nunta din cort

nunta din cort | Autor: jade

Link direct la acest mesaj

nunta "de tzara" la cort ...mese si banci adunate de prin totzi vecinii, hartie alba pe masa, tacamuri din aluminiu, farfurii albe si grele din faiantza, pahare de birt, sticle din "sticla" cu vin din beciul casei si tzuica din prune din ograda nuntasilor ...cortul din prelata neagra, in spatele cortului un bucatar "de meserie" asistat de verisoara, sora, nora, matusa soacrei mici sau soacrei mari, tuciurile imense in care fierb sarmalele, salamul ieftin, "de vara" de cele mai multe ori, branza tare si sarata de la ciobanul "x" cu renume in zona ...lautarii tzigani pe o scena improvizata, cantareatza machiata strident, blonda sau roscata, in costum natzional, mirosind a parfum ieftin si mult, dar cu o voce ceva de speriat de buna ...si hore si sarbe si brauri ...si nuntasi dansand de mama focului, mai intai in curte, apoi in drum ca "nu mai e loc" ...ci cate o femeie batrana carand galetzi cu apa sa domoleasca praful "statzi ma, sa arunc niste apa, ca murim de praf" ...si oameni veseli care nu s-au mai vazut cu anii sau de la nunta ori botezul nu striu cui si "cum fa, asta e nepoata-ta?! da' mare si frumoasa s-a mai facut! da' n-aveai si un baiat? s-a insurat? unde lucreaza ia o pauzari-sa?" sau "baa ne Costica, ce facusi cu pamantul ala de la par?" ...si in casa mireasa cu soacra si cu mama pregatind traditzionalele daruri de impartit la safrsitul mesei:plapuma si perne pentru nasi, eventual un covor persan, camasi de noapte musai pentru domnisoarele de onoare si pentru fetele nasilor, prosoape si te mai miri ce altele le treceau prin cap ...si iara vin si iara tzuica si sarbe si mai dracesti, iar spre friptura, catece de pahar cu texte deocheate, ochii sticlosi ai barbatzilor tzintitzi la cantareatza cea blonda sau roscata, la ochii ei creionatzi cu mult negru si pieptul intotdeuna generos ...strigatura darului, aluzii brutale catre miri despre noaptrea ce urmeaza sau ce mai ramanea din ea, cozonacul ...mirii care fug in casa sa numere banii, musai cu nasii dimpreuna, speculatziile "cat or fi scos, ma? io crez ca atata ..."
a doua zi ...de la capat numai cu nasii, verii pan' la a nu stiu cata "spetza", vecinii de-a drepta si de-a stanga casei. sarmale mai sunt, cozonac asemenea, tzuica si vin nici nu incape vorba.doar lautarii lipsesc, dar nu-i bai, se aduce din odaia buna casetofonul cel vechi si mare, cu praful de un deget ca tzinut 'de bun" si "canta" numai la ocazii...si atmosfera se invioreaza dintr-o data, soarele straluceste si miroase a dimineatza proaspata, veselia dezmortzeste fetzele somnoroase si obosite. se mananca din nou, se bea mai cu masura, se rade mult si se glumeste pe seama celor intamplate peste noapte...cine a jucat cu cine si cat, care cutarescu s-a imbatat mai abitir, ce bani a dat unul sau altul, ce a povestit cutare. se fac placnuri pentru suma ramasa mirilor, toata lumea isi da cu parerea argumentand, gesticuland, slobozind si picaturi de saliva din surescitarea produsa de un asa important subiect. numai mirii, dragii de ei, asculta cumintzi unul langa altul, cu ochii mari de uimire multzimea de "sugestii" care intotdeuna incep cu "trebuie sa facetzi asa!" ...deci "asa" si nu altfel vrea fiecare dintre nuntasi, ce conteaza ca unul vrea "hais", iar altul vrea "cea". de la o posta se vede ca socrul mare (deh, e tata de baiat de aia e "mare") si nasul sunt personagii cu un rol aparte.ei vorbesc cel mai tare, categoric, gesticuleaza cel mai mult si rad zgomotos. ei dau "tonul" discutziilor si cam tot ei cern subiectele. fereasca sfantu' de un socru mare sau un nas ursuz ca s-a dus pe apa sambetei petrecerea! soacra ce mica, tocmai pentryu ca e "mica" isi vede "lungul nasului", asa ca se ocupa mai mult cu pusul si stransul mesei si mai putzin cu cascatul gurii la masa si, eventual, emiterea de opinii, precum face soacra mare incarcand sa tzina isonul sotzului ei.
cam asa trece ziua de dupa, cu multe discutzii, cu mirii inca stingheri in a-si arata afectziunea, inca nedumeritzi de noul lor statut, inca nelamuritzi de nu-i intreaba si pe ei cineva ce vor. zumzaitul vorbelor care zboara din toate partzile, soarele din ce in ce mai puternic, oboseala, vinul si muzica urland din casetofon ii naucesc. sunt asa de frumosi, pierdutzi si zapacizti in toate in cate se intampla in jurul lor! si pare ca singura ancora in marea de nelinisti este privirea plina de dragoste pe care si-o arunca "pe furis" unul celuilat. si isi zambesc lor si oamenilor dimprejur si zilelor care vor veni.
am vazut ceva nunzti la cort, si mai bogate si mai sarace. absolut toate aveau ceva in comun:erau un adevarat spectacol - de oameni, de vorbe, de miscari, de atitudini - o voiosie si o veselie atata de naturala a mesenilor pe care nu am intalnit-o la multe dintre nuntzile sofisiticate.
savuroase nunzti! mustoase, zemoase ca o para bine copata din care musti si tzi se prelinge seva pe barbie!
sa-i multzumesc bunicii mele pentru ca m-a dus pe vremuri la astfel de nunzti, pentru ca m-a invatzat sa jos sarbe si hore si brauri, ca mi-a aratat sa ma nuntesc tzaraneste, sa nu-mi fie sila de salamul prost, furculizta din aluminiu, hartia care acoperea masa si mustele care danztuiau in acordurile lautarilor ...si mi s-a facut un dor nebun, nebun, sa merg la o nunta din asta ...o nunta la cort, intr-un sat de oriunde, cu oameni oarecare ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

