleme cu mersul la baie | Autor: anna32

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de aproape 3 ani face pipi singur in WC, se trezeste chiar noaptea pentru a merge la baie, inschimb nu reusesc sa il invat sa faca kk pe WC. Am incercat toata solutiile posibile, adica sa-l las neschimbat, sa ii explic frumos ca daca face in chilotii Scooby va plange, sa il cumpar un colac special. Nimic nu merge. Chiar mai mult, daca il prind cand incepe sa faca si vreau sa-l duc la WC incepe sa urle si sa spuna ca nu face kk si sa-l las in pace. Nu mai vrea nici sa recunoasca cand a facut. Problema mea e ca din Septembrie va merge la un daycare unde nu v-a sta nimeni dupa el sa-l spele si sa-l curete cand va face kk in chiloti si mi-e frica ca ma imi vor cere sa-i pun scutec. Asta ar fi culmea sa re-incepem cu scutecele la 3 ani.
Ar putea sa imi dea cineva o solutie, o idee ?
O colega de servici mi-a spus ca e greu la baieti pentru ca la pipi se sta in picioare si kk trebuie sa se aseze.... oare cat v-a mai dura ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Si eu sunt disperata . Baietelul meu nici pipi nu face, doar pe el. KK macar reusit la olita, rar, pus de bona cam cand stia ca e momentul. Dar nu ne anunta, ca si cum nu prea a inteles ce si cum. Mentionez ca are 2 ani si 5 luni, o sa ziceti ca e devreme, dar am reusit sa-l inscriu la o gradi de stat din septembire si tare mi-e teama ca n-o sa rezolvam problema pana atunci. Daca il intrebi unde face ele kk/pipi arata olita: "acolo". Teoria a inteles-o deci. L-am luat cu noi la baie, si eu si tati, i-am explicat ca nu poate sa se faca baiat mare pana n-o face si pe asta...nimic. Ne ignora pur si simplu cand vrem sa vorbbim cu el despre asta, evita contactul vizual, se preface ca are alta treaba.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Si eu sunt interesata de subiect. Al meu face 2 ani luna asta si de 2 saptamani am inceput operatiunea olita adica il las peste zi fara pampers si-l pun la anumite intervale pe ea. Cum il pun face pipi, ma mai si anunta cateodata dar caca nu vrea sa faca, face tot pe el. Imi spune ca face caca dar fuge de mine cand ii spun sa vina la olita si chiar daca-l pun pe olita nu face.
Sper si eu ca o sa primim sfaturi utile care poate se potrivesc si la copii nostri pt ca fiecare copil este diferit si ce merge la unul la altul nu merge.

17+ si mamica strengarului David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput