defect de sept atrial (DSA)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Gabriela ,cum a fost ? Tot 8 mm a masurat ? E nevoie de interventie ?



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ploscariu spune:

Am fost la eco-cord la Intitultul Inimii, orificiul este intre 8 si 10 mm. este nevoie de interventie, o sa aflu dupa pasti cand va fi facuta.

POZE RECENTE , poze de la serbare ,
poze de la intalnirea cu Mosu' ,party la gradinita
poze cu Ioana si Ionut

www.weddingcountdown.com/ticker/b9szi95.png" target="_blank">Gabriela - mami de Ionut 14.01.2008si Ioana 13.12.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Gabriela, multa sanatate lui Ionut si sa ne tii la curent cu starea lui. Sunt convinsa ca totul va fi bine

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Gabriela, vad ca ai primit destule informatii (bune) si ca puiul este deja sub observatie ... dar poate vrei sa afli si cum e, de la o persoana in cauza :).
Eu am avut DSA, descoperit f. tarziu. Ca copil lesinam f. des, lesinurile cauzate de stres spontan, sau oboseala (nu fizica, culmea). Fiind si grasuta oboseam usor, dar nu stiu daca de la greutate sau inima. Lesinurile s-au diagnosticate ca lipsa de calciu (mai tin minte ca am facut si un EKG, dar nu s-a descoperit nimic) ... m-au indopat ai mei cu calciu ;)
Ca adolescenta au aparut crizele (sorry, chiar nu stiu termenii in romana): inima batea f. tare, asa incat se simtea, se putea vedea si cu ochiul liber cum se ridica piptul, pulsul era cam la 180 ... treceau cam dupa cateva secunde sau cateva minute. Invatasem ca daca imi tineam respiratia, se opreau mai repede ... extremitatile incepeau sa ma doara, in rest eram ok.
Un doctor "f. bun" mi-a spus dupa n-teste ca am un defect de clapa, dar nu grav.
La 21 de ani am facut embolie pneomonala ... a fost f. nasol, atunci s-a si descoperit defectul initial.
La 24 de ani am mers la Deutsches Herzzentrum sa "rezolv" problema prin cateterism (vroiam copii :)), iar atunci dupa alte investigatii s-a descoperit ca "gaurica" era prea mare si prea sus, iar "umbreluta" ar fi putut opri sangele spre creier ... asa ca a fost necesara operatia si "carpita" gaura.
Atunci am aflat de fapt (dadusem de doctori buni ;)) ca am avut noroc chior, ca as fi putut fi moarta, ca acel cheag de sange - sau altul (aceste cheaguri putand sa se formeze cand se amesteca sangele oxigenat cu cel neoxigenat) - s-ar fi putut duce pe creier. Partea dreapta a atriului era dubla in marime, plamanul a fost mereu inecat de cantitate mare de sange.
Acum pot spune ca sunt sanatoasa, am nascut de 2 ori natural ... doar ca atunci cand sunt obosita inca mai fac crize.
De ce ti-am povestit atat: am vrut sa vezi ca se poate trai si fara operatie, dar cu mult noroc ;) ... si ca ar fi mai bine sa "rezolvati" problema cat copilul e mic, sa poata creste sanatos. Corpul se adapteaza usor, dar de ce sa-l chinuim fara rost.
Si ca nu mereu este posibila interventia prin cateterim, depinde de marimea gauricii si locatia ei. Oricum, operatia este usoara, de rutina ... refacerea, mai ales la copii mici, rapida.
Si ca nu trebuie sa-ti faci reprosuri, e printre cele mai frecvente defecte ale inimii ...
Numai bine si multa sanatate puiului!

Dragostea mea Cristian & Iubirea mea Amélie

---------------------------------------------
De la INIMA ta pentru INIMILE lor: www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ploscariu spune:

Irinusha, ma bucur ca am descoperit aceasta problema si ca Ionut nu va trebui sa treaca prin ce ai trecut tu, m-am tot gandit la ce s-ar fi putut intampla daca nu descopeream defectul, dar mai bine sa nu aflu niciodata, sa dea Domnul ca Ionut sa se faca bine!

POZE RECENTE , poze de la serbare ,
poze de la intalnirea cu Mosu' ,party la gradinita
poze cu Ioana si Ionut

www.weddingcountdown.com/ticker/b9szi95.png" target="_blank">Gabriela - mami de Ionut 14.01.2008si Ioana 13.12.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Ploscariu multa sanatate la baietel si sa dea Dumnezeu sa mearga totul bine. Eu nu am ajuns la Tg. Mures dar am auzit numai de bine de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Gabriela, ti-am trimis PM .




The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoredanaB spune:

Dumnezeu sa va intareasca si sa ii poarte de grija puiului vostru. Trebuie sa fiti tari si sa ganditi pozitiv chiar daca in asemeanea situatii e foarte greu. Imi amintesc foarte bine prima data cand mi-am vazut bebele dupa operatie. Cand am intrat la Intensiv chirurgul ne-a intampinat si ne-a informat cum a decurs operatia si la ce trebuie sa ne asteptam in urmatoarele zile. Dar parca nu-l auzeam. Ma uitam la Eric si zambeam. Stiam ca pentru noi va fi un nou inceput.Ii multumesc Domnului ca acuma este sanatos.
Multa sanatate copilasului vostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titelu spune:

va dorim succes,noi ne-am operat baietelul de 1 an si 8 luni la Budapesta in octombrie ,cind avea 1 si 2 luni.A avut stenoza grava,a ajuns asa din cauza Opritei Simona din Cj,a tot amanat pina s-a agravat ,a fost necesara o interventie in urgenta care a durat 6 ore si costurile aferente.Suntem in sesizare la CMR si urmeaza cazul in instanta,puteam sa-mi pierd copilul.Tot atunci era o fetita de 7 luni operata ,gaurica in inimioara,tot Oprita a monitorizat-o si a ajuns la Budapesta.Dr Cotui este O.K.(dupa cum se aude),dar trebuie sa ajungi la el.Noi mergem luna asta la control,la budapesta,daca vrei intreb pe cei care se ocupa de baietelul meu,despre voi.daca vrei tel 0745592528

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Titelu, voi ce mai faceti? Cum evolueaza baietelul?

Mergi la inceput