Nu scapam de muci!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Multumesc, Jarmo, sa vad cum o conving sa stea cu nasul in aburi... Ce altceva pot pune in apa in loc de Vicks?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizi32 spune:

chestia asta cu aburii e buna, chiar daca rezultatele difera de la copil la copil; cel mare n-a avut nici o reactie la statul la abur; cel mic insa, sub acelasi 'tratament' dupa ce statea cam 5 min la abur il intorceam pe genunchi si il bateam usor pe spate si sa vezi minune: curgeau mucisorii singurei....
in general cred ca e cea mai eficienta metoda de a 'inmuia' mucii si de a ii scoate afara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Medeea76

Cum sa fac eu sa o scap pe Ana de muci? De cate ori raceste, dupa doua trei zile i se ingoasa mucii, uneori se fac galbeni si nu mai scapam de ei sub nici un chip. Ultima oara au coborat in plamani si a facut pneumonie... Raman undeva la baza nasucului si nu ajung la ei cu nimic, chiar daca incerc sa ii inmoi si sa ii scot cu batista bebelusului. Vibrocilul o ajuta sa respire mai usor, dar nu elimina mucii. Sinupretul ii fluidizeaza, dar tot acolo raman. Va rog mult, mai dati-mi o idee, ce-as putea face?

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)
www.medeea76.blogspot.com




Buna! Din cate stiu de la maica-mea, care e medicul nostru de familie, daca mucisorii devin vascosi si galbui sau verzui inseamna ca sunt de natura infectioasa(undeva e o infectie)si nu trebuie lasati asa pt ca nasucul are legatura cu gatul si urechea si poate face complicatii. Ilinca a patit-o o singura data pe la 2 ani si ceva si stiu ca i-a dat antibiotic, plus mucolitice (Mucosin, Ambroxol sau Sinupret), iar pt desfundarea nasucului am folosit Humex, apoi bagam aspiratorul nazal si in final Vibrocil sau Pivalone ca sa poata respira copilul. Plus ca-i punea si picaturi incalzite in urechiuse. Sanatate!

mami de Ilinca Alexandra927 iulie 2004) si Elena Stefania(24 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si Vladut a avut mult timp muci, vreo luna, si ne-am trezit ca a facut otita seroasa din cauza asta. Sfatul meu de stan patitul: sa faca tratament serios pina ii trece.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Le-am pus la fete Colargol, astept rezultatele(intre timp a inceput si Tea cu mucii). Aveti idee de cate ori trebuie sa le pun pe zi (si cate picaturi)? Doctorita mi-a dat voie sa le dau, dar era grabita si nu mi-a spus cat (la telefon).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Medeea76

Le-am pus la fete Colargol, astept rezultatele(intre timp a inceput si Tea cu mucii). Aveti idee de cate ori trebuie sa le pun pe zi (si cate picaturi)? Doctorita mi-a dat voie sa le dau, dar era grabita si nu mi-a spus cat (la telefon).Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)
www.medeea76.blogspot.com
Noua ne-a spus ORL-istul sa ii punem cate 2 picaturi in fiecare nara, de 2 ori pe zi (dimineata si seara). Tratamentul se face cam 7 zile, din cate imi amintesc.Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ploscariu spune:

Noi am scapat de muci cu picaturi Maxitrol cate 2 in fiecare nara de 3 ori pe zi + ser fiziologic sau apa de mare si a spirat cu batista bebelusului ori de cate ori este nevoie.
Aburii sunt foarte buni, fie cum a spus cineva ma i sus, cu crema mentolata, dar e si mai usor cu ceai de musetel sau cad faci baie copilului, lasa intai sa curga apa firbinte la dus pentru a se forma multi aburi, apoi potrivesti apa pentru baita, si poti pune in apa de baie cateva plicuri de musetel, la noi a dat rezultate.

Va doresc multa sanatate!


POZE RECENTE , poze de la serbare ,
poze de la intalnirea cu Mosu' ,party la gradinita
poze cu Ioana si Ionut

www.weddingcountdown.com/ticker/b9szi95.png" target="_blank">Gabriela - mami de Ionut 14.01.2008si Ioana 13.12.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Stiti cumva care este termenul de valabilitate la Colargol?



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)




Emma INVINGE!



Bazar pentru Sonia, Andrei, Mihaita

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

il poti folosi 2-3 luni. asa mi-a spus farmacista de la dona.

Ema este iubire
mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Multumesc pentru raspuns.
Mie o farmacista mi-a spus ca e valabil 2 saptamani de la data prepararii, iar alta ca ar fi valabil 30 de zile de la data deschiderii.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)




Emma INVINGE!



Bazar pentru Sonia, Andrei, Mihaita

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput