chist de plex coroid

chist de plex coroid | Autor: claudiai

Link direct la acest mesaj

Salut !
Cand eram insarcinata cu fata am facut ecografia de morfologie fetala, in urma careia a rezultat ca puiul meu avea un chist de plex coroid drept de 7,7 mm. Doctorul mi-a zis ca nefiind asociat cu nici un fel de malformatii nu-i o problema ... spunea atunci ca este posibil sa se resoarba insa n-a fost asa; dupa nastere, la un control ecografic facut la cateva zile, acel chist era inca pe pozitie, la aceleasi dimensiuni. Medicul ce i-a facut ecografia zicea ca nu-i grav, atata vreme cat nu creste - lua el atunci in calcul si varianta de a se resorbi ... Ne sfatuia sa tinem sub observatie chistul.
A trecut de atunci un an si jumatate ... doctorita de familie nu stie nimic; medicul ginecolog zice ca mai bine nu "zgandarim"; cel care i-a facut ecografia la nastere a plecat in strainatate iar cel ce-i tine locul n-are habar de asa ceva ....
Intrebare: Unde si cum as putea sa fac investigatii in aceasta directie? A mai trecut cineva prin asa ceva? Cunoaste cineva vreun doctor bun specializat in asa ceva?
Va multumesc anticipat ...


-----------------------------------------------------
Mami fericita de Victoras ( 4 ani) si Ani ( 1,6 ani)
poze: http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=62151

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Si fetitei mele i s-a depistat un chist de plex coroid la eco de 22 saptamani. La fel mi s-a spus ca nu pune nici o problema daca nu este asociat cu alte defecte. O colega de forum ma consola ca e posibil si noi sa avem asa ceva si nici sa nu stim, ca doar mamele noastre nu faceau eco. Din fericire la 28 saptamani se resorbise.
La 1.6 ani nu se mai fac ecografii? Suna la o clinica mai mare si vezi ce-ti zic.
Succes!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Fara sa vreau sa va sperii dar ce numiti voi "chist" de plexus choroid ca eu stiu ca exista numai tumori de plexus choroid, care pot fii intr-adevar benigne sau maligne, Doamne Fereste.

Si o tumoare benigna poate creste si crea probleme MAJORE. Eu i-as face copilului un CT scan si un MRI ca sa va spuna medicul radiolog ce "vede" el acolo.

Multa sanatate,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Si Miruna a avut chisturi de plex coroid, la echo de 21 de sapt avea chiar 3...din fericire insa s-au retras mai apoi. Mergi inca la un pediatru cu copilul si vezi ce zice, poate se pricepe.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


margele si alte zorzonele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Daca intr-adevar e vorba de acest diagnostic eu zic sa nu te stresezi. Gasesti info si pe net suficienta si consistenta, eu n-am vazut niciunde nimic ingrijorator altceva decat ca soft-marker la defecte cromozomiale ale fatului la echo morfologica de trim 2 (in speta edward syndrome parca).

Daca e ceea ce se numeste aici "choroid plexus cysts" nu are nicio relevanta patologica si in majoritatea cazurilor se resorb inainte de nastere, dar si daca nu, nu interfereaza cu nicio functie a creierului, cu personalitatea sau cu "invatarea", sunt total benigne. Asa este, poate avem multi dintre adulti, cine sa ne mai caute. Cel putin informatia pe care o detin eu asa zice.

Tu ai observat ceva in comportament? Sau te-a pus ceva pe ganduri sau te-a ingrijorat?

mimitete, nu sunt tumori, e altceva. DACA diagnosticul e corect.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiai spune:

mQQm - toate aceste lucruri eu le cunosc deja, insa medicii cu care am incercat sa vorbesc nu stiu mare lucru (cel putin medicul pediatru al copiilor este total pe langa). Medicul ginecolog mi-a spus ca nu se stiu prea multe pentru ca cercetarea acestor cazuri este de data recenta (cam 5-10 ani).

Informatiile pe care le-am adunat eu sunt in general reduse la o analiza a ecografiei morfo-fetale; de cele mai multe ori aceste chisturi sunt acumulari de lichid amniotic ce se resorb pana la nastere. Poate tocmai de aceea nimeni nu prea stie sa-mi dea raspunsuri concrete ...

