decalotarea si gradinita

decalotarea si gradinita | Autor: jozsaerika

Link direct la acest mesaj

sunt indignata si nervoasa
copilul meu merge la o gradinita de stat si il las doar pana dupa masa de pranz
vineri la amiaza am mers dupa el cu cea mica -asa mergem de obicei- si tanti ingrijitoare ma mai ajuta sa-l imbrac sau o tine pe cea mica si ca de obicei o intreb cum a papat si cata apa a baut -la noi e important- si ea imi zice ca azi a fost si un doctor care i-a vazut pe copii si chiar a zis ce piele frumoasa are si ce bine ingrijit e Norbert ...nimic suspect pana acum
eu credula m-am gandit ca io fi analizat pt virozele astea s-or fi uitat in gat ascultat plamani
in drum spre casa baiatul imi povesteste fara sa-l intreb ca
-"azi a fost un doctor si ne-a consultat...multi copii au plans ...eu nu am plans am fost curajos " eu "si ce v-a facut doctorul?"....el ..."pai s-a uitat in gat apoi m-a apasat la burtica...apoi i-am aratat basica"...io "basica????????????!!!" ce e aia...noi nu folosim asa termen...el "pai mi-o tras pielicica de la penis si s-a uitat la basica" "am fost cuminte si nu am plans" ...din cate am mai scos de la el i-au dus asa mai multi in cabinet si i-au "consulatat" si nu purta manusi chirurgicale ..unul din baieti a plans tare si l-au trimis inapoi in sala - norocul lui...

nu o mai gaseam pe directoare vineri la amiaz evident si nici nu am avut cu cine sa las copii sa ma duc sa o interoghez

ma gandesc ca orice actiune de genul consultat de doctor ar trebui odata anuntat parintilor, nu????????
apoi in modul cel mai clar NU DECALOTAT.......pot sa-l dau chiar in judecata
mi-e doar sa nu fi mintit copilul dar nu prea cred nu avea de ce sa inventeze plus termenul nou folosit
voi ati mai auzit asa ceva????
dupa ce ca Norbert are probleme renale si inf urinare recurente asta mai lipsea sa il mai infecteze cu ceva

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

eu zic sa te informezi bine inainte sa faci ceva, si daca e adevarat, eu m-as lua de ei urat de tot. nu e normal asa ceva......dar cum noi nu traim intr-o tzara normala...............

"gandesc incet, sa nu ma auda cineva...."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

In locul tau as solicita o discutie cu respectivul dr. Ii spui scurt ca baietelul tau a fost putin dat peste cap de consult, ca vrei sa stii care e situatia (ca daca l-a consultat e normal sa ti se comunice si concluziile, nu?) si, daca respectivul dr e maniac al decalotarii...eu zic ca se da singur in fapt. Parerea mea e ca baietelul nu a mintit, cu decalotare sau nu, dr s-a uitat si la putza.

Bafta!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

astea sunt linkurile pe care eu le am salvate despre decolatare. nu am timp sa caut acum dar printre ele e sigur si ceva referitor la cai de actionare in judecata
http://www.circumcizia.org/
http://www.cirp.org/pages/parents/peron1/index_ro.html
http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html
http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/jorgensen/index_ro.html
http://www.cirp.org/library/anatomy/deibert/

e oribil ce i s a intamplat, as discuta foarte serios cu baietelul ca in nici o conjuctura sa nu permita cuiva sa se uite! acolo, nu mai vorbesc de atins. si, evident, sa fi atenta sa nu creada ca e vina lui ce s a intamplat acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

deja mi-e rau. m-au trecut transpiratiile.
un consult al unui medic la o gradi ar trebui sa se rezume la uitat in gat si eventual ascultat cu stetoscop.
iar un control "amanuntit" ar trebui efectuat in prezenta parintilor.
eu nu as pune la indoiala spusele copilului meu. il cunosc si stiu ca nu minte. nu cu lucruri din astea. aaaa imi povesteste ca a zurat cu o racheta, ca a calarit un cal inaripat etc. dar NU ar sti sa minta ca s-a uitat cineva la puta lui. sigur nu. are 4 ani si ceva.

jozsaerika neaparat trebuie sa iei atitudine pt ca sunt sigura ca iti cunosti copilul !

