Pot fi paraziti?

Pot fi paraziti? | Autor: Adriana mica

Link direct la acest mesaj

Nu avem simptome clare; de ceva timp, acuza "dureri" la funduletz, in special seara. Initial, am crezut ca este de la pampers, dar mi se pare ca se accentueaza. In plus, in ultimul timp, pare un pic mai agitat decat de obicei. Are pofta de mancare, nu am sesizat sa se scarpine la nasuc.

Stiu ca aceste simptome pot indica multe chestii, sau nimic. Vom face maine un examen coproparazitologic, dar stiu ca este destul de greu sa depistezi parazitii.

Intre timp, ma gandeam sa incepem o cura cu semnite crude de dovleac. Stiu ca exista mai multe variante de tratamente naturiste, dar nu stiu care ar fi mai indicat sa fie administrat profilactic. Pediatra ne sugera sa imi dam ceva medicamentos, chiar daca analizele ies negative. Dar am citit ca medicamentele sunt destul de toxice si nu prea sunt de acord cu asta.

Le rog pe mamicile care au trecut prin asta, sa ma ajute cu un sfat.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Mai ai varianta amprentei anale. Si mai stiu ca unii paraziti intestinali nu mor decat la tratament medicamentos.

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Iar pentru Giardia se face o alta analiza a scaunului: antigen Giardia. E mult mai sigura decat coproparazitologicul. Nici eu nu i-as da medicamente fara o confirmare a diagnosticului.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana mica
Vom face maine un examen coproparazitologic, dar stiu ca este destul de greu sa depistezi parazitii.

Uneori asa este, depinde de ciclul de viata al parazitului. De aceea se duc mai multe probe(5-6) la un interval de 2-3 zile, pana rez. unul pozitiv.
Se poate face o hemograma completa, reper sunt eozinofilele marite desi nu-ti indica tipul parazitului, doar prezenta lui.
Analize: hemograma, coproparazitologic, coprocultura, antigen giardia, amprenta anala(pt. oxiuri) si coprocitograma(daca este rec. de medic).
Asa cum a spus si Claujro, sunt paraziti "imuni" la naturiste(administrezi degeaba iar intrusul evolueaza).
Profilactic: doar igiena, daca se poate(la un strumf. mic este greu fiindca sunt cu manutele peste tot si apoi duc la gurita).
Nu as administra nimic daca toate acele analize sus amintite ar iesi negative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Maine mergem cu proba la coproparazitologic. Vom vedea daca din aceeasi proba ne pot lucra si coprocitograma, si vom repeta analizele dupa cateva zile.

Chiar avem o hemoleucograma completa, pt ca tocmai ne-am operat de polipi, si ma voi uita sa vad daca apar ceva rezultate in afara intervalului normal.

Ce este ciudat, etse faptul ca manifestarile despre care vorbeam, nu se manifesta in mod constant. Cu siguranta, nu vom accepta tratament alopat fara o confirmare pri analize ca este aboslut necesar. Daca simptomele persista, voi cere la pediatru sa ne recomande si alte analize, macar sa fim siguri.

Multumesc tuturor pt sfaturi.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Mai ai varianta amprentei anale. Si mai stiu ca unii paraziti intestinali nu mor decat la tratament medicamentos.

Mara si Matei

Claujo unde se face in buc amprenta anala ? io am cautat la lab si nimeni nu are analiza asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

Readuc in prim plan subiectul ...unde se face in buc amprenta anala ptr indivizi chiar caut ....

Mergi la inceput