6 dinti la 2.5 ani

6 dinti la 2.5 ani | Autor: marichiri

Link direct la acest mesaj

Buna ziua dragi mamici!
Fetita mea la 2.5 anisori nu are decat 6 dintisori si 4 maselute.Primii doi dinti i-au iesit la 1 an si cateva zile.Pediatrul spune ca daca unul dintre parinti a avut dentitia tarzie (si la noi e cazul amandurora)fetita poate mosteni aceasta tendinta.V-ati confruntat cu astfel de problema?
Calciu luam 10 zile/luna.(strongbones de la california fitness)
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
Va multumesc!
Sanatate tuturor


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Mergi la un consult stomatologic, acolo poate sa-si dea seama daca e vreo problema sau nu. Eventual te va trimite sa-i faci o radiografie sa vada exact situatia mugurilor dentari, exista...nu exista.... Treaba cu calciul luat ca sa creasca dintii e o gogoritza, aparitia dintilor e o chestiune programata genetic, calciul poate doar imbunatati, mineraliza dintii ..

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

nu ma pricep, dar cred ca cel mai bine este sa ceri o a doua parere, si anume a unui stomatolog. presupun ca va face investigatii, respectiv o radiografie, si vei sti exact care e situatia, fara sa te mai framanti din cauza incertitudinii.
sa ne spui si noua cum a mers!

chris + alexandra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si fetita mea la 2 ani si 2 luni nu are dentitia completa considerata pt aceasta varsta:
- 4 maselute
- 2 canini jos crescuti normal, 2 sus doar erupti din gingie dar care n-au mai crescut in jos de 2 luni, doar li se simt varfurile
- 4 incisivi sus si 4 jos

Pediatra a spus ca poate are o lipsa de cupru, asa ca i-a dat cuprum metalicum in dilutie 10, ramane de vazut cand mergem la ea la control daca ne mai da ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

marichiri la 3 ani copilul trebuie sa aiba 20 de dinti. Formula dentara e urmatoarea:
2/2 incisivi; 1/1 canini; 2/2 premolari - pt jumate de gura, la fel si pt cealalta jumatate.
DECI:
8 incisivi, 4 canini, 8 premolari(maselute).
Daca nu are toti dintii cel mai bine ar fi sa faceti investigatii la un stomatolog, de preferinta pediatru, care va poate lamuri cel mai bine. Eu zic sa nu mai astepti ...si sa mergi cu copilul la medic.

Dorsilia...pai deja aveti 16 dinti...mai sunt de iesit 4 maselute... care apar cam pe la 2 ani jumate

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput