Deci? Votati la urna. Ce e de facut cu cainii? (2)

Deci? Votati la urna. Ce e de facut cu cainii? (2) | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj

Partea 1:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=119883&whichpage=1



Rezultatele sondajului:
Rezultate:
Cainii sunt fiinte nevinovate. E vina oamenilor ca ei musca. [13%] 51 voturi
Oamenii sunt in pericol. Trebuie facut ceva cu cainii vagabonzi. [34%] 133 voturi
Asociatiile de bloc trebuie sa le asigure un trai decent, paturi, hrana (dar nu resturi atuncate). [4%] 16 voturi
Singura solutie e eutanasierea cainilor vagabonzi. [39%] 154 voturi
Nu inteleg ce aveti cu cainii? Eu sunt un iubitor de animale si nu inteleg ura voastra. [7%] 28 voturi
Organizatiile de animale si dl senator Marinescu sa ii ia acasa si sa ii vaccineze. [4%] 15 voturi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Marina , hai sa facem o micuta dezbatere:
violuri infaptuite de oameni, de caini care sa violeze copii , femei n-am auzit pana acum , dar na , depinde ce consideri tu un pericol.
Zi-mi cati aomeni au murit din cauza cainilor si cati din cauza altor oameni.
Sa-ti spun ce vad eu la urgente cand merg?
Acum 2 garzi au venit 2 femei batute cu ranga .
Era sa fiu calcata pe trecerea de pietoni impreuna cu prietenul meu si dupa aceea soferul a sarit la bataie.

Asa ca da , cand vine vorba sa ma feresc de un caine sarit de pe fix sau de un om la fel , ma feresc de om si ma duc spre catel , ca in cel mai rau caz ma pot alege cu niste vaccinuri si pansamente zilnice , pe cand din partea cealalta as avea o paleta mai vasta: viol in diverse gauri preformate , bataie,oase rupte , moarte.

Eu cred ca e logic ce spun , dar poate doar mi se par mai periculosi violatorii , criminalii , pedofilii si hotii nostri decat niste caini.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

despre femeile batute am o teorie , nu o expun

si eu si copii mei puteam sa ne pierdem viata in cel mai stupid accident de masina cu putinta...eu conduceam, amunndoi copiii erau in spate cand o haita de caini mi-a taiat calea, unul a trecut, pe unul l-am lovit si al treilea m-a lovit din lateral , daca vrei iti fac o poza a masinii sa vezi ce indoita este. Eram pe autostrada si aveam in jur de 100 km la ora. Nu iti doresc in veci sa vezi cum e sa lovesti un caine la 100 km la ora si sa mai incasezi si o lovitura laterala, mai si franezi cat poti sa nu-ti arunci copii din scaune. Multumesc lui Dumnezeu ca nu erau masini langa mine si am putut sa ma derapez linistita. Asa mie uneia te rog sa nu-mi explici. Am caine si stiu ce inseamna sa ai responsabilitatea unui animal dar lasa-ma te rog cu mila pentru cainii vagabonzi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

despre femeile batute am o teorie , nu o expun

si eu si copii mei puteam sa ne pierdem viata in cel mai stupid accident de masina cu putinta...eu conduceam, amunndoi copiii erau in spate cand o haita de caini mi-a taiat calea, unul a trecut, pe unul l-am lovit si al treilea m-a lovit din lateral , daca vrei iti fac o poza a masinii sa vezi ce indoita este. Eram pe autostrada si aveam in jur de 100 km la ora. Nu iti doresc in veci sa vezi cum e sa lovesti un caine la 100 km la ora si sa mai incasezi si o lovitura laterala, mai si franezi cat poti sa nu-ti arunci copii din scaune. Multumesc lui Dumnezeu ca nu erau masini langa mine si am putut sa ma derapez linistita. Asa mie uneia te rog sa nu-mi explici. Am caine si stiu ce inseamna sa ai responsabilitatea unui animal dar lasa-ma te rog cu mila pentru cainii vagabonzi.





Marina




Marina, incerc o mica cotitura de la mesajul tau, daca-mi dai voie.
Caprioarele , cerbii, cainii, pisicile, veveritele, gainine, curcanii, porcii mistreti, etc si etc, sunt animale care, de-alungul existentei lor au ´´provocat´´ accidente grave. Trecand strada, pur si simplu.
Nu au facut-o cu intentie, ma gandesc. Au facut-o din nestiinta, pentru ca sunt dobitoace.

Cainii de pe strazi sunt o problema. Problema pentru ei insisi cat si pentru noi. Se inmultesc necontrolat, formeaza haite, unii sunt smintiti, altii batuti si schiloditi si asa mai departe.


