Alaptat

Alaptat | Autor: vrabiuta

Link direct la acest mesaj

Buna seara!

Avem mare nevoie de un sfat URGENT! Am scris si la help line dar cred ca aici avem mai mari sanse sa primim un raspuns rapid.

Bebelusa Ana Teodora, alaptata exclusiv, are 3 luni. Totul frumos si bine pana astazi, productie de lapte cat pentru doi. Azi insa am fost diagnosticata cu surditate brusc instalata si internata de urgenta la ORL. Mi s-a facut o perfuzie cu cocktail de medicamente si am intrerupt alaptarea (am reusit sa mulg 200 ml, estimez cam doua mese). Perfuziile vor fi in doua reprize a cate 5 zile.

Acum vin intrebarile:
- stie cineva care sunt sansele de a relua alaptatul dupa 10 zile de pauza?
- ar ajuta la asta daca ar alapta-o o data sau de doua ori pe zi o prietena cu bebel de aceeasi varsta?
- stie cineva un site pe care as putea gasi informatii despre cantitatile de substante medicamentoase secretate in lapte in 24h? (perfuziile vor fi dimineata, ma gandeam sa incerc seara sa ii dau sa suga "de consolare" dupa ce golesc sanul, ca sa nu fie riscuri)
- substantele din perfuzie mi s-a spus ca sunt incompatibile cu alaptatul, dar as vrea inca o parere, asa ca vi le trec aici (o sa vorbesc maine cu pediatrul, dar poate cineva are o informatie pana atunci): hemisuccinat de hidrocortizon 100mg, pentoxifilin 2 fiole, piracetam 2 fiole, vitamina b1 1 fiola, vitamina b6 1 fiola. urmeaza sa iau amoxicilina 500gr o tableta/8h, furosemid jumatate de pastila pe zi si telfast 1 capsula pe zi.

Multumesc.

mami de 2 x

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Daca te mulgi in mod constant, cred ca nu exista riscul de a pierde laptele. mai ales in 10 zile.
Nu stiu daca este potrivit sa fie alaptata de altcineva, in afara de tine. I se poate da formula cu lingurita, sau biberon, la varsta asta nu stiu cat de riscant este sa refuze sanul dupa biberon.
Multa sanatate!

Ioana 33+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Trebuie sa scoti laptele cu pompita atat timp cat faci acel tratement incompatibil cu alaptarea.Bineinteles ca prietena ta iti poate alapta puiul daca are si pentru el.
Sfatul meu este sa scoti lapticul foarte des,sa bei la fel de multe lichide si sa-ti pastrezi cat de cat calmul.In 10 zile nu se pierde laptele daca il scoti,mai ales daca o faci la intervale mici de timp si il scoti pana ce se goleste sanul.

STEFAN s-a intarcat brusc iar eu scoteam50 ml pe zi cand nu mai puteam suporta durerea.In acest fel lactatia mi s-a dus in 12 zile.

Deci scoate tot lapticul din sani si la interval mic de timp,sa nu se miscoreze "productia",bea lichide multe (cel putin 3-4 litrii de apa pe zi) si vei reusi nu doar sa-ti pastrezi lactatia si ci cantitatea

Iti tin pumnii sa fie totul bine,iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Eu cred ca ar fi ok s-o alapteze prietena, mai ales daca are si ea bebe de aceeasi varsta (deci presupun ca e sanatoasa)
Cat despre medicamente, imi pare rau ca nu pot sa te ajut, poate doar sa pui intrebarea pe la leche ligue http://www.llli.org/
Of, succes sa nu se intarce bebe
(dar doctorii care ti-au dat tratamentul nu stiau ca alaptezi? poate sa te sfatuiasca ceva.. sa-ti dea niste sfaturi... dar bineinteles ca ii doare in pix de treaba altora, nu?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna dimineata

multumesc mult pentru raspunsuri.
m-am muls chiar acum dar nu iese prea mult (doar 140 ml din ambii sani), maine schimb pompa. multumesc pentru incurajari, sper sa fie bine.
prietena e sanatoasa, o cunosc de 12 ani si avem acelasi medic. bebelusul ei e mai mare cu o luna.
surditatea brusc instalata e urgenta medicala si se trateaza doar in primele 72h. am ajuns la spital fara sa mai aud cu urechea stanga, cu auz distorsionat in urechea dreapta si cu tulburari mari de echilibru. pana ieri nu stiam ca se poate, la nici 35 de ani, sa surzesti brusc. si mai ales nu stiam ca daca nu se trateaza in primele 3 zile nu se mai poate face nimic. cei de la spital au fost profesionisti, mi-au explicat ce tratament am, au sunat si ei la un pediatru a carui indicatie a fost sa opresc alaptarea (maine sper sa o gasesc la tel pe pediatra noastra).

multumesc tuturor pt raspunsuri!

mami de 2 x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Ma bucur ca esti bine.. Nici eu nu stiam de surzitatea asta
(bine, eu ma complac cu una la o ureche de cand ma stiu)...

Of, ma bucur ca ai dat de doctori buni, dupa cum spui, scuze ca i-am judecat fara sa stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vrabiuta, multa sanatate iti dorim
Ref laptic, daca-l scoti si astfel stimulezi lactatia continuu, nu vei avea nicio problema dupa ce termini tratamentele.



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

vrabiuta, sanatate multa si pupici puiului mic



www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

vrabiuta, eu cred ca e o buna idee sa alapteze prietena ta! Macar de 2, 3 ori pe zi....

Sanatate, sa scapi de medicatie cat mai repede si spune-ne ce a zis si pediatra ta.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Multa sanatate

Eu i-am "alaptat" cu biberonul 8 luni... deci nu pierzi laptele, daca te mulgi, la fiecare masa de-a ei... Dar sa nu refuze ea sanul... daca prietana ta poate sa alapteze doi copiii, si pitica ta nu refuza... de ce nu... Mai ales ca ai f. mare incredere in ea...





Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

am vorbit cu pediatra - e exclus sa alaptez in urmatoarele zece zile. sfatul ei a fost: mami sa se faca bine, bebe are mai intai nevoie de mami si apoi de lapticul ei! cat mai putin stres, cat mai mult somn. bebe are deja 7 kg la 3 luni si daca nu se poate altfel, o sa creasca si cu lapte praf foarte bine. cred ca a spus-o ca sa ma incurajeze, ca m-a simtit ca nu-s ok...
a venit prietena mea la noi, a alaptat-o! am folosit niste mici trucuri, important e ca a functionat, acum avem bebeii "frati de lapte".
ma mulg, in ultimele 20h am aruncat cam 400 ml, mi se pare cam putin dar nu ma las... cand am intarcat-o pe prima noastra printesa o saptamana nu m-am muls decat putin sa nu stimulez productia, beam si ceai de salvie si tot aveam lapte pentru doi dupa sapte zile. acum in zece, cu muls cu tot, sper sa nu fie probleme.
nu stiu daca medicatia pe care o iau influenteaza cantitatea de lapte produs sau secretia lactata in sine. trebuie sa mai citesc.

multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru sfaturi!

mami de 2 x

Mergi la inceput