frumos jade
ce ai povestit tu seamana aproape leit cu nunta vara-mii in 95 intr-un sat din Bacau.
cu deosebirea ca dupa nunta banii au fost luati de socrii mari (ca proaspetii insuratei "nu se pricep ei ce sa faca cu banii") si mariajul lor a durat doar 6 luni.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Wow, Jade!
Absolut superb.Imi place enorm stilul tau 'fotografic' de a povesti.Neaparat fructifica acest talent.Nu il lasa sa se iroseasca.
Bafta!

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Se fac din ce in ce mai putin nunti de genul asta ...

_
SoareIubireLacrimiVeselieInocentaArmonie ... adica centrul universului nostru
participam la concurs 2008 in fotografii www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=0" target="_blank">ab1 si ab2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Da, este haios privit din afara, pana la partea cu ierarhizarea socrilor si nasilor si mirilor - care sunt de fapt cei mai putin importanti, fiind doar niste marionete in mainile "experimentatilor" socri, atat la nunta, cat si dupa nunta (vezi exemplul Ramonikai).

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Da suuuper descris ,eu ador nuntile astea la cort,am fost la foarte multe la tzara in Bihor de unde e maica-mea si unde am multe neamuri deci,la fel am fost prin satele dimprejurul Aradului.La una singura am fost in Oltenia in Gorj de unde e taica-meu.La nicio nunta de la restaurant nu m-am distrat ca la una din asta la cort Ce difera aici in zona e ca nu-i praf - curtile sau ulitzele satelor de prin zona sunt asfaltate in general, ca nu se fac sarmalele la cazan ci in oale enorme, ca nu canta tarafe de tigani ci sau exista muzica inregistrata sau sunt cativa cantareti locali ce canta muzica pop ulara si de petrecere,usoara etc. iar cat se odihnesc se mai pune muzica inregistrata.Si in ultimii ani s-au mai modernizat,nu mai vine "chematorul" pe la fiecare sa strige care cati bani a dat ci merge fiecare cu plicul la masa mirilor ... parca mai haios era mai demult cu strigatul!

MONI 14s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

superb povestit.
nunta in sine insa....eu personal m-as lipsi; nu din snobism, ci pt ca am prea putine in comun cu ceea ce se intimpla la o astfel de nunta.

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

dap, si la nunta verisoarei mele a fost cu strigatul darului. banii se strangeau intr-o galeata
ea avea 16 ani cand s-a maritat si noaptea nuntii nu a fost ce trebuia sa fie, pentru ca ea fusese "furata" cu 2 luni inainte de nunta de catre ginerica. chiar asa a procedat, a aflat ca e o fata "de maritat" in satul X, a venit intr-o zi cu caruta si a luat-o de la parinti, dupa o scurta discutie cu ei. nu se cunosteau decat din vedere dinainte. asta se intampla in 1995, repet.



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am fost la cateva nunti, la cort...este exact cum ai descris, jade...da, ai un stil foarte interesant si atragator...amintirile navalesc peste mine, imi pare asa real totul!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Frumos ,frumos....si mie ėmi este dor de astfel de nunti ,de obiceiurile traditionale pe care ni le-ai povestit tu aici .
Prin zona noastra de obicei luni dupa nunta se facea gratar cu carne de miel sau oaie si se pėrleau socrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Ultima nunta la cort la care am participat a fost a prietenei mele din copilarie, intr-un sat din Bihor...foarte fain ne-am distrat!!!
Acolo de obicei dupa aperitiv vine sfanta supa de gaina cu taietei de casa atat de buna cum eu nicaieri nu am gustat...si sarmalute mici, mici...
Cortul acolo e de fapt sura impodobita cu covoare si scoartze..
Ahh...frumos de tot!

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Mergi la inceput