Dus cu pluta e si cel care spune ´´nu le faceti nimic, lasati-i pe stazi, le dau eu un covrig´´. Nu e bine deloc sa gandim asa.

INSA, nu este omeneste sa vii si sa urli pe forumuri(nu la tine ma refer) SA-I OMORAM, jivinele draq, ma ataca, ma musca, ma omoara, etc.

Doar vreo doi trei useri au venit cu niste idei cat de cat practicabile. restul cer moartea pacatosului...

Cainii nu ataca pentru ca VOR sa faca rau. Pe cand un OM da(cred ca asta vroia XIO sa sublinieze).
Nu cred ca lui XIO ii place sa vada caini pe strazi. Lui XIO ii plac cainii si nu ar face rau vreunuia.
Asta e diferenta intre cea ce se numeste aici ´´iubitor de animale´´ si ´´calau´´.

Si daca-mi perniti, back to autostrada: ma bucur ca nu s-a intamplat nimic cu tine sau cu copilasii tai
Cred ca te-ai speriat, oricine s-ar speria.
Acum nu pot sa nu ma gandesc la tembelii care conduc beti, cu viteza si din cauza carora MOR oameni nevinovati.
Tembelul nu are scuza. Pentru ca se presupune ca are constiinta si stiinta.

Accidentele de genul celui amintit de tine,(si nu numai) ne forteaza sa gasim o solutie pentru a aduna cainii fara stapan de pe strazi.
Eu stau si ma intreb , nu exista in tara asta romaneasca nicio organizatie capabila sa faca asta...? Asa cum se intampla in alte tari? E asa de greu?

Lasand la o parte acuzele care se aduc animalului( de parca ar avea ratiune), cainii trebuie adunati si problema trebuie solutionata OMENESTE nu cu pusca de vanatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ei , da , pai cainii vagabonzi merita sa fie omorati , ca doar n-au stapan si n-are cine sa-ti sara tie in cap.
Nu stiu , eu cand "ma joc de-a Doamne-Doamne" imi place sa o fac salvnd vieti , indiferent ca sunt vieti umane sau animale, altii fac altcumva.


Uite , chiar si asa , punand la socoteala si acest tip de accidente , crezi ca ar iesi oamenii in minus la rautati?
Eu dintre un pumn si o mucatura prefer muscatura. Dintro o muscatura si o sodomizare scurta aleg muscatura. Dintre Muscatura si un viol, muscatura samd.
Tot timpul voi alege muscatura, ca mi se pare mie mai ok.Deci raman la aceeasi concluzie din topicul anterior

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si cum facem numaram cati oameni au murit muscati de caini si cati omorati de alti "presupusi oameni", aplicam matematica si vedem care e raul mai mare? Dupa care ne culcam linistiti?
De ce facem comparatii care sa justifice anumite opinii? Violurile justifica oamenii omorati/muscati de caini?
Cu riscul de a-mi ridica in cap 3/4 din Forum pentru violatori sau cei care molesteaza copii ruleta ruseasca e un tratament bland. Nu facem justitie si nu suntem Dumnezeu, sunt perfect constienta...DAR sunt lucruri in care religia nu isi are rost
Nu vad de ce comparam cainii cu oamenii...poate imi scapa mie ceva, dar caini vagabonzi si antisocialii ar trebui discutati si tratati separat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Eu stau si ma intreb , nu exista in tara asta romaneasca nicio organizatie capabila sa faca asta...? Asa cum se intampla in alte tari? E asa de greu?


In nici o alta tara nu exista organizatii care sa protejeze TOTI ciinii vagabonzi. Dupa 2 saptamini de ne-adoptie se eutanasiaza.
In nici o alta tara nu e ilegal sa omori un ciine/urs care a omorit un copil, decit in Romania.
Din punctul vostru de vedere chiar stati bine,
A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Marina , hai sa facem o micuta dezbatere:
violuri infaptuite de oameni, de caini care sa violeze copii , femei n-am auzit pana acum , dar na , depinde ce consideri tu un pericol.
Zi-mi cati aomeni au murit din cauza cainilor si cati din cauza altor oameni.
...
Asa ca da , cand vine vorba sa ma feresc de un caine sarit de pe fix sau de un om la fel , ma feresc de om si ma duc spre catel , ca in cel mai rau caz ma pot alege cu niste vaccinuri si pansamente zilnice , pe cand din partea cealalta as avea o paleta mai vasta: viol in diverse gauri preformate , bataie,oase rupte , moarte.

Eu cred ca e logic ce spun , dar poate doar mi se par mai periculosi violatorii , criminalii , pedofilii si hotii nostri decat niste caini.

Eu nu cred ca e logic ce spui . Ca sa fac o analogie, te duci la restaurant si gasesti o musca in supa, chemi chelnerul sa-i arati si el il zice: ce comentezi ca la restaurantul de peste drum au gasit un soarec in friptura, vrei sa zici ca musca din supa ta e mai nasoala decat soarecul ala? . Nu cred ca neaga nimeni ca exista criminali si nebuni foarte periculosi, ca justitia si politia nu isi face datoria sa-i tina deoparte de societate. Dar asta inseamna ca trebuie sa suportam si cainii de pe strazi? Unde e legatura? Asta este (fara suparare) mentalitate tipic romaneasca. Cand exista o problema, in loc sa se ia masuri, romanul sta si cugeta si ajunge la concluzia ca sunt probleme si mai mari decat asta, asa ca nu face nimic (in nici o directie) .

Ma intreb daca acelasi discurs cu criminali ai sa-l spui si mamei care are copilul cu hidatidoza operat a 5-a oara sau mamei cu copilul desfigurat de un caine vagabond si care incearca sa inteleaga cum e posibil sa nu se ia nici o masura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Nu stiu , eu cand "ma joc de-a Doamne-Doamne" imi place sa o fac salvnd vieti , indiferent ca sunt vieti umane sau animale, altii fac altcumva.

Hai sa zicem ca ai putere de decizie, sa eutanasiezi toti cainii vagabonzi sau sa-i lasi in pace. Nu exista varianta cu adaposturi pentru ca asta e doar o iluzie, complet nerealista si irealizabila. TU Xio trebuie sa iei o decizie, esti primarul Timisoarei. Eutanasiezi cainii si traiesti cu sentimentul de vinovatie la adresa lor dar ai curatat orasul, ai imbunatatit starea sanatatii publice, etc. Sau ii lasi in pace si esti vinovata de fiecare copil omorat de caini, fiecare copil desfigurat, muscat, terorizat de cainii din oras, plus cazurile de imbolnaviri, mizeria generala din oras, etc. In plus esti vinovata si de toti cateii care se nasc pe strazi, care sunt calcati de masini, terorizati de oameni, innebuniti de foame si frig. Ce faci?

Adevarul in toata povestea asta este ca romanii nu trebuie sa inventeze coada la pruna, au inventat-o altii inaintea lor. Atatea alte tari cu programe mult mai bine puse la punct, mult mai bine finantate au ajuns la concluzia ca e mai uman sa eutanasiezi cainii si sa previ aparitia altora pe strazi. Si programele lor functioneaza. In zona in care locuiesc este un adapost de animale, acolo ajung animalele pierdute (care sunt returnate stapanilor pentru ca au microcip), animalele care au fost aduse de stapani pentru ca nu le mai vor (din diverse motive), animale gasite pe strada fara microcip. Animalele care sunt pentru adoptie sunt carantinate o vreme, verificate de boli, tratate, deparazitate, vaccinate, castrate si evaluate sub aspect psihologic. Cele care sunt considerate safe pentru adoptie pot fi vizitate. Adapostul asta se mandreste ca nu a fost nevoie sa eutanasieze nici un animal adoptabil in ultimii cativa ani . Dar asta pentru ca strazile sunt libere de animale vagaboande. In Romania cineva va trebui in final sa aibe suficient curaj sa le faca tuturor un bine si sa stranga animalele alea nenorocite de pe strazi si sa le curme suferinta, sa previna suferinta altor animale (care se vor naste pe strada) si suferinta copiilor si batranilor care sunt atacati sau imbolnaviti de acesti caini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

LadyJ Ca intotdeauna.



Marina , daca nu ma insel tu ai scris acel comentariu ironic pe topicul cu acelasi nume , referitor la ce am spus eu despre oameni si caini.
Era retorica ideea cu numaratul pt. ca este logic ce iese ;)
Bird , comparatiile erau strict pt. Marina care m-a luat peste picior , ca eu m-as feri de un om si nu de un caine.


Atat de bine a scris LadyJ , ca nu mai trebuie sa adaug nimic.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Sper ca toata lumea e la curent ca un caine e un lup domesticit. Imi permit sa citez "Lupu-si schimba parul dar naravul ba" si Scufita Rosie ca surse care sa sustina concluzia mea ca un oras plin de lupi e o realitate nenormala. Eu una nu m-as duce in padure sa fac cutu-cutu la lupi si sa le duc ceva bun de papa. Preferinta personala, deh...

Mergi la inceput