Teoretic n-ar trebui sa-mi fac griji, dat fiind ca micuta mea are o perfecta (poate chiar peste medie) dezvoltare psihomotorie. Insa eu vad acest chist ca pe o mica bomba cu ceas despre care, din pacate, nu stiu nimic. Este adevarat ca sunt foarte mici sansele ca acest chist sa creasca sau sa creeze probleme, insa atata vreme cat exista si cea mai mica urma de indoiala eu nu pot sta linistita. Trebuie sa stiu ce este in capsorul micutei mele iar asta inseamna investigatii. Problema este ca medicii cu care am venit in contact pana acum nu stiu nimic ...

-----------------------------------------------------
Mami fericita de Victoras ( 4 ani) si Ani ( 1,6 ani)
poze: http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=62151

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

si la noi s-a depistat la morfofetala chist de plex coroid, insa la urmatoarea eco se resorbise. cel care l-a descoperit a fost dr Albu de la giulesti. si la fel ca mai sus, si dansul mi-a spus ca nu este nici un pericol, ca putem sta toata viata cu el fara sa stim. si mi-a dat ex unui batran de 80 si ceva de ani care avea asa ceva si poate si el tot din nastere.
pana acum la rares nu se simte nimic, a mers la 11 luni, pe la 10 luni in casa, intelege si stie tot insa e lenes la vorbit. insa nu am facut niciodata legatura cu chistul(vorbeste cuvinte f simple)








mami & bubu, foarte specialul meu


NU voi fi un parinte obisnuit, deoarece am ocazia sa fiu unul extraordinar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Claudiai, imi pare rau ca n-am putut sa-ti spun mai mult decat stiai deja, dar nu reiesea din prima ta postare, in plus mai citesc si-altii.

Aceste chisturi nu sunt "afectiuni" noi, doar investigatia care le depisteaza atat de devreme (echo morfologica) este intru-catva. Ceea ce mi-a spus medicul meu si s-a confirmat la o cercetare personala dar amanuntita prin documentatia disponibila, este ca nu exista nici un caz in care sa se poata face vreo asociere intre chistul de care vorbim ne-resorbit si o boala dezvoltata de o persoana ulterior pe parcursul vietii. Asadar eu nu cred ca-i o bomba cu ceas, ci "harmless", asa cum a categorisit-o dr meu, dar tu esti libera sa cauti raspunsurile tale. Eu doar scriam pe-aci.

In alta ordine de idei, ma indoiesc ca vei primi in subiectul pe dc vreo informatie asa cum o astepti tu.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

un articol mai nou, nu stiu daca-l stii, uite ce zice
http://fn.bmj.com/cgi/rapidpdf/adc.2008.155028v1

Parents of well newborns with a single cyst should be reassured and
neurodevelopmental follow-up is not necessary
Parents of well newborns with a single cyst should be reassured, no
investigations are necessary.


da click acolo unde scrie begin manual download

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Si eu sunt o viitoare mamica de baietel in 22 de saptamani care se confrunta cu aceasta necunoscuta foarte stresanta.... Chistul a fost descoperit la eco de 18 saptamani si masura 6/6 mm. Initial am stat destul de linistita pt. ca m-am informat pe net si am inteles ca in general dispar. Zilele trecute insa am facut eco morfo de 22 saptamani....si neagra surpriza... chistul a crescut si are acum 6/8 mm. De data asta chiar ma cuprinde panica de-a binelea, ma asteptam sa scada si nicidecum sa creasca... A mai patit cineva asa ? din cate am mai citit pe aici majoritatea celor care au trecut prin asta la a doua eco chiastul disparuse/ se diminuase. Cea mai presanta intrebare pt mine acum este : pana la ce dimensiune acest chist nu pune in pericol alte lucruri prin creierasul lui bebe ? Va rog mult ajutati-ma. Orice info este binevenita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Alina, nu te panica, inca se mai pot retrage. Daca citesti ce-am scris mai sus, la echo de 21s la Miruna inca erau prezente. Pana la echo de 28s s-au retras, toate. Din cate mi-a spus dr nu sunt amenintatoare de viata si nu dauneaza dezvoltarii lui. De curiozitate, triplu test ai facut? A iesit ok?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii si zorzonele


Mergi la inceput