tusea de dupa pneumonie

tusea de dupa pneumonie | Autor: xandra28

Link direct la acest mesaj

baietelul meu a avut pneumonie pe la jumatatea lunii noiembrie - din fericire, a fost o forma usoara care a trecut fara cine stie ce tratament. pneumonia s-a datorat unui pneumococ asa ca ni s-a recomandat, dupa un exudat negativ, sa-i facem vaccinul prevenar, pe care i l-am si facut cam pe 18 decembrie. totusi, desi au trecut aproape 2 luni, persista tusea; nu e chiar foarte frecventa, e o tuse cu secretii care se manifesta mai ales cand se culca si cand se trezeste, precum si de cateva ori pe zi. totusi, mi se pare ca o are de cam mult timp. voi ce parere aveti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

asa e si cu Matei al meu. in noiembrie a avut pneumonie interstitiala, apoi, dupa 3 saptamani, a facut bronsita. de atunci a ramas cu tuse. initial a fost productiva, a facut aerosoli si acum e uscata.i-am dat erdomed, plantusin, sinupret. nu stiu ce sa ii mai fac.

Matei si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

exact, si eu i-am dat sinupret, cred ca am terminat o sticluta si jumatate, apoi prospan iarasi aproape 2 sticlute. acum ii fac inhalatii cu flexotide, recomandate de doctora de familie, pentru ca pe pneumolog nu l-am mai gasit de sarbatori - nu sunt prea fericita cu flexotide pentru ca stiu ca se da in cazuri de bronsita si astm, ceea ce noi nu avem (sper).
in fine, de maine la gradi, parca vad ca o luam de la capat cu cine stie ce viroze...

Mergi la inceput