Unghie incarnata

Unghie incarnata | Autor: elilov3

Link direct la acest mesaj

buna ziua
de vreo luna ma lupt cu o infectie la degetela mari de la picioare.
am incercat diverse tratamente de la bai cu apa fierbinte in zona cu prcina, la gaz, bai cu palinca baneocin pudra, pansat cu n-tipuri de creme...nimic nu a functionat.
in disperare de cauza am mers la doctor, care mi-a recomandat operatia la ambele picioare prin inlaturarea unghilor.
I-am explicat ca alaptez...a ridicat din umeri si nu a stiut ce sa imi recomande.
Eu momentan inca alaptez. va rog mult daca cineva a avut o astfel de problema cum a rezolvato...in ce a constat tratamentul...va rog din suflet sa ma ajutati..sugestii, opinii orice.
Va multumesc

Eliza mami de
ingeras Ionut Pavel
si de

Dimitrie Gabriel 12.11.2008 botez
*******************************************
"Ai curaj! Sterge-ti ochii!Adesea caderea e un mijloc de a te ridica mai sus"
William Shakespeare



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

alaturez mai jos poze cu unghile infectate nu stiu ce sa le mai fac
http://good-times.webshots.com/photo/2531694420104281140IpMGFm


Eliza mami de
ingeras Ionut Pavel
si de

Dimitrie Gabriel 12.11.2008 botez
*******************************************
"Ai curaj! Sterge-ti ochii!Adesea caderea e un mijloc de a te ridica mai sus"
William Shakespeare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am folosit mereu cu succes Fucidin, la toata familia.
E un unguent, te ungi cu el de 2-3 ori, inmoaie unghia si pielea umflata si efectiv scoti coltul cu o ustensila din trusa de manichiura sau cu unghia de la mana. Merita incercat.

multa sanatate !



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

si eu am avut probleme cu unghiile incarnate,de cand am fost gravida si nu mi le mai puteam taia cum tb....am mers de fiecare data la dermatologie,unde mi s a facut anestezie locala si apoi mi s a scos doar coltul,nu si unghia.
efectul anesteziei trece repede,te poti mulge si ii poti da lui bebe sa bea cu biberonul pana se duce anestezia.adica sa te mulgi inainte de anestezie,la asta m am referit.

edit ca m am uitat acum la poze,exact asa aveam si eu.pana nu scoti coltul,infectia nu va trece.si inca ceva-mie mi s a incarnat o unghie exact cand am ramas insarcinata cu cel mic si pt ca mi a fost frica sa fac anestezie in tp sarcinii am stat asa pana a facut bebe vreo 4 luni si mi am facut curaj sa ma duc sa scot coltul,pt ca anestezia doare ca naiba.
deci am stat asa cam 1 an si nu s a intamplat nimic grav.insa eu am stat toata sarcina numai in pat si in spital si m am incaltat numai in papuci,care nu ma apasau pe rana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Prin aceeasi situatie am trecut si eu si am operat ambele unghii, dar nu le-a scos, doar colturile de-a scos si a cauterizat locul.
Nu e f..greu.
A, si alaptam. Nu a fost nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

coltul unghilor este taiat in zona cu pricina ceea ce se vede este o carnoteie care a crescut in zona infectata....eu stau in provincie doci de aici nu cauterizeaza zona trec direct la tratament extrem jumulirea unghiei...eu nu vrea su ajung acolo....
si eu port tot papuci pt ca altceva nu suport..e jenant prin oras cu papuci
in cl nu ma mai vait de nimic suport orice numai sa imi treaca
multumesc celor care mi-au raspuns pana acuma

Eliza mami de
ingeras Ionut Pavel
si de

Dimitrie Gabriel 12.11.2008 botez
*******************************************
"Ai curaj! Sterge-ti ochii!Adesea caderea e un mijloc de a te ridica mai sus"
William Shakespeare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Deci ma vad pe mine acum fix 3 ani.
De atunci ma chinui cu degetul mare de la piciorul stang, si nu vreau sa te descurajez, dar dupa 2 interventii chirurgicale, una aici si una in Ro, inca nu e rezolvvata problema.
Probabil in vara, va mai urma o a 3-a.
Din ce am inteles, perioada sarcinii favorizeaza aparitia unghiilor incarnate, desi l-a mine s-a intamplat inainte de sarcina si ptr prima oara in viata mea.
Am fost operata, decupata unghia, dar se incapatzaneaza sa creasca la fel.
Urmatoarea interventie presupune arderea radacinii unghiei o portiune, ptr a o face sa creasca mai ingusta si sa nu se mai incarneze.
Aici dupa interventie nu mi-au dat nimic insa in Ro mi-au zis sa spal cu apa sterila si sa tin pansat, si sa dau cu Dermovate de 2 ori pe zi.



Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenz spune:

Buna!
Eu m-am operat anul trecut in aprilie pentru o unghie incarnata, la spitalul Bagdasar-Arseni, si dupa operatie am folosit (la recomandarea medicului) Baneocin unguent.
"Baneocinul este activ in toate infectiile provocate de germeni patogeni sensibili la neomicina si/sau la bacitracina. Actiunea Baneocinului unguent este intensificata de un pansament. Baneocin pudra: - Infectii bacteriene ale pielii de mica extindere, de ex: Herpes simplex, Herpes zoster/vezicule de varicela, impetigo contagios supurant, ulcere infectate ale gambei, eczeme infectate, dermatite fesiere (la nou-nascuti) infectate cu bacterii. Prevenirea infectiilor ombilicale la nou-nascuti. Dupa interventii chirurgicale (dermatologice) Baneocin pudra poate fi utilizat ca adjuvant in ingrijirea postoperatorie (excizii si cauterizari, tratarea ragadelor, ruptura perineala, episiotomie, rani si cicatrice supurante). Baneocin unguent: Infectii bacteriene focale ale pielii: Furuncule, antrax (dupa tratament chirurgical), foliculita barbiei, foliculita profunda, hidrosadenite supurative, periporite, perionyxis. Infectii ale pielii de extindere limitata: Impetigo contagios, ulcere infectate ale gambei, eczeme secundare infectate, rani si taieturi infectate secundar, opariri cu apa fierbinte, arsuri, operatii estetice si grefe cutane (de asemenea profilactic si pansamente cu unguent). Dupa interventii chirurgicale: Baneocin unguent poate fi folosit ca adjuvant in timpul ingrijirii postoperatorii: Baneocin unguent intins pe fese de tifon este eficient la pacientii cu infectii sau rani (ex. infectii ale canalului urechii externe, rani sau escare chirurgicale)."
Doctorita mi-a spus in timpul operatiei ca unghia este incarnata rau, desi la suprafata nu se vedea nimic asa cum se vede la tine, si mi-a mai spus ca orice alta interventie ( a mea sau a vreunei cosmeticiene) nu ar fi facut altceva decat sa inrautateasca situatia si m-ar fi durut din ce in ce mai rau. Fac mentiunea ca nu mi s-a extras toata unghia ci numai coltul.
Pentru ca alaptezi, nu stiu ce sfat sa iti dau, dar ar fi indicat sa faci operatia dupa ce vei intarca bebelusul. Pentru moment, intreaba un farmacist daca poti folosi acest unguent.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Am avut la ambele picioare la degetele mari. Dar n-am lasat sa ajunga chiar asa rau ca la tine. Mi le-e scos pedichiurista. Se pricepe. Io cam era sa lesin dar am simtit o eliberare. Sa stii ca acum si carnea aia/batatura crescuta te apasa mai rau decat cotul. M-a lasat bine bine la inmuita si a scos cu chiureta se numeste. Cel mai rapid trece cu kalamicina si/sau praf de antibiotice. Si inclusiv baneocin.
Exista creme cu xilina care te dai local sa nu doara cand scoate colturile, sau spray care amorteste locul de la un dentist :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

doamne...e urat rau..asa am avut si eu cand am fost gravi anul trecut incepand din luna a 6 pana vreo 5 luni dupa ...taiam eu si apoi iarasi venea..coltul nu il gaseam si cu asta basta...am fost la pedichiura desi eu nu prea merg..si mi-a spus ca nu are ve face pana nu se duce unflatura si ma prograat peste 3 zile ..intre timp eu m-am dat cu apa oxigenata de 10 %,nu arde nu nimic nu simti prea mare lucru..si impacghetari cu o solutie clorata...EUCLORINA...eu cre dca merge doar apa oxigentaa..apoi cand m-am dus la pedi m-au torturat..dar am rezustat eroic..mi-au spus ca la alte persoane aceasta operatiune o faceam in trei sedinte...logic ca pana s-a dus toata ditamai infectia aia a mai trecut 2 luni dar acum sunt ca noua..intre timp am fost si la mare si apa sarata ma ajutat fr mult...deci ce spune doctorul e o prostie...si eu nu am folosit nici o anestezie...,asa poti alapta bebelul...fa cum ti-am spus eu si ai sa vezi reusitele...
ceva nostim...pe mine ma dureau asa tare degetele incat daca tineam plapuma pe picioare plangeam de durere..maicamea mai nostima mi-a spus"tu cand te duci sa nasti sa le spui sa nu te atinga la degete ca te doare...!!

14 martie 2008 m-am nascut!!!!deja am un anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

dragele mele
eu nu am avut de lucru am taiat si coltul si carnoteia aceea..si a crescut din nou carnoteia...o sa incerc toate tratamentele ca daca ajung la chirurgii locali nush la ce sa te astepti
vai de mine cand citesc ma ingrozesc...off
edit
neliacris '...pe mine ma dureau asa tare degetele incat daca tineam plapuma pe picioare plangeam de durere'..apoi am trecut si prin faza asta
astept si alte opinii
Eliza mami de
ingeras Ionut Pavel
si de

Dimitrie Gabriel 12.11.2008 botez
*******************************************
"Ai curaj! Sterge-ti ochii!Adesea caderea e un mijloc de a te ridica mai sus"
William Shakespeare



Mergi la inceput