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetmelon spune:

VAI CAT SUNT DE INTRIGATA!!!! Pai oi fi eu mai temperamentala, dar cred ca pana sa scriu pe forum doctorul ala era deja palmuit de mine. Cum si-a permis???? Cu ce drept???? Mama, in ce tara traim, cat tupeu au unii!
Bineinteles, trebuie intai sa te asiguri ca relatarile copilului corespund cu realitatea(eu am mai scris si la alt subiect ca trebuie plecat dupa parerea mea de la ideea ca, cunoscandu-ne copilul, este adevarat ceea ce ne spune, adica daca a mai fabulat pana acum posibil s-o faca si de data asta, dar daca nu a mai facut-o...mi se pare un subiect delicat ca sa inceapa tocmai cu asta), dar odata ce inlaturi orice dubiu, eu una l-as da in judecata!
Directoarea s-ar putea s-o scalde. Vorbeste si cu alti parinti, cel mai bine si daca toti copiii spun acelasi lucru acasa e clar.
Sa ne tii la curent si sa n-o lasi asa!
Brrr, m-am umplut de nervi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

incredibil!!!! da-l in judecata daca se confirma!!!!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Si eu sunt foarte indignata. Hai, ca vine dr-ul si-i controleaza in gat, pe piele, in par, mi s-ar parea ok, dar ce sa caute in chiloteii lor? La noi nici dr-ul de familie nu se uita daca nu-i solicitam noi acest lucru...
Nu mi se pare normal.
Si eu m-as lua urat de ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

multumesc fetelor de sustinere

eu, de felul meu sunt mai pasnica asa...dar vineri daca puteam il luam si io la bataie pe doctorul ala asa de furioasa am fost

baiatul meu are 5 ani si cred ca la faza asta nu a mintit dar trebuie sa ma conving intai...incerc sa iau legatura cu o alta mamica sa vedem ce zice baietelul ei (desi el e mai mic doar 3 ani)...nu prea cunosc multe mamici de aici ca abia in noiembrie s-a infiintat grupa si nu ne prea cunoastem.Eu sunt foarte multumita de gradinita si de cum o conduce directoarea si ma gandesc ca ea a chemat un dr sa faca un consult general la copii si el din "exces de zel" a consultat peste cerinte .
dar ma gandesc ca si asa trebuia sa anunte parinti..."in data de ....copii vor fi consultati de un pediatru pt....... va rugam sa va dati acordul/ sau nu"?????? nu era mai bine
sau o sa intreb si educatoarea luni

off ce o fi si in capul unor oameni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

i-am spus si sotului si nu va pot descrie reactia lui. el si mai pasnic ca mine si nu l-am recunoscut.
discutam cu el si vorbeam de acelasi anunt care trebuia facut. sa va fi anuntat ca va urma un control medical, mai amanuntit, si sa va dati acordul. desi nu cred ca era cazul. trebuia eventual sa va ceara o descrie de la medicul copilului, medicul care il cunoaste, ii stie istoricul medical, sa ceara o scrisoare medicala.

nu mi se pare ok un astfel de control, la gramada.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Nu e deloc normal asa ceva, cum sa-mi fie consultat copilul fara stirea mea???...si inteleg de exemplu un control al dintilor sau sa-i caute de paduchi...insa nu pot intelege ce cauta in pantalonii copiilor, pentru asa ceva exista controlul periodic care se face la medicul pediatru, insa nu in gradinitza!
nu cred ca copilul tau minte!
as avea o discutie tare serioasa si cu directoarea, si cu educatoarea!

Mergi la inceput