AJUTOR! Mononucleoza, amigdalita si keratita

AJUTOR! Mononucleoza, amigdalita si keratita | Autor: crisiacob

Link direct la acest mesaj

Sunt disperata! Copilul meu a fost diagnosticat intai cu amigdalita si keratita (o forma mai grava de conjunctivita) dupa care am primit rezultatele analizelor (exudat, hemograma) si a reiesit ca are streptococ betahemolitic A si mononucleoza.
De miercuri seara are febra, ii mai scade cu Nurofen si Diclogesic (supozitoare) dar astazi este deja sambata si iar a facut adineauri 39 cu 6. Este pe Zinnat de miercuri seara. De asta seara o sa-i dam Augmentin.
Cat de grava este aceasta mononucleoza? Ce complicatii pot aparea la un copil de 4 ani jumate? Precizez ca a avut ganglionii umflati cat casa, acum i s-au mai desumfat putin dar tot horcaie noaptea si nu poate sa inghita.. Plus ca se vaita si de dureri de burta. Cand ii mai scade febra isi revine, se joaca, dar dupa aprox 6-7 ore febra ii creste iarasi mult.
Ce ma ingrijoreaza nu este atat amigdalita cat mononucleoza. Doctorul l-a palpat si a zis ca nu are ficatul marit dar nu mi-a zis nimic de splina si am inteles ca organul asta e cu probleme in aceasta boala.
Ce experienta aveti cu boala asta la o varsta atat de mica?
Multumesc!

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Buna, crisiacob!
La mine ambii copii au facut mononucleoza. Nu in acelasi timp. Si la amandoi s-a declansat dupa o perioada lunga de lupta cu viroze. Adica atunci cand organismul era foarte slabit. La noi a fost fara antibiotic. Eu asa imi aduc aminte. Se recomanda odihna si mancare usoara. Trece de la sine, doar ca trebuie urmarite in timp splina si ficatul. Problema mare e febra, care e mare rau. Si starea aia de oboseala, care pe mine ma innebunea. Adica pana si cel mare al meu se baga in pat si zacea. Zicea ca e obosit.
Uite, citeste aici. Acum din ce stiu eu, ficatul si splina sunt super solicitate, de-aia sigur nu e cu antibiotic.
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1091

Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
PERLE DE COPII CUMINTI
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Cel mic avea 1 an si 9 luni cand a facut. Cel mare cred ca aproape 5 ani. Cel mic si acum are ganglionii mariti cand face cate o viroza sau raceala. Semn ca lupta organismul, asa mi s-a explicat. Si eu si tatal lor am avut in copilarie boala asta. La mine a fost mai urat, am stat 3 luni in spital si un an am tinut regim. Dar despre mine nu pot s-ti spun prea multe, eram mica si habar n-am de ce a fost asa grav. Cert e ca mi-a trecut.
Sanatate multa!

Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
PERLE DE COPII CUMINTI
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Multumesc Germina! Antibioticul nu i-l dau pentru mononucleoza ci pentru amigdalita. Mononucleoza am citit ca e cauzata de un virus deci nu se poate interveni decat cu antitermice.
Ce ma ingrijoreaza este ca se vaita de durere de burtica si face febra tot timpul E adevarat ca ce este si pe amigdalele lui...!!!
Puroi la greu!
Nu stiu ce sa mai fac! Am inteles ca exista un test prin care poti afla daca are mononucleoza sau nu. Stiti cumva unde se face? Numai la Colentina? Trebuie sa ma internez cu el?


Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Buna, sfatul meu e sa nu va mai internati si sa va chinuiti doar pt a face testul pt mononucleoza. Vladimir a facut asta vara mononucleoza, trebuia sa facem nu stiu ce analize ca sa se confirme ca asta e, dar pediatrul ne-a sfatuit sa nu ne chinum pt ca oricum nu avem ce face. Si asa am si facut. El avea toate semnele: f slabit si fara putere, ganglionii mariti ( pe care ii are si acum cand e bolnavior) si niste bubite . Diagnosticul a fost pus de 2 medici. Trece f greu si dureaza mult pana se reface copilul. Trebui si multa rabdare din partea parintilor, sa il inteleaga ca uneori e obosit si sa fie atenti cu el.

Sanatate multa!

Sibylle

***** *****

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kate spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisiacob

Multumesc Germina! Antibioticul nu i-l dau pentru mononucleoza ci pentru amigdalita. Mononucleoza am citit ca e cauzata de un virus deci nu se poate interveni decat cu antitermice.
Ce ma ingrijoreaza este ca se vaita de durere de burtica si face febra tot timpul E adevarat ca ce este si pe amigdalele lui...!!!
Puroi la greu!
Nu stiu ce sa mai fac! Am inteles ca exista un test prin care poti afla daca are mononucleoza sau nu. Stiti cumva unde se face? Numai la Colentina? Trebuie sa ma internez cu el?


Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kate spune:

Nu trebuie sa te panichezi atit de tare vis-a-vis de aceasta mononucleoza.
Po****r, se mai numeste si boala sarutului, este transmisa de virusul Epstein-Barr si se capata imunitate pe viata.

Baiatul meu a facut mononucleoza cind avea 2.5 ani. Este foarte adevarat, debutul ca si denumirea sint foarte zgomotoase, poate de aici si nelinistea care ne cuprinde si pe care nu o putem controla.

Testul se face in spital, prin recoltare de singe, nu cred ca este cazul sa te internezi, insa daca medicul iti recomanda, nu sta pe ginduri, ca doar de-aia sint medici, nu ?

Pe noi nu ne-a lasat in acel an la mare ( nu am inteles de ce, oricum intre timp am schimbat medicul, ca ma saturasem..), dar in rest nu am avut cine stie ce interdictii. Daca mai ai nevoie de ceva sfaturi, sint aici !

Va doresc sanatate si totul va fi bine !

[

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

M-am mai linistit un pic. Intrebarea este insa ce se intampla cu acest virus care se zice ca ramane in organism? Poate sa cauzeze aparitia altor boli?

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Ca sa nu mai deschid un alt subiect....

Din ianuarie tot ne luptam cu o conjunctivita, 4-5 oftalmologi, 4-5 tratamente diferite....Trece (aparent) dupa care revine. Cam de la sf lui aprilie a inceput sa aibe ochii rosii. Pana atunci a fost doar cu urdori. alt oftalmolog, alte picaturi (floxal). Am urmat tratamentul, s-a ameliorat...in urma cu vreo 2 sapt iarasi...Intr-un final am facut analiza de secretie oculara, asteptam rezultatele luni sau marti. De cateva zile acuza si mancarimi.

Pe la inceputul lui Mai, dat fiind ca a fost un caz de scarlatina in gradi, i-am facut si analziele si a iesit pozitiv la Epstein-Barr, doar igg (adica a avut, dar s-a imunizat). Diagnosticat cu mononucleoza nu a fost niciodata.

Pe de alta parte, roseata asta a ochilor, desi pare o conjunctivita, f posibil sa fie mai curand alergica (se agraveaza la soare, uneori in zilele cu vant....). In zilele fara vant, daca poarta ochelari de soare si face o plimbare in aer se amelioreaza simtitor.

Cine a mai patit, cu ce v-ati vindecat? Nu mai stiu ce sa fac, tare e greu si cu picaturicile, si cu disciplina sa nu duca mana la ochi.....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Vad ca subiectul e deja vechi, deci problemele lui crisiacob nu sunt de actualitate. Tre' sa postez, totusi, pentru ca mi-a atras atentia ceva: copilul ei era diagnosticat, atunci, cu mononucleoza infectioasa si cu streptococ betahemolitic A, concomitent. Tratamentul pe care copilul il urma era cu Zinnat, urmand sa treaca pe Augmentin, pentru ca febra nu cedase, dupa 4 zile de boala.


In primul rand, dupa cum puteti citi mai jos, febra in mononucleoza dureaza mult:

http://www.netmedic.ro/boli-infectioase/mononucleoza-infectioasa

Tratamentul febrei din mononucleoza se face cu antitermice/antiinflamatorii (deci paracetamol, ibuprofen). Nu era cazul sa se treaca pe alt antibiotic strict pentru ca febra copilului nu ceda.


In al doilea rand, antibioticul pentru streptococ trebuie ales in functie de antibiograma. Daca, totusi, nu se face antibiograma, antibioticul de electie (adica acela care se alege de preferinta, date fiind rezultatele asteptate si datele stiintifice existente) nu este Augmentinul. In cazul de fata (streptococ si mononucleoza), Augmentinul, prin amoxicilina pe care o contine, este chiar periculos! Bolnavul cu mononucleoza, tratat cu ampicilina sau amoxicilina (ca si cu medicamente care contin unul din cele doua antibiotice), poate dezvolta o eruptie cutanata foarte urata, care, la randul ei, complica tratamentul si starea generala a omului in cauza. Puteti vedea mai jos ca amoxicilina e contraindicata in mononucleoza infectioasa:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Amoxicilin%C4%83


No, eu stiu ca subiectul e vechi, da' mi-au sarit in ochi chestiile astea si m-am gandit ca le-or folosi altora care citesc pe aici.
Crisiacob, sper ca este bine, acum, copilul tau!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Mina, problema , asa cum o descrii tu, poate fi alergica (praf, polen) sau poate fi iritativa, printr-un deficit de umectare a ochilor (secretie lacrimala scazuta). Acesta din urma apare in mod natural, la unele persoane (problema e si mai deranjanta cand bate vantul/e foarte uscat aerul sau cand se sta prea mult la calculator, prea atent si fara sa se clipeasca) si o oarecare rezolvare aduc lacrimile artificiale (eu foloseam cu succes si ser fiziologic). M-as gandi la iritatie mai ales daca acea conjunctivita e fara secretii multe, merge mai degraba cu ochi inrositi, usturatori si cu mancarimi. Daca este asa, cand mai mergeti a oftalmolog, roaga-l si sa vada daca vederea copilului (acuitatea vizuala) este normala, ca ochii uscati merg, uneori, mana-n mana cu miopia.

Oricum, trebuie sa vedeti rezultatul analizei de secretie oculara si, dupa aia, impreuna cu un oftalmolog care se pricepe la copii, trebuie sa decideti. Floxalul, chiar si doar intraocular, mai bine nu-l mai folositi prea curand (la copii se evita folosirea lui, pentru a nu afecta cartilajele de crestere. Evident, concentratia in picaturile pentru ochi e foarte mica, dar tot se evita).

Fata mea a avut vreun an (primul an de cresa) cu conjunctivita cam o data la 2 luni. Ma apuca disperarea cand o vedeam dimineata cu ochii plini de secretii! In plus, daca ochii o mancau, se si scarpina, cu mainile cat de curate/murdare erau pe moment. Noi am tot insistat sa nu mai puna mana atat la ochi si incerca, mititica, sa se controleze - oricum, se straduia. Tratament i-am facut in principal cu picaturi (colir) cu tobramicina. A fost bine atunci cand ne-am tinut noi tari si i-am facut tratament 10 zile, asa cum scrie la carte. La tratament mai scurt, se poate sa fie doar "amortit" (inhibat) microbul (daca este), nu omorat, si boala revine la ceva vreme dupa oprirea tratamentului. La Ana, a fost mult mai bine dupa ce i-am dat si antibiotic pentru mucii urati si interminabili pe care-i avea. S-au gatat mucii, nu si-a mai dus mana de la nas la ochi, totul a fost mai bine! Trebuie vindecate si infectiile de vecinatate (nas, gat), ca sa fie bine si ochii.

Concluzia: gasiti un oftalmolog care se pricepe la copii (la Cluj e doamna doctor Miu) si ii dati voi de capat!

EllaX cu Ana (30 iunie 2006)

Mergi la inceput