febra la eruptie dentara ?

febra la eruptie dentara ? | Autor: sorm

Link direct la acest mesaj

Bebeii vostri au avut febra cand le-au iesit dintisorii si maselutele?Daca da , cat de mare, cate zile a durat?Bogdanel este la primele maselute si alta explicatie pentru 39 temperatura nu gasesc.Este foarte umflat si sensibil la gingii in zona maselutelor.In plus de asta este foarte agitat noaptea sau pur si simplu se trezeste desi el dormea foarte bine.
sorm si Bogdanel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

La primul dintisor a facut febra, ceilalti au iesit fara prea mare tam-tam.
A salivat foarte mult inainte, dar saliva de atata vreme, ca nu ne mai gandeam cand o sa apara si dintisorul prim, care a venit cu putin inainte de 6 luni. Febra a fost destul de maricica (40 C), dar alte manifestari neplacute nu a avut, adica plans si starea aia de "nestare". Doar ca ardea pe tot corpul. Se intampla seara, asa ca doctorita ne-a recomandat Tylenol pentru noaptea, la 4 ore, urmand sa ne vedem de dimineata.
Dimineata, febra era cam tot asa de mare, asa ca i-au facut si niste analize, sa vada daca nu e de la altceva.
Seara aveam primul dintisor, febra trecuse, se mai cunosteau insa intepaturile de la ac pe manuta, pentru ca nu nimerisera vena (imi vine si acum sa plang cand ma gandesc ce chinuit a fost saracutul cand i s-a luat sange).

Sanatate maxima la iepuras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorm spune:

Multumesc mult de raspuns. Pediatra mea mi-a spus ca febra e cam mare pentru eruptie dentara si din cauza asta m-am alarmat.Are febra de 24 ore, inca suntem umflati la maselute. La dinti nu am avut decat starea aceea de neliniste.Acum are crize de plans neexplicate si nu-l multumeste nimic si acum febra. Nu tuses, nu-i curge nasul, nu are scaune proaste, are pofta de mancare. Nu ma duce mintea la altceva decat la eruptie dentara.
sorm si Bogdanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriel spune:

Este posibil sa aiba temperatura de la maselute.
Totusi este bine sa verifici daca nu cumva are altceva(rosu in gat), sunt acelasi semne.
Fetita mea se strica la burtica.

Gabriel - tatic!
http://www.familia-mea.go.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Ce-ar fi sa folosesti un gel calmant pentru eruptii dentare si sa vezi daca Bogdanel se potoleste? Daca da, atunci e posibil sa fie de la dintisori/maselute, daca nu, probabil sa fie vreo infectie.
Stiu ca experimentul nu te va convinge suta la suta, oricum, merita incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorm spune:

Multumesc pentru sfaturi. Nu are rosu in gat.Dimineata nu a mai avut temperatura, avem deja o maseluta, dar una este inca pe drum si ne-a crescut din nou temperatura la 39.Pentru durere ii dau Nurofen.Nu am avut nici un succes cu Calgel la dintisori.S-a jucat, e multumit.Poate ca este de la maselute.
PS:gabriel, fata ta este o scumpa!Sa va traiasca!
sorm si Bogdanel

Mergi la inceput