probleme in sarcina

probleme in sarcina | Autor: timeea

Link direct la acest mesaj

Scriu pentru prietena mea, incerc sa o ajut macar putin.
Nu merge cautarea pe forum, asa ca deschid subiectul, mai ales ca este vorba de ceva urgent.
Prietena mea este insarcinata in 22 saptamani.Pe la 6,7 saptamani a avut sangerari si dureri, a mers la doi doctori (o fi bine, o fi rau ?) unul i-a prescris alinestrenol, altul utrogestan.
A luat alinestrenol pana pe la 20 saptamani cand au reaparut problemele, acum ia utrogestan si nu stie daca sa mai mearga la doi medici diferiti, mai ales ca unul e in alta localitate.
A fost consultata de urgenta,i s-a recomandat repaus si i s-a marit doza la 4 pastile pe zi.Varsta ei : 34 de ani.
Oare este bine cum a procedat ?
Dintre cele doua variante de tratament , care am inteles ca sunt echivalente, care o fi cel mai bun ?
Inca ceva :durerile sunt sub forma unei apasari in partea de jos si sangerarea a incetat de doua zile.
Sper sa ma intelegeti ca fiind vorba de viata unui copil si eu si mai ales ea, ar face orice ca totul sa fie bine.
Astept sfaturi, cazuri similare.
Suntem din Arad si medicul "celalalt" este din Timisoara.
Multumim !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Despre medicamente nu stiu ce sa spun, eu nu am avut nevoie. Dar drumul cu masina pana la Timisoara nu e deloc o idee buna. Mai bine sta linistita in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosica spune:

Si eu am avut probleme cu sarcina (contractii si sangerari chiar din primele saptamani de sarcina)
De cand am aflat ca sunt insarcinata, tratamentul a fost urmatorul:
1. Injectii cu Gravibinon - saptamanal, cate una,pana in saptamana 20 sau 22
2. Alilestrenol - 6/zi la inceput si pe urma le-am redus, terminandu-le prin sapt.22 (daca mai tin bine minte)
3. Utrogestan ovule - 3 sau 4/zi,intravaginal
4. Duvadilan - impotriva contractiilor, cate o jumatate de pastila la 4 ore. L-am luat pana am nascut.
5. Scobutil supozitoare - parca 2/zi.
Am stat cu "sufletul la gura" pana am trecut de 5 luni...si pe urma pana am ajuns la 7 luni...si pe urma inca 2 luni pana la termen.
Trebuie sa se menajeze f.f. mult, pt ca nu este de glumit(chiar repaus total la pat).Eu stiu prin ce am trecut...ce spaime cand sangeram, ce lacrimi, cum alergam la doctor saptamanal si chiar de doua ori pe saptamana.Dar toate au trecut si acum am un baietel de 7 luni.Traiasca si doctorul pe care l-am avut.
Dupa cum vezi, poate sa ia si alilestrenol si utrogestan in acelasi timp.Stiu ca durerile de burta care apar jos nu sunt bune. Le-am avut si eu. Din pacate, eu sunt din Bucuresti. Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere o fac.

Ii doresc sanatate si sa aiba grija de ea si de bb.

Pupici dulci,Gogosica si Mihnea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Cel mai important este sa faca repaus total, adica sa stea la pat, si referitor la tratamente , nu stiu ce sa zic, poate doar ca utrogestanul este de provenienta straina si poate ca e ceva mai bun decat alilestrenolul(este si mai scump...), dar pt. situatii de-astea poate i-ar mai fi recomandate si alte tratamente injectabile care-si fac efectul mult mai repede. Pe langa acestea poate ca ar trebui sa ia si niste No-Spa, care relaxeaza muschii netezi, si deci combate contractiile (daca zici ca are dureri), eventual si scobutil sau papaverina pt. durerile de burta. Si bineinteles un control la un medic adevarat!!!!!!

angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

vad ca gogosica a raspuns intre timp... la tratamentele injectabile se incadreaza cele scrise de ea: injectii cu Gravibinon, dar ar trebui sa-i si recomande ginecologul, bineinteles dupa ce o consulta.
Eu sunt din Timisoara, daca o intereseaza vre-un medic ii pot recomanda: dr. Cioata, dr. Budau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna, Timeea! Si eu am facut acelasi tratament...Ia asculta: in luna a 2-a am fost la o doctorita care m-a diagnosticat cu iminenta de avort( aveam contractii puternice), mi-a prescris Alilestrenol(6 pe zi)...Am luat asa vreo 2 saptamani, apoi am redus la 3 pe zi...Cand eram in 12 sau 13 saptamani m-am dus la alt doctor, la care am si ramas...El mi-a zis sa nu mai iau Alilestrenol, ci Utrogestan, 3 pe zi...Mi-a zis ca, fata de Alilestrenol, Utrogestanul se poate introduce si in vagin...Si oral, si vaginal...Cum imi convine...Altceva nu mi-a zis...Am inteles totusi ca Utrogestanul ar fi mai bun...Foarte multi doctori il recomanda...Reiau: am inceput deci sa iau Utrogestan in luna a 3-a si am incetat in luna a 7-a...Totul a fost ok, am dus sarcina la termen, fetita mea are acum 3 luni jumate, e mare si frumoasa...
II doresc prietenei tale sarcina usoara! Aaaa! Si sa ramana la un singur medic, care ii place ei mai mult, in care are cea mai multa incredere...Si, oricum, trebuie sa urmeze un singur tip de tratament si...ati vazut si voi...fiacare doctor cu parerile si tratamentul lui.,..
_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:

Buna Timeea,

Eu sunt acum in 23 saptamani, aproape. Si eu am avut probleme cu sarcina(aveam contractii pe care nu le simteam deoarece copilul era pozitionat foarte sus in uter) iar medicul mi-a recomandat Alilestrenol 4 pastile /zi si scobutil 2 pastile/zi. Le-am luat de prin saptamana 10 - 11 si iau si acum, desi eu ma simt bine, si la ecograf uterul era foarte relaxat - problema a fost pana la urma uterul foarte rigid.
De utrogestan nu stiu ce sa spun, dar mie alilestrenolul sper din tot sufletul sa nu fi daunat cu nimic la bb-eu - cel putin pe prospect srie ca nu dauneaza.
Dar inainte de toate eu cred ca conteaza foarte mult psihicul - incearca sa-i explici prietenei tale ca trebuie sa gandeasca pozitiv absolut tot timpul, sa fie optimista si sa-si alunge din preajma tot ce i-ar putea dauna - articole aiurea de prin reviste sau carti, persoane care ar putea sa o sperie...Eu am fost foarte panicata cand mi s-a spus de uter rigid, ca nu-mi lasa pujutul sa se dezvolte...Dar m-am inarmat cu ganduri pozitive, m-am mangaiat pe burtica si mi-am spus - uite, acum cand eu il mangai, uterul se mareste si-l lasa pe bb sa creasca... Acum multumesc lui Dumnezeu ma simt bine si sper din tot sufletul ca si bb-ul este bine - face gimnastica si mi se umplu ochii de lacrimi de fericire...
Si apropo - solidarizez si eu cu fetele-un singur medic, cat mai aproape de casa, cat de cat disponibil la discutii, nu mereu grabit si odihna - si sigur va fi bine!
Multa bafta si ganduri bune,
Carmena si bb-ul

Mergi la inceput