bebe nu vrea sa manance ciorba

bebe nu vrea sa manance ciorba | Autor: dede_89

Link direct la acest mesaj

buna fetelor!
bebei vostri mananca ciorba? ca fetita mea de 9 luni nu vrea deloc sa manance ciorba, inainte manca ciorba acum numai vrea deloc.in rest mananca orice mancare. ce sa ma fac?
ce sfaturi imi dati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui dede_89

buna fetelor!
bebei vostri mananca ciorba? ca fetita mea de 9 luni nu vrea deloc sa manance ciorba, inainte manca ciorba acum numai vrea deloc.in rest mananca orice mancare. ce sa ma fac?
ce sfaturi imi dati?

dede,mesajul tau e pe bune?

_
Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui dede_89

buna fetelor!
bebei vostri mananca ciorba? ca fetita mea de 9 luni nu vrea deloc sa manance ciorba, inainte manca ciorba acum numai vrea deloc.in rest mananca orice mancare. ce sa ma fac?
ce sfaturi imi dati?


dar trebuie sa manance ciorba? adica e vitala, nu poate trai fara ea? dede, lasa copila in pace, are dreptul sa se plictiseasca daca ii oferi ciorba in fiecare zi, luni de zile. las-o o saptamana-doua si ofera-i iarasi, s-ar putea s-o accepte.

secretul sa nu ai un copil mofturos la mancare este sa-i oferi hrana cat mai diversificata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

rabdare :)
nu fugi dupa ea cu papa toata ziua, sa simta ca-i fomica si sa-i faci supica crema care le place cel mai mult ca-i usor de mancat .
Acuma ea descopera lumea, nu are timp de mancat :)

www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Chiar asa! Care e problema, daca nu vrea, nu-i da! Eu i-am dat ciorba fetitei mele abia pe la 1 an, in primul rand pt ca mai devreme nici vorba n-ar fi fost sa-mi poata manca doua feluri.
La 9 luni, copilul are nevoie de fibre si vitamine din legume si fructe, de carne, de ou, de lactate. Nu de ciorba...

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
www.onetruemedia.com/shared?p=7f4020c8ca8fe8c9c90c20&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul an al Iuliei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede_89 spune:

daca ii dau legume cu carnita mananca.dar cand ii dau sa manance ciorba nu deschide gura incepe sa planga.chiar si cand nuami putea de foame ea facea nani decat sa pape ciorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

aoleu, cred ca ai inceput foarte devreme diversificarea daca la noua luni ati ajuns la ciorbe etc!

Sibylle

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

si Mufa a primit ciorba/supa prima data abia pe la 10 luni, si nu a fost incantat...si nici ca i-am mai dat pana acum vreo 2 saptamani, cand, s-a schimbat gustul omului, ii place...desi, la noi, e mult zis ciorba, e piure acrisor mai mult, ptr ca eu ii pun acolo toate legumele si carnea, si pun putina zeama, ca sa manace..lui nu-i place zeama lunga, prefera in mod clar piureurile, asa ce serveste un piure cu gust de ciorba, sau de supa, dupa caz..

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Citat:
citat din mesajul lui dede_89

daca ii dau legume cu carnita mananca.dar cand ii dau sa manance ciorba nu deschide gura incepe sa planga.chiar si cand nuami putea de foame ea facea nani decat sa pape ciorba.



deci...sa mor daca inteleg...de ce insisti sa-i dai ciorba daca nu vrea, si mai ales, daca mananca bine legume cu carne???..vrei tu sa-i dai neaparat zeama chioara?..nu-si are rostul..ca sa nu mai spun ca e inca mica, are tot timpul sa manance si ciorba, daca ii va placea. Daca o fortezi, s-ar putea sa nu mai vrea sa deschida gura la nimic!..

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

sa va spun...cand am incercat, la varsta potrivita, sa ii dau lui Matei supa chioara, in bibe, a refuzat si se uita la mine ca la prosti ... adica ce ai cucoana, nu mai aduce tata bani acasa sau ce? alceva de mancare nu avem????? in prima zi de supa copilu meu a mancat piure de legume din supa ce? el era de supa???? chiar si acum supele si ciorbele sunt facute cu o gama laaaaarga de legume, care aduc mult gust.

Tot in perioada aia am fost la un super dr care, la vaietele mele ca nu papa supa si ciorba, a zis: pai, daca nu ii place, f bine ca nu o papa!! si da nu ii place DELOC, aia e! iarasi f bine ca nu o papa! Asa am inteles ca inca de la varste mici pot sa-si manifeste preferintele.

Sfatul meu este :
- la ORICE mancare sau element nou introdus in alimentati, daca nu ii place, sa astepti 3 sapt pana incerci din nou
- dupa 2-3 incercari pune-i cruce: nu papa acel lucru si gata.... sunt treburi mult mai rele pe lume

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

A mea nu a mancat niciodata, dar niciodata supa - crema de legume. Am incercat si cu bibe, si cu lingurita...n-a vrut si pace. N-am insistat, i-am dat altceva de mancare si asta a fost. Nici acum nu e mare fan supa. Ce sa-i faci, gusturile nu se discuta, atat timp cat mananca bine si divers las-o in pace pt moment cu ciorba. S-o fi plictisit.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


margele si alte zorzonele


Mergi la inceput