Alergie la penicilina ?

Alergie la penicilina ? | Autor: Noa

Link direct la acest mesaj

Buna!
Fetita mea a facut scarlatina acum aproape o luna. In spital, nu a primit tratamentul clasic cu Penicilina, pentru ca in urma unor testari pe piele, au stabilit ca e alergica si in consecinta i-au dat Eritromicina, suspensie.

Azi am fost la control, i-a luat sange si urmeaza rezultatele(cel mai important valoarea ASLO).

Problema mea este ca niciodata n-am suspectat ca ea ar fi alergica la ceva( alimente, medicamente).Testarea i-a facut-o o asistenta in prima zi cand ne-am internat, cand ea avea febra 40, mana toata era rosie si plina de bubite, ce sa-ti dai seama? Au repetat-o si a doua zi, cand intr-adevar pielea era mai curata si in jurul intepaturii s-a facut un roz mai inchis.Precizez ca decizia au luat-o numai asistentele, medicul nu a vazut reactia pe piele.
In fine, asta au hotarat, nu puteam sa ma opun, sa risc viata copilului. Vreau insa sa ma lamuresc( si asta m-a sfatuit si doctorita din spital) si sa merg la un medic alergolog care sa-mi confirme sau sa-mi infirme aceasta alergie.Penicilina e un antibiotic foarte important si nu se stie cand va avea nevoie in viata sa-l mai faca.E adevarat ca poate fi inlocuita si de altele, dar din cate am aflat e mult mai buna pentru ca e un antibiotic natural, spre deosebire de celelalte care sunt sintetice.
O prietena mi-a recomandat un medic alergolog, Violeta Perlea(da consultatii la Medsana).Am sunat la ei si mi-au spus ca pe langa consultatie trebuie sa platesc si testarile alergologice care sunt 280 RON, dar mi-a precizat ca doamna doctor nu face testari cutanate(cum am facut noi in spital), ci numai prin sange.
Intrebarea mea este: sunt la fel de eficiente ca cele pe piele?
As da banii astia ,n-ar fi nicio problema, daca as sti ca plec de acolo cu un raspuns clar:este sau nu alergica la penicilina.
Stiti sa-mi dati cateva lamuriri?Poate ati trecut prin asa ceva...M-ar ajuta mult sa iau o hotarare.
Multumesc mult!




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irina20 spune:

Salut Noa!
Si eu sunt alergica la penicilina,am aflat tot prin testare prin piele;La fel a fost si la mine sa inrosit locul,eu am si acum semnul zici ca-s arsa cu tigara asa arata si am vreo 7 ani de cand am facut testul.
De testarea prin sange nu stiu ce sati spun,eu nu prea mam complicat pentru ca si mama este alergica si miam dat seama ca o mostenesc pe ea,bine ca mama mea are o lista interminabila de alergii dar eu din fericire sunt doar la penicilina.

Cauta si tu pe internet metode de testare a alergiilor si vezi ce gasesti.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=724e548b768b30618f9a7a&source=category&category_id=12" target="_blank">album 1;www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=7458c364f09f6e60b2d077&source=category&category_id=all" target="_blank">album 2; www.onetruemedia.com/shared?p=7e53fc2f14b83fa6df78e2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Faby la 8 luni;

www.onetruemedia.com/shared?p=7c6534b75f4fce2bec111f&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj nou; www.onetruemedia.com/shared?p=7e3f9de70122621331eba0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Fabi in girelo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:

M-am sfatuit si cu prietena mea(care e tot medic) si cred ca e mai bine si mai sigur sa-i fac aceste teste intr-un spital. Cei de la Bals m-au trimis la Clinica de alergologie de la spitalul Malaxa. Am intrat pe net si am vazut ca seful de sectie e conf.dr. Popescu Florin.Are si o supraspecializare in alergologie pediatrica, ceea ce e un plus pentru noi.
Stiti cumva amanunte despre domnul dr.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

NOA, neaparat sa-i faci testele intr-un spital.eu la penicilina am facut soc anafilactic, deci nu e de glumit

povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput