Probleme la picioruse

Probleme la picioruse | Autor: Flory_28

Link direct la acest mesaj


Buna fetelor ,
sunt noua pe site, insa am o problema care nu-mi da pace si vreau sa stiu daca voi v-ati confruntat cu asa ceva. Am un bebelus de 4 luni si cand am plecat cu el din maternitate medicul neonatolog mi-a dat o recomandare pentru kinetoterapie. Mi s-a parut un pic suspect ca recomandarea era oricum pentru un cabinet particular. Nu am mers imediat , ci cand baietelel avea 3 luni, consultatia a costat 80 ron, a durat cel mult 5 minute (mai mult a durat sa-l dezbrac si sa-l imbrac) si mi-a spus ca trebuie sa-i pun niste fase la picioruse pt ca labutele picioarelor sunt orientate in afara si va trebui sa-mi fac un abonament de 10 sedinte (400 ron abonamentul, daca nu sedinta va fi de 45 ron), care oricum nu-mi va ajunge ca este nevoie sa facem mai multe sedinte.

Sa stiti ca nu am mers. As vrea sa-l mai vada si altcineva, un alt medic. Cunoasteti pe cineva? Am auzit ca ar fi bun medicul Oancea de la budimex.

Medicul pediatru mi-a spus sa-i fac eu masaj, ca statea cu piciorusele ca un brotacel - am remarcat ca toti copii stau asa in primele luni.

Voi ati avut probleme cu bebelusii?

Multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabib spune:

Va sfatuiec sa mergeti la o consultatie la Spitalul Marie Curie (Budimex) la dl. dr. Burnei - este un ortoped de mare clasa.
Spitalul dispune de o baza pentru fizioterapie (in policlinica), iar in spatele spitalului este un centru mare de fiziokinetoterapie, pentru copii cu probleme.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Si fetita mea a avut aceeasi probleme. Pt ca am fost la ortoped cum a implinit 14 zile i-au pus piciorusele in ghips. Ghipsul l-a tinut o saptamana, apoi l-am dat jos. Am pus ghips de 3 ori apoi am folosit niste ghetute ortopedice speciale. Ghetutele le-am luat prin casa de asigurari caci erau foarte scumpe. De cateva luni face gimnastica medicala cu un kinetoterapeut si masaj. Nu platim caci facem la centrul mama si copilul.
Eu zic sa mergi cat mai repede la un medic bun (noi tot la Budimex am fost). cu cat e copilul mai mic cu atat rezolvi mai repede problema.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Poze in concurs Clipe de viata 2008 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=18" target="_blank">nm1 si nm2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flory_28 spune:

Buna
multumesc pentru raspunsuri

trebuie sa merg neaparat sa nu fie prea tarziu si recuperarea sa dureze si mai mult; intai voi merge la budimex si vedem apoi ce trebuie facut

sper sa ne mai intalnim pe forum. pentru mine acest site a fost un real ajutor...inca de cand am ramas insarcinata...iar acum cand deja sunt mamica, gasesc tot ce am nevoie aici

multumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

flory, dar ce diagnostic i-a pus?
baiatul meu a avut picior valg la nastere si daca este accentuat, trebuie neaparat masaj!...eu zic sa nu risti, mai du-te la un medic bun ptr diagnostic si fa ce-ti recomanda. Se poate agrava in timp daca e intr-adevar vreo problema..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Multa sanatate!
Sper sa scapati usor!

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Poze in concurs Clipe de viata 2008 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=18" target="_blank">nm1 si nm2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Poti merge si la Prof. Dr. Jianu. Il gasesti si la Mediclass. Consultatia costa 120 ron. Noi am fost cu fetita la dumnealui.

Eu nu am inteles ce diagnostic i-a pus baietelului tau la nastere? Talus valum sau tal valg? Daca spui ca sta ca o broscuta e de bine..inseamna ca nu are displazie de sold..era mai rau daca nu putea sta cu piciorusele desfacute.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flory_28 spune:

Buna

imi amintesc ca pe biletul de externare scria picior valg; nu sunt in bucuresti acum, dar ma voi intoarce duminica si ma voi uita.

O sa mergem la doctor saptamana viitoare neaparat, se pare ca nu sunt singura care are aceasta problema.

cam cat se da la o consultatie la budimex? cand mergeam la ginecolog, cam 50 ron dadeam de fiecare data. Este bine sa dau tot atat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabi spune:

salutare,
Flory,picior valg a fost si banuiala dr. noastre neonatolog din maternitate.Asa ca la doua saptamani am inceput alergatura prin spitale .De la picior valg stang,la Gr.Alex. era la ambele,la alt cabinet era doar platfaltus,la altul era picior valg drept si asa am simtit ca o luam razna.Pana la urma am ajuns la dr.Szekely la Budimex care ne-a spus sa ne ducem acasa,sa avem grija sa ii cumparam pana la
doi ani incaltaminte cu taloneta(lucru pe care oricum il faceam).Fetita are acum aproape sapte ani si e OK.Asa ca bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Iti recomand cu incerdere si caldura pr Dr.Alexandru Thiery, un medic de mare clasa, are cabinet particulr,face multe iar o consultatie la el dureaza cel putin 30 min...e deosebit,daca ai stii cate explica!!!! eu am fost din braila la bucuresti special ptr el....aaa si sa stii k mai lucreaza si cu f multi medici kineoterapeuti,neurologi si multi alti nu imi vine in cap acum!!!!sincer nu am vazut medic ca el...jos palaria!!!


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

flory si noi am avut aceeasi pb cu matei. numai ca noi am luat-o de la 2 saptamani cu ghetute de ghips. le schimbam saptamanal. a durat cam 2 luni. apoi gimnastica acasa si masaj. nu mai are nimic de la 8-9 luni. pe noi ne-a urmarit d-l dr ionut szekely de la budimex. 50 ron e ok pt o consultatie. noi nu dadeam la fiecare consultatie, am dat o singura data in 2 luni (ca n-a primit). in schimb, dadeam la asistentele de la ghips de fiecare data 10 lei. sanatate!
mai spunea cineva mai sus: cu cat mai repede cu atat mai bine!

mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!

Mergi la inceput