Un an si 9 luni - ce sa mai mancam?

Un an si 9 luni - ce sa mai mancam? | Autor: Sobo

Link direct la acest mesaj

BB al nostru are un an si 9 luni si de la o vreme e teribil de pretentios la mancare.
Va rog sa-mi dati un sfat ce sa-i mai gatesc. Ce alimente preferate au copiii de varste apropiate?



Sobo si BB Dragos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabiG spune:

Nu stiu nici un meniu din pacate, ca noi sintemmai mici. Dar vreau sa te fac atenta la ce primeste el intre mese. Nu abuza de dulciuri si nici de prea multe gustari (biscuiti, sucuri dulci). Nu te supara pe mine ca iti spun treaba asta, dar vad foarte multi parinti (sau cei ce au grija de copii: bunici, babysitter) ca sint tot timpul dupa copii oferindu-le in permanenta ceva de rontait. Si in special dulciuri, ceea ce ii va face pe puii nostri pretentiosi la mincare, pentru ca lor de fapt nu le este foame.
Numai bine si scuza-ma ca mi-am permis sa-ti dau acest sfat.

si Francesca 1an2 luni
Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!
http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Gabi, ai perfecta dreptate. In disperarea mea ca nu prea mai mananca am incalcat regulile clare legate de meniu.
O sa incercam sa renuntam la gustarele.
Problema mea ramane insa in picioare, uneori e mort de foame dar nu mananca daca nu e ceva nou. O mancare pe care cu 2 zile in urma o savura, acum ramane in farfurie, nici nu vrea sa guste, pentru ca daca ar gusta apoi ar manca. In schimb daca are ceva nou in fata gusta din curiozitate si apoi mananca destul de bine.

Multumesc.

Sobo si BB Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Tudor are un an si 9 luni si ii place mancarea noastra! Chiar daca refuza sa manance un fel de mancare cand il asez la masa, in cazul in care vede acelasi lucru la noi in farfurie, mananca tot. A descoperit de curand spaghetele cu cas si un pic de branza telemea, ardeii umpluti (cu carne de vaca/pui tocata in casa) si cred ca o sa ii fac in curand si sarmalute in foi de vita, chiftelute (la gratar) din carne de vita fiarta in prealabil, apoi tocata, amestecata cu ou, cartof fiert trecut si el prin masina de tocat si verdeata, apoi facute chiftelute si preparate la gratar sau teflon, budincute cu carne tocata si cartofi (sub forma de musaca) etc. Mananca si branzica de vaci facuta in casa sau cas de vaca cu cartof copt/fiert, ficatei de pui la gratar cu un pic de ulei de masline cu piure, supici/ciorbite (de perisoare) cu iaurt, i-am facut si file de salau cu cartof.Nu stiu in ce forma sa-i dau laptele cat sa il accepte, pentru ca singurul aliment de baza pe care il refuza categoric. Succes!

Mergi la inceput