Copil de 2 ani spune ca-l doare capul....

Copil de 2 ani spune ca-l doare capul.... | Autor: Zina

Link direct la acest mesaj


Am o intrebare: v-ati confruntat cu "plangeri" din partea copiilor vostrii ca-i dor capul?
Baietelul meu de 2 ani si 4 luni, acum cateva zile, dimineata, a spus ca-l doare "aici", si-a aratat capul (la spate, la ceafa), dupa care si-a continuat activitatea fara modificari de comportament. Azi noapte cand l-am pus pe perna la leganat (se mai fataie noaptea in pat, se semitrezeste, nu poate adormi si cere sa-l legan)a spus din nou ca-l doare capul, dupa care a adormit f.repede. Alte simptome nu are, am fost deja de 2 ori la medic, l-a consultat si a spus ca nu are nimic (neuropediatru+medicul de garda). I-am recoltat sange (analizele sunt gata maine), am fost la ORL, unde mi-au spus ca totul e ok, copilul nu are absolut nimic, doar ca, cateodata spune si arata ca-l doare capul. Vi s-a intamplat?
Medicul mi-a spus ca parerea lui este ca a vazut pe cineva acasa care s-a plans de durere de cap si el acum imita, deoarece nu-i gaseste nimic.
Vi s-a intamplta si voua asa ceva?

Multumesc

Zina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Noi am patit-o cu durerea de spate.avea copila 2 ani si 2 luni si isi punea manutele la spate in partea de jos si spunea ca are aua.eram atunci in concediu si terminasem scutecele obisnuite si cumparam ce gaseam.am pus vaicareala copilului pe faptul ca poate o deranjeaza sau ,,mananca,,noile scutece.am mai cumparat de vreo 3 feluri dar vaicareala a continuat.asa ca am mers la dr care dupa ce a consultat-o si apasat-o bine a zis ca nu-si da seama ce e.copila la control cand a apasat-o nu a avut nici o reactie.s-a gandit totusi sa-i faca urocultura si asa am aflat ca e infectie cu piocianic.
Eu zic sa ai incredere in el si sa mai cercetati un pic.sunt sigura ca nici tu nu poti fii linistita daca il mai auzi vaitandu-se cu explicatia data de dr,,cum ,ca imita pe cineva,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Zina, si Toma a acuzat dureri din astea. La analize i-a iesit giardia. De cand am facut tratament, nu mai zice nimic. Somnul agitat ar putea avea ca explicatie tot o parazitoza. Mai poti sa verifici daca ii miroase guritza; si pofta de mnacare diminuata ar mai fi un simptom. La noi a iesut acest parazit dupa ce am cerut expres analiza pentru Giardia (ca a fost copilul o saptamana la cineva care ulterior a fost depistat cu chestia asta).
Sanatate!


Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Zina, vad ca esti din Deva, nu avem aceeasi pediatra . Exact asa mi-a spus si mie cand i-am pomenit de durerile de cap ale lui Matei. Mi-a spus ca a auzit in casa, pe cineva care se plange de durere de cap, un copil de 5 ani nu poate avea dureri de cap...

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In zona occipitala sunt centrii care deservesc vederea. Roaga pediatra sa te trimita si la oftalmologie.

Unul din baietii mei mi s-a plans vre-o 2 zile de durere de cap si acum a facut viroza (febra, varsaturi, dureri de burta...). Se pare ca era debutul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Off...Codrin se plange asa de "burtica".Si la fel imediat uita, nu are comportamentul schimbat.Nu se chirceste.NU sunt semne ca l-ar durea.I-au mai iesit paraziti in kk..dar nu au legatura cu "vaietatul "lui.Cred ca e doar asa...o chestie sa-l bag in seama.

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Cred ca poate sa-l doara!
De ex pe fata mea cea mare o doare capul (in zona cefei) atunci cand i-a fost frig afara (adica n-a avut caciula daca era frig), sau de la curent; si asta de mica.



*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput