Olita - un sfat va rog

Olita - un sfat va rog | Autor: geta_florina

Link direct la acest mesaj

Buna
am si eu nevoie de un sfat de la mamicile mai cu experienta, trecute prin problema asta
Alex al meu are 2.5 ani si refuza cu incapatanare sa faca la olita sau wc. sa o iau cu inceputul: in jurul varstei de 1 an am inceput sa-l pun pe olita, era ok, nu protesta, mai si facea cate ceva din cand in cand . apoi a racit cam rau si o perioada, cat a fost bolnavior, nu l-am mai pus pe olita ... dupa aceea am incercat din nou, dar .... surpriza! nici gand sa mai vrea sa stea. n-am insistat, l-am lasat in pace o perioada, apoi am incercat din nou, tot fara succes. la un moment dat i s-a parut atractiva ideea de a sta pe wc, asa ca mami si ca tati . prin urmare, i-am cumparat colacel pt wc, dar minunea a tinut cam o zi. si de atunci refuza cu incapatanare sa faca la olita sau wc.
si ideea e ca stie f bine la ce foloseste wc -ul si olita, ne si anunta cand face caca, iar uneori si la pisu, asta inainte de a face, iar dupa ce spune, fuge si se ascunde prin vreun colt si face.
niciodata n-a fost stresat sa faca la olita, dar de vreo cateva luni incoace ne gandim ca ar fi timpul ... nu mai stim cum sa procedam ... pur si simplu nu vrea, si nu functioneaza nici o momeala, gen ca primeste cioco, jucarie sau altceva ... o singura data m-am suparat si-am zis gata, si l-am pus pe wc si a inceput sa dea din picioare, sa urle... mi-a parut rau, chiar nu vreau sa-l stresez, asa ca n-am mai facut asta niciodata.
pur si simplu ne zice" fac pe mine" si gata.
va rog, spuneti-mi din experienta voastra, dati-mi un sfat, ce sa mai fac. nu ma intelegeti gresit, nu-s disperata, doar ca tare as vrea sa scapam de pampers ...
multumesc

Geta, mami de Alex

poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gargoyle spune:

Poate daca incerci o olita din aia muzicala? Canta daca face ceva in ea. Am auzit de copilasi de-a dreptul innebuniti dupa olitele cantarete. In general sunt mai atrasi de activitatea respectiva daca olita seamana cu o jucarie, sau daca la wc au o scarita din aia speciala colorata frumos. Incearca sa te joci si cu maimutoii: ei "fac" la olita si tu si tati ii laudati de mama-focului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Si olita muzicala tot 2-3 zile ii va palce daca nu este inca pregatit.
Am o pitica de aceiasi varsta cu baiatul tau, si la noi e la fel,eu am inceput sa o las fara chilotei prin casa dimineata si seara dar face pipi pe unde apucaazi dimineata a facut in patul meu.
Mai asteapta un pic

Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Eu nu-ti dau sfaturi, ca-s in aceeasi situatie, mai rau. Al meu are 3,3 ani si tot la pampers trage. Peste zi sta cu chiloti, nici noaptea nu avem probleme, spune cand vrea sa faca pipi, insa cu kk e tragedie, nu vrea si pace.Trebuie sa-i pun pampersul 5 minute pana ´produce´si e fericit. Pana acum a facut de 3 ori la wc, dupa care ne spune ca nu mai vrea, ca ii e frica. Olita muzicala nu o suporta, a trebuit sa-i scoatem bateriile, nici ne-muzicala nu e ok. Vineri am fost la cumparaturi si am vrut sa luam si pampers, a zis ca nu vrea, ca el e baiat mare si face la wc. Rezultatul: azi e a 4-a zi de cand nu a facut kk si spune ca-l doare burta. Nu mai stiu cum sa-l conving, acum merge si la gradinita si educatoarele nu stiu ´amanuntul´asta, daca as fi spus nu l-ar mai fi primit, la gradi cu pricina copiii trebuie sa nu fie dependenti de pampers.
Stau cu okii pe raspunsuri, poate gasesc vreo idee care sa functioneze.

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Nu-l mai pune pe olita sau wc cu forta si nici oferindu-i ciocolata, e o metoda gresita de dresaj. Va vrea sa faca din proprie initiativa atunci cand va fi pregatit.
Nu te mai lua dupa rude/cunostinte/vecine care te provoaca.

Ba esti disperata, iar copilul tau a observat.
Pe la primavara cumpara-i cateva perechi de chiloti haiosi si incearca sa-l tentezi sa-i poarte, dar fara sa-l fortezi.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Geta - si eu am exact aceeasi problema ca si tine si incerc sa am rabdare...face pipi pe el fara sa ezite. E clar ca-l deranjeaza ca sta apoi cracanat si ma roaga sa-l schimb. Mai are un frate de un an si se bazeaza c am mereu pampers pt celalalt. Azi l-am dat la bunici pe cel mic si i-am zis ca am aruncat toti pampersii...A inceput sa urle ca el se duce la magazin sa cumpere altii... OK...deci multa rabdare. Sa vad ce se intampla in zilele urmatoare..

Aaa uitasem ! Sta pe olita linistit, cere si jucarii, ca fara nu vrea si cand se plictiseste se ridica si zice ca gata, el a facut desi nu face nimic...

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu nu m-am chinuit decit 1 zi cu olita, a udat 11 pantaloni si am renuntat. Peste citeva luni a cerut singur olita, a fost foarte natural. De pampersul de noapte tot asa, a declarat el ca nu mai face si asa a fost.

E absolut gresit sa il obligi, sa ii promiti chestii. Am citit eu un sfat pertinent, lasatul de pampers este "batalia" lui nu a parintilor

Nu ii mai aminti de olita un timp, pe urma adu-i aminte tangential. Sigur o sa scape de pampers.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Si eu am aceata problema cu baietelul meu, am incercat pe la 1,5 ani nu a mers l-am lasat o vreme si am reluat operatiunea WC acelasi rezultat.NU a vrut pe olita, mereu o arunca, a facut mereu pe reductor de WC, daca il pun eu face daca nu face in pampers, daca il intreb daca vrea sa pipi imi spune ca nu il trece . La gradi merge zilnic dimineata de la 9 la 11,30 si il pun acolo o data educatoarele, dupa aceea inca o data cand vine acasa....dupa ce se trezeste din somnicul de dupa-masa e alta istorie. Nu mai cere WC, cu greu il lamuresc sa vrea sa mearga e deja MARE si il deraneaza pampersul dar nu am ce sa fac daca nu vrea sa reunte la el. De cand am incercat operatiunea si pt kk rezultatul e ca se ascunde cand face si daca il intreb adesea spune ca nu a facut.
Am incercat si metoda cu pusului din ora in ora, am incercat si fara pampers, nu a mers nimic acum sunt decisa sa il pun la fiecare ora o data pe WC pana se dumireste cum sta treaba, nu face circ ca se uita la reviste cu masini dar nu face nici pipi si apoi face in pampers, sper sa scapam in cateva luni.


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

De aproape o luna fetita mea face kk la wc, pe colacel pt. copii (are unul cu burete, ca sa nu fie asa rece si sa fie moale ca altfel nu doreste printesa). Are 2,7 ani si intr-o zi s-a hotarat ca vrea la wc. Dupa cateva incercari esuate cu olita, pe care nu vrea sa o vada, am incercat cu colacul, pe care l-a acceptat, asta insemnand ca statea pe el dar fara sa faca ceva. Spunea ca face kk dar nu mai apucam sa o duc la baie ca deja il facea in scutec. Am inceput sa ii povestim despre copilasii mai mari pe care ea ii cunoaste (si ii admira) ca ei fac la wc, ca asa fac copii si oamenii mari si ca daca ea vrea sa fie fetita mare va trebui sa faca la wc. Metoda asta a functionat si nu numai cu facutul la wc ci si cu dormitul singura, tot asa intr-o seara ne-a spus ca ea doarme in camera ei si in patutul ei singura. Mare mirare pt. noi, pt.ca eu nici nu mai speram sa se intample asta prea curand.

Edit: pipi inca nu spune cand face dar o mai las o perioada in pace ca sa deprindem bine treaba cu kk.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am 2 baieti si nici-unul din ei nu a folosit olita decat pe post de cos de jucarii.
Cu amandoi cam pe la 2 ani si 5 luni am inceput operatiunea de dezvatat de pampers. La cel mare a mers mai greu. Cu pp am mers pe varianta distractiva "hai sa vedem cum facem pp la borcanel". Am luat un borcanel de sticla si "experimentam". Era incantat ca vedea despre ce e vorba. Dupa vre-o 2 saptamani am plecat in concediu in Turcia si..."am uitat" borcanelul. Ziua era in slip, asa ca daca mai gresea...asta e (vai, si acum imi amintesc cum a facut pisu in restaurant sau kk la piscina- atunci nu aparusera inca scutecele speciale de apa). Ideea e ca intr-o saptamana de concediu am invatat copilu' fara pampers de zi. Kk facea la wc-ul mare, cu sau fara colacel reductor. Pampersul de dupamiaza l-am scos pe la 2 ani si 8 luni iar cel de noapte dupa 3 ani jumate. Chiar si acum, la 6 ani, daca e racit exista riscul sa-l gasesc ud noaptea. In iarna asta s-a intamplat de 2 ori.
In schimb cel mic, la 2 ani si 5 luni i-am spus ca nu mai am bani de pampersi pentru ca ne trebuie sa plecam in concediu la "apa mare". El e mare amator de excursii asa ca a inghitit usor pacaleala. M-am tinut de cuvant si am plecat in Grecia. Din momentul in care i-am scos pampersul nu a mai facut pe el. Nici ziua, nici noaptea. O singura data a scapat putin pt. ca n-a reusit sa-i desfaca soacra-mea capsele de la pijama.
Asa ca ai mei copii s-au dezvatat in deplasare. Acasa nu le prieste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Silvi eu cred ca ai nostrii sunt frati

Carla tocmai a implinit trei ani si povestea e asa: pana asta vara nu am incercat decat f rar sa o pun pe olita. Asta vara, cald, cadita cu apa pe balcon sa se racoreasca copilul... statea in fundul gol prin casa. Dupa ce a facut de 2-3 ori pipi pe jos s-a prins de problema insa... nu la olita si nici la wc = imi aducea un scutec sa i-l pun cat face. Desigur noi o urmaream sa vedem ce face, cum ma miram la un mom dat ca trecusera 5 ore de cand nu ceruse fata pampers... de unde, facea in cadita de afara
Tot am zis ca-i bine, uite domne stie copilul, se abtine... e constienta, etc.
Insa ne-a lovit o enteroviroza si de atunci n-a mai avut curaj sa stea fara scutec pt ca facea kk necontrolat.
Asa a trecut vara... si orice speranta. Intre timp se ascunde cand face kk si face scandal cand vreau sa o schimb. Cred ca e in faza aia in care nu vrea sa renunte la el...

Asteptam vara, intre timp nici vorba de olita... si nici nu vreau sa o stresez, ca am vazut la ati copii ce inseamna stresatul asta.


J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput