arata cu degetul, dar nu vorbeste

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Cel mai bine e sa mergi la un psiholog. Daca el spune ca nu sunt probleme te pui pe asteptat . Baietelul unor prieteni nu a vorbit pana pe la patru ani. Adica zicea doar mama si inca cateva cuvinte stalcite. Toate lumea le spunea ca e normal, ca asa sunt unii copii, etc. Cand au ajuns in sfarsit la psiholog avea patru ani jumatate si grave probleme de limbaj si comportament. Deci mai bine sa fii tu un pic paranoica decat sa fii prea lasatoare.

Multa sanatate

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

baietelul meu, la doi ani si 3luni nu spunea nici macar "mama"; in schimb executa tot ce ii ceream (bineinteles si aici in functie de toanele lui); am incercat sa ii testez si auzul, asa ca ma intorceam cu spatele la el si ii ceream sa imi aduca diverse lucruri; am incercat niste remedii homeopate vreo 3 luni .
abia pe la 2 ani si 10 luni a inceput sa rosteasca ceva cuvinte
dezvoltarea limbajului a luat avant abia dupa ce l-am dus la gradinita.
dezvoltarea limbajului a fost defavorizata de achizitiile pe plan afectiv si intelectual.
un copil dezvoltat intelectual nu presupune neaparat un limbaj foarte dezvoltat 9afirmatia unui pediatru renumit din orasul meu)

eu zic, in primul rand sa te asiguri ca aude perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Da. Fa o vizita la ORL pt a fi copilasul consultat, apoi, pt linistea ta, mergi cu el la psiholog.


Si pe mine ma asigura toata lumea ca nu are fetita nici-o problema, pana nu a vazut-o un psiholog, nu m-am linistit.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

Stai linistita
Baietelul meu la 3 ani abia daca rupea citeva cuvinte acu la aproape 4 nu-i mai tace gura .....cred ca recupereaza Citeodata chiar imi doresc sa taca macar ptr 1 minut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura331

E normal ca un copil de 2 ani si 2 luni sa arate cu degetul si sa nu vrea sa se exprime?
Va multumesc!
Laura din Constanta


Am fost si eu acolo.
Fi-mea spunea doar "mama", "tata" "Apa", ma rog, cateva cuvinte.
Daca nu are probleme de auz sau de coarde vocale, atunci tot ce poti face este sa te faci ca nu pricepi.
Copilul arata cu degetul si tu zici "Ce sa-ti dau? Nu inteleg? Spune-mi ce vrei pentru ca eu nu inteleg/nu vad ce-mi arati. Dar daca imi spui o sa inteleg ce vrei".

Fi-mea s-a culcat intr-o seara nevorbitoare si s-a sculat de dimineata vorbind in propozitii. Stricat, dar in propozitii.
La aproximativ 2 ani si 2 luni.


Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Poate te ajuta sa vezi unde sunteti cat de cat exact cu dezvoltare emotionala, motorie si cognitiva daca faceti testul acesta http://autism.gamara.ro/portage/ sa completezi incepand de la rubricile de 0-1 an si poti sa iti faci o idee cam cu ce zic medicii ca ar trebui sa faca un copials pe varste. Trebuie facut test sa vezi daca aude si se iau in calcul in ceea ce priveste dezvoltarea multe alte lucruri, cat de multe intelege, ce anume face ca jocuri si activitati la varsta aceea, cum isi manifesta emotiile, etc. Nu este chiar ok sa nu vorbeasca, nu ai scris daca nu vorbeste deloc sau prefera ca idee sa arate cu degetul. Eu am un baietel de 3 ani care a avut pb cu vorbitul dupa ce l-am adus aici la varsta de 1,4 ani (a avut un start foarte bun si apoi pauza aproape o jumate de an) si inca avem de recuperat ca vb amestecta si nu construieste inca fraze asa cum aud ca fac copilasi care vb intr-o singura limba. Testul acesta m-a linistit si am vazut ca e chiar ok si chiar peste varsta lui in momentul de fata. Sunt o multime de carti care te ajuta sa dezvoltati limbajul si iti explica cum sa actionezi, ca idee nu este bine sa ii satisfaceti toate dorintele doar la indicatia degetului si sa subintelegeti voi toate cuvintele, fa testul si eventual consultati un medic sa excludeti alte probleme si apoi inarmati cu dragoste si rabdare la treaba ...daca e numai intarziere de vorbire nu e nici o problema, asa cum ti-au pus celelalte mamici pana la urma toti vorbesc.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

A spus cineva mai sus ca un copil care vorbeste mai tarziu are inteligenta peste medie. Eu auzisem exact invers, si ma panicasem toata, ptr ca fetita mea Oana avea aproape 3 ani si nu spunea decat "mama", "tata", "apa" si inca 2-3 cuvinte. Fapt ptr care m-am dus la pediatru, care ma linistise in nenumarate randuri pana atunci, spunandu-mi ca atata timp cat intelege ce-i spun este totul ok . Si am inceput controalele: la orl, la logoped( care mi-a spus ca pana la 4 ani el nu poate face nimic), la psiholog ....si toti mi-au spus acelasi lucru: daca intelege ceea ce ii spun, totul e ok, doar ca-i mai puturoasa, si m-au "avertizat" ca atunci cand isi va da drumul, va vorbi fara sa stalceasca cuvintele si direct in propozitii, ptr ca ea acumula tot. Ei bine, la 3 ani si 4 luni a inceput...si greu o mai opream.
Acum are aproape 12 ani si a terminat sem I cu 9,36 , deci nu-i deloc adevarat ce-mi spusese o "binevoitoare", a carei nepoata vorbea de pana sa implineasca 1 an( sau asa spunea ea, bunica).

Baiatul meu are 2 ani si 5 luni, si vad ca seamana cu sora-sa cea mare, n-are mai mult de 10 cuvinte in dictionarul lui, dar intelege tot, asa ca nu mai ma stresez, cand va avea chef, va vorbi.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput