dintisori care ies greu

dintisori care ies greu | Autor: danat68

Link direct la acest mesaj

baietelului meu de 10 luni i-a iesit primul coltisor de dinte,un
incisiv lateral-sus acum o luna si de atunci n-a crescut decat 1.5-2mm peste gingie.Am senzatia ca o sa ramana asa ceea ce mi se pare de-a dreptul anormal. In plus in urma cu o saptamana am mai simtit un coltisor la un dinte incisiv central jos dar care inca n-a crescut de loc. De agitat este agitat de multa vreme si-i curg balutele(de cateva luni bune, si se trezeste noaptea de 3-4 ori si adoarme destul de greu de multe ori si nu cred ca doar de la dinti, mai degraba de la gaze )Aveti idee de ce ies asa greu si cum se poate rezolva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

sincer nu stiu ce sa iti spun..si lui bb meu ii ies greu...la 1 an si 2 sapt ia dat primul dintisor...dar de sus....acum ia dat unul de jos si se mai vede unul....o sa creasc ei stai linistita...noi ne temeam ca nu o sa ii mai crape gingia odata si o sa avem un copilas "babutza"dar ne-am inselat..putintica rabdare..dac nu du-te la pediatru.....el cu siguranta iti va da ceva...calciu sau ...eu stiu..pupici

14 martie 2008 m-am nascut!!!!deja am un anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Danat, nu te ingrijora ca nu este nici o problema.

Si lui Dudu i-ai iesit foarte greu dintisorii. De regula, cate 2-3 in acelasi timp.

Eu insa am o alta problema: lui Dudu ii lipsesc doar ultimele masele. Gingia este foarte umflata (de cateva luni), dar pana acum nu a iesit nici un coltisor. A implinit 2 ani si jumatate, deja incep sa imi fac griji...

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Berarpiri spune:

danat-mai asteapta putin,inainte sa-ti faci griji.
Fiecare bb are felul lui de-a fi.De ex. fetitei mele,timp de 6 luni,i-a tot iesit cate un coltisor din 4 masele,abia acum sunt
iesite de tot...ce vreau sa zic,e ca poate dura ceva timp,pana creste
dintisorul.

andreea, Ambra
cand implineste sufletelul nostru 2 ani
cu Ambra ;www.onetruemedia.com/shared?p=617ac8b91f0a1a8acaba53&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">puterea dragostei
,,In tot raul e umpic de bine,si in tot binele e si umpic de rau.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat68 spune:

va multumesc frumos la toate,eram putin ingrijorata pt. ca la toti bebeii cunostintelor si prietenelor dintisorii au spart si au aparut la dimensiunea normala in cateva zile pana la 2-3saptamani maxim. Inainte de a posta pe forum am fost la medicul de familie si nu mi-a dat nici o explicatie dar mi-a recomandat sa-i dau 4picaturi de vigantol 1 luna de zile si calciu sirop in jur de 10zile.
Simptome de aparitie a dintisorilor dupa cum am mai spus am de mult timp, cam de la 3luni cu balute multe, treziri dese noaptea,agitatie la fel, dar poate fi si de la colici, gaze sau altceva. Voi astepta sa creasca , sunt curioasa in cat timp se va intampla sa ajunga la dimensiunea normala, si sigur va voi da de stire.
pupici si sa auzim de bine, iar daca mai are cineva experiente de genul acesta am rugamintea sa-mi spuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

si fetitei mele de 7 luni ii cresteau foarte greu, si era si foarte agitata, mai ales ca au iesit 4 in acelasi timp, iar pediatra ne-a recomandat sa marim doza de vigantol de la 3 la 4 picaturi timp de 10 zile

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111 -povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gargoyle spune:

Nu e nimic. Si fetitei mele i-au iesit majoritatea dintilor extrem de repede, dar la 2-3 am asteptat cu lunile. La 2 maselute a fost umflat si vanat saptamani intregi pana sa iasa. Dentistul a spus atunci ca nu e nimic - problema era daca se umfla toata zona sau daca facea febra mare, atunci ar fi trebuit sa faca o incizie.


Mami de pisicuta (28.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Danat, primii doi dintisori de jos i-au aparut Alexiae pe cand avea 10 luni, la un an, i-au iesit cei doi de sus, la un an si 2 luni i-au iesit 2 masele, iar acum, la un an si 3 luni, are o erupti f. puternica de dinti, adica ies mai multi dinti si masele deodata. Vreau sa-ti spun ca e groaznic, dar nu ai ce face. Fiecare copil e unic. Asa ca nu te ingrijora, e f. normal tot ce se intampla.

MARINELA


Patty la 14 luni

Patty - la 13 luni

www.onetruemedia.com/shared?p=446deee9a0928e410b8c0a&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a inceput fericirea......


PATRICIA ALEXIA

Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si fetitei mele ii ies greu si ca atare e nervoasa si obosita uneori, isi roade degetelele, noua ne-a dat calcarea phosphorica D15 de la plantextract, care zice ca ar ajuta-o pt vigantolul ii taie pofta de mancare si asa mica. Are 2 ani si 3 luni si e la rand cu cei 4 molari, setul 2, sunt umflati putin dar asa stau de cateva saptamani bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manucu spune:

Mihnea are 6 luni si 3 sapt , si de la 3 luni tot saliveaza de-i skimb 2, 3 bluze pe zi si nimic, nici un dinte. In fiecare zi ma uit sa vad daca apare ceva, ceva. Noroc ca am citit ca pot iesi si mai tarziu. eu credeam ca ies "ca la carte" la 6 luni .

mamica lui Mihnea-Gabriel (15.09.2008)



Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Manucu, si Alexia saliva de la 4 luni si-si rodea degetelele, si ....nimic. Poate o fi si din cauza lipsei de calciu? Eu nu prea i-am dat Vigantol. Dar stiu copii care au luat si tot tarziu si greu le-au iesit dintii.

MARINELA



www.onetruemedia.com/shared?p=446deee9a0928e410b8c0a&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a inceput fericirea......


PATRICIA ALEXIA

Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput