2, 6 ani foarte agitat, nu se joaca singur

2, 6 ani foarte agitat, nu se joaca singur | Autor: angelli

Link direct la acest mesaj

Nu mai pot sunt foarte obosita, nu ii plac jucariile, bate toata ziua in mobila si in parchet cu ce apuca si serile sunt un cosmar cu crize de genul vreau cioco sau vreau orice alt obiect pe care pun eu mana.Camera lui este neatinsa, tare as vrea si eu sa mai stea macar 10 min singur ce sa fac? ca jucarii nu are nimic preferat, le arunca, rupe, sparge, nu mai stiu cum sa il atrag cu ceva nu il intereseaza nimic mai mult de 1 min.Tare as vrea si eu o seara linistita, aduce multa tensiune intre noi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Angelli,

Trage aer tare in piept si fa o pauza ,baiatul tau este normal,Il scoti la joaca? undeva unde sa refuleze de energia de care debordeaza?
am si eu una bucata fata de aceiasi varsta cu baiatu tau,merg cu ea zilnic afara fie ger fie soare,ne jucam 2-3 ore . pe la 6 pm ajungem acasa,baie, o supa calda ,un iaurt si o sticla de lapte.
La ora 8 e cazuta in somn profund,acum nu stiu ,poate copilul tau este mai erergic si are nevoie de mai multa zbantzuiala,stiu ca nu avem timp doar de joaca,dar cum sa le explici la varsta asta?

Curaj, incearca sa nu-i dai alimente pe baza de ciocolata si vitamina C seara,agita foarte mult.
Noi avem o regula in casa,nu cumparam coca cola ,ciocolata (doar pentru micul dejun nutela) si alte bomboane .
Cand suntem afara la joaca ,primeste o mandarina sau biscuiti simpli cu cereale ATAT

Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Buna!

Fiind posesoare a una bucata baietel de 2,7 ani, iti pot spune doar ca trebuie sa-i umpli timpul, chiar daca inseamna sa te joci tu cu el. Lasa un timp treaba, si petrece cu el timpul.
Iesi cu el la aer, macar o ora pe zi.
Si Andrei e la fel, ma trage de mana "hai sa ne jucam", nu se joaca singur...

Mai nou a descoperit calculatorul ( de vre-o luna sta lipit), trebuie sa fiu atenta sa nu faca prostii... de obicei ii las jocul Poison rouge, si se joaca cu cifrele sau muta diferite obiecte... atunci ma trimite pe mine la bucatarie, la treaba...

Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gargoyle spune:

Tot pe-acolo suntem si noi, fi-mea are 2.7 ani. Face cam la fel, dar are si momente bune. Iesitul afara e bun, dar depinde si de vreme, de sanatate si de disponibilitatea ta de timp. Ar fi buna o bona/bunica/gradinita care sa ti-l ia de pe cap cateva ore. Se poate?
La mine sta singura doar daca are niste desene animate care sa ii placa. Am fost total impotriva plantatului copilului la TV... pana am vrut si eu sa fac ceva fara o chestie care sa-mi stea in cap tot timpul. Asa ca traiasca productiile Walt Disney, Tom si Jerry, Shaun the Sheep si MiniMax. Nici cu desene nu merge? Altceva nu stiu... nici nu cred ca sunt multe lucruri pe care sa le accepte sa le faca fara compania parintilor. Mai sunt desenatul sau pictatul pe niste coli mari puse pe perete, sau modelajul in coca/lut... doar ca au dezavantajul ca se pot murdari raaau de tot si pot baga in gura diverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Asa cum a zis si Gargoyle, ar fii bun ajutorul unei bone, bunici, prietena sau vreo matusa, mai ales cand vine vorba de un copil hiperenegic. La aceasta varsta, copilasii iti solicita foarte mult atenitia si cel mai bine este sa nu le-o refuzi. Daca nu te poti juca cu el, incearca sa-l implici in treburile tale. Daca gatesti da-i si lui sa faca ceva, pune-l pe el sa puna legumele taiate in cratita sau sa le spele sau orice altceva. Iti garantez c-o sa-i placa si iti mai garantez si c-o sa mai faca cate-o bocana sau chiar mai multe. Iti trebuie doar foarte multa rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

La noi programul este cam asa: merge la cresa de la 8 la 12.30
De la 12.30 pina pe la 14.00 venim pe jos de la cresa, ne plimban, parc hinta sau ce mai facem.Doarme cam 2 ore apoi iar plecam in vizita undeva, parc, cumparaturi sau in fata blocului pina seara cind venim acasa.
Cred ca trebuie sa ii scot cioco de tot.Nu primeste multa dar si putinul ala la un copil energic inseamna mult.In rest putin desene animate ii plac si ciocanitul prin casa cu ce prinde.Dr tot vreau sa stau si eu linistita macar 10 min.
Cu bunica lui il mai las din cand in cand, dar ea se joaca non stop, nu exagerez, non stop, dupa ce pleaca ea greu ma inteleg cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Angelli, daca imi permiti o parere, nu cred ca este o problema ca baietelul tau nu se joaca singur. Si Dudu prefera compania noastra in tot ceea ce face, iar cand il lasam singur cam face boacane (chiar daca nu face galagie).

Totusi, nu are nici o preocupare care sa ii faca placere? Cred ca la varsta asta sunt destul de instabili in preferinte, dar, in functie de toanele de moment, nu se poate sa nu il atraga nici un joc (un puzzle, o carte, o masina, cuburi cu car sa construiasca). Cred ca ar fi bine sa iti faci mai mult timp sa descoperi impreuna cu el aceste activitati.


Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Eu cred ca nu e o problema ca nu se joaca singur dar nu stiu daca e OK ca nu se poate concentra nici 3 minute pe o activitate, oricare ar fi ea. Orice ii creste concentrarea e bun, de la a se juca cu apa sau cu castroane pana la un puzzle sau alt joc educativ. Trebuie sa se concentreze un pic. Cu tine langa el dar sa-l vezi absorbit de ceva.
Pana la a ajunge sa se joace singur invata-l tu cum s-o faca. Si intreaba si un doctor daca e normal sa nu stea nici macar 1 minut. Sau poate ai exagerat tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Cred ca am exagerat eu, 3 min mai sta dar dupa aia trage tot de mine.Cel mai mult ii place sa bata toba cu ce ii pica in mina(linguri de lemn, ciocan, pantofi etc.Cand era mic mic nu imi amintesc sa fi stat jos langa carucior cat era el treaz.Niciodata nu am reusit sa beau o cafea undeva trebuia plimbat non stop.In concediu cand a fost mic eu inghiteam repede ceva, sotul il plimba, apoi faceam cu schimbul, nu mancam niciodata impreuna.In ianuarie anul acesta am fost cu el la munte, am jurat ca nu il mai iau cu mine pana la 7 ani, batea cu cutitele in pereti, tipa, arunca tot de pe masa, refuza mancarea, nu exagerez, asta de 3 ori pe zi timp de 7 zile, mai bine ramaneam acasa.S-a si imbolnavit, colac peste pupaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

De cand a implinit 2 ani, fetita mea se tine dupa mine peste tot.
De abia de 1 an s-a mai linistit. Are 5 ani.
Dar pana la 4 ani daca ma duceam sa fac baie, plangea in fata usii sa o las sa intre. Degeaba ii spuneam eu ca nu-i frumos sa nu ma lase sa ma spal, ca doar pe ea o imbaiasem...
Si acum, vine dupa mine la bucatarie cand fac mancare. Ii dau sa manance din legumele pregatite pe masa, ii dau o lingura de lemn si o las sa bata intr-un castron de plastic.
Cand se plictiseste, pleaca in camera.


lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput