Suzeta sau degetul?

Suzeta sau degetul? | Autor: luminita2008

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, tatici, bebici si viitori parinti

Am doua comori de toata frumusetea care acum 4 zile au implinit 3 lunisoare. De vreo saptamana, au descoperit ca au manute si ca le pot baga in gurita. Doua, trei degete, uneori jumatate de pumn... e placerea lor sa fie cu manutele in gurita, chiar daca nu le e fomica.

Nu le-am cumparat suzeta, nu imi surade foarte mult ideea de a baga in gura ceva ce deja au scuipat de nu stiu cate ori pe jos, prin pat...

Din experienta voastra, cum e mai bine si de ce?

Multumesc!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008


Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

Ce nu te darama te face mai puternic!



CRACIUNEII
Mai recente
poze cu gemenei dulci

povestea noastra

GHIDUL MAMEI
Blog personal


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Eu cred ca sunt la faza in care isi descopera manutele si le gusta. Nu neaparat ca simt nevoia sa suga. Daca le-ai dat deja suzeta si au respins-o nu ai de ce sa insisti, lasa-i sa-si descopere manutele si sa se bucure de ele. E o faza care trece.
Pupam gemenii!

Sarbatori fericite!
Monica 27+ , www.totsites.com/tot/babiesbutterfly" target="_blank">waiting for my butterflies

I don't want your offerings, and I don't want your sacrifices; I want you to know me and to love me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lum0880 spune:

Luminita - sa-ti traiasca comorile si sa te bucuri de ele toata viata!

Din experienta mea pot sa-ti spun ca bebelusii tai sunt la varsta cand isi descopera manutele, iar placerea de a le tine si in gurita este foarte mare si cred eu inevitabila. Este perioada cand ii manca gingiile, se pregatesc dintisorii sa apara ( noi i-am avut pe primii 2 la nici 4 luni). Este cat se poate de normal sa-si bage manutele in gurita.
Eu sunt un caz care n-am vrut sa apelez la suzeta si am reusit cu succes.
A avut de cateva ori tentatia de a-si suge degetul pe la un an si ceva, insa cu calm si explicatii am scapat repede de obiceiul asta.
In schimb am avut mari probleme pana la 2 ani cu mancatul de nisip la plaja si orice nu era comestibil. Munca a fost grea, n-a trebuit s-o scap din ochi niciun minutel.
Din punctul meu de vedere suzeta este un moft care dauneaza. Dependenta de suzeta, microbii pe care-i pot lua de la ea. Am avut ocazia sa fiu in preajma copiilor cu suzeta si am gasit numai dezavantaje. Nu adormeau fara suzeta, nu se puteau juca fara suzeta, o aruncau pe unde apucau, apoi o bagau in gurita. Eu cred ca am evitat multe neplaceri.
Daca nu le-ai data-o pana acum, se poate trai foarte bine fara ea.

Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Suzeta ... intre deget si suzeta as alege suzeta.

Sa-ti traiasca flacaii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Suzeta. Suzeta se poate uita, pierde, da lui Mos Craciun...degetele raman la purtator.

Asta din proprie experienta! Eu mi-am supt degetul pana la 5 ani si deja mi se deplasase maxilarul (cand inchideam gura, putem sa trec un deget intre dintii de sus si cei de jos). Cu timpul s-a rezolvat.

Copiii mei au primit suzeta de cand i-am adus din maternitate, dar de pe la 3 luni n-au mai vrut-o. Am avut grija sa-i las sa-si descopere manutele, dar sa nu-si faca un obicei de-a sta cu un anumit deget in gura. Pietrele, betele, nisipul, frunzele chiar si mucii - au fost si ele gustate, dar se rezolva cu timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Si eu sunt pentru suzeta! Degetelele se pot papa si mai departe..pe cand suzeta se scoate din obicei...uneori chiar foarte usor!!!

Oana si Cati mica (1 an si 4 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Clar suzeta! am doua amice care si-au supt degetul pina in clasa 1 si dintii aratau ca vai de lume. Copil de scoala cu suzeta nu am vazut si in plus nu apuca sa deformeze nimic. Baiatului prietenei mele (nascut in aceeasi perioada cu baietelul meu) nu i s-a dat suzeta si acum, la 4 ani jumate isi suge inca degetul. Baiatul meu a renuntat la suzeta la 9 luni. CIt despre igiena suzetei, cade pe jos o bagi la fiert, cind cade prin pat nu e nici o drama si minutele tot pe acolo stau :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

degetul.

philip
18weeksbaby
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Suptul degetului poate duce la deformarea boltei palatine. Suzeta nu. Plus ca de suzeta poti scapa mai usor. De degetele... mai greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

asa eate...suzeta...dar cu moderatie...acum insa nu cred ca e nevoie de ea, daca ei acum isi cunosc manutele, nici suzete nu ii ajuta; de la vreo luna ii puneam suzi fetei sa o linistesc, de regula adormea cu ea imediat, imediat o scoteam si gata...acum la un an si o luna tot ii pun suzicand vreau sa o culc, dar ea o scoate si o arunca...asa ca se poate si fara...ea nu o cauta noaptea, cred ca in curand chiar renuntam la ea; oricum suzeta de multe ori e mai curata decat mainile, se sterilizeaza, se pune in cutiuta ei, afara daca ar fi musai pana la urma, si copilul ar scapa-o se poate dezinfecta cu un lichid antiseptic si apoi spala bine cu apa; unii parinti(nu putini, din pacate) am vazut insa ca au antiseptic in gura, o clatesc bine in gura lor si apoi o pun copilului...asta ca sa va fac sa zambiti sau sa va scarbiti acum in ajun de An Nou...

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Eu as fi preferat suzeta, dar fetita mea care are acum patru luni si cand simte suzeta in gurita o scuipa afara.La fel se intampla cu biberonul chiar daca in el e laptic muls de la mine.Asa ca vreau nu vreau deocamdata isi suge degetul sau dupa caz toata manuta, eu sper sa fie doar o faza temporara si sa nu devina un obicei.

Speranta moare intotdeauna ultima!

minunea care ne-a luminat viata

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


Mergi